- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 06:32
Zwiedzanie Mińska
Znajdź nas w social mediach
Mińsk - Plac Zwycięstwa |
Fot. sxc.hu |
Archikatedra Najświętszej Maryi Panny w Mińsku
Rzymskokatolicki kościół katedralny i zarazem centrum życia religijnego mińskich katolików. Katedra została zbudowana w 1710 roku. W czasie swojej burzliwej historii kościół uległ pożarowi, degradacji, był wykorzystywany jako garaż oraz siedziba towarzystwa sportowego Spartak. Dopiero w 1993 roku oddano go wiernym i odrestaurowano.
Cerkiew św. Marii Magdaleny
Prawosławna cerkiew, położona przy ulicy Kisialowa. Została zbudowana w 1847 roku. Budowlę wzniesiono w stylu neoklasycznym na ziemi Cmentarza Storożowskiego. Ciekawostką jest fakt, że dzięki pozwoleniu biskupa Filareta modlili się tutaj katolicy pozbawieni swoich kościołów. Niestety także i ta świątynia uległa sowieckim represjom i przekształcono ją w Centralne Archiwum Państwowe Białoruskiej SRR i przechowywano tu dokumenty filmowe i dźwiękowe. Dopiero w 1990 roku świątynia została zwrócona prawosławnym wiernym.
Chelyuskinites Park
Park rozrywki znajdujący się w centrum Mińska. Zbudowany został w 1932 roku i do dziś pozostał prawie nie zmieniony. Co prawda daleko mu do Disneylandu, ale gwarantuje kilka godzin dobrej zabawy. Znajdziemy tam różne zjeżdżalnie i inne atrakcje, w tym możliwość wynajęcia zdalnie sterowanego samolotu. Park nosi imię słynnego białoruskiego pilota. Niedaleko znajduje się też ogród botaniczny. Wejście do parku jest bezpłatne, ale żeby móc korzystać z przygotowanych atrakcji, trzeba kupować osobne bilety wstępu.
Narodowe Muzeum Kultury i Historii
Wszyscy zainteresowani długą i burzliwą historią Mińska powinni koniecznie odwiedzić to muzeum, które przedstawia historię Mińska i Białorusi od 40.000 roku przed naszą erą aż po dzisiejsze czasy. Pośród najcenniejszych eksponatów znajdziemy elementy z wykopalisk archeologicznych oraz kolekcję kostiumów ludowych. Muzeum otwarte jest od godziny 11 do 19.
Muzeum Wojenne
Nie dla wszystkich. Przedstawia wiele straszliwych obrazów z drugiej wojny światowej. Pośród eksponatów znajdziemy model nazistowskiego obozu koncentracyjnego oraz interesującą sekcję opisująca ruch odrodzenia białoruskiego. Muzeum otwarte jest od 10 rano do 17.
Cmentarz Kalwaryjski
Dla wielu Białorusinów i Polakówa ma on ogromne znaczenie kulturowe. Jest to zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki, zbudowany w XVII wieku, położony przy małym drewnianym kościółku z 1673 roku. Już samo wejście, czyli bogato zdobiona brama zbudowana przez Jerzego Kobylińskiego zaprasza do zwiedzania tego symbolicznego miejsca. Znajdziemy tu także kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Najstarszy grób datowany jest na początek XIX wieku, zaś najmłodszy pochodzi z 1967 roku, kiedy to cmentarz zamknięto.
Kościół św. Szymona i św. Heleny
Kościół zbudowany na początku dwudziestego wieku, ufundowany przez Edwarda Woyniłłowicza nosi imiona dzieci fundatora. Budynek z czerwonej cegły (nazywany często Czerwonym Kościołem) zbudowany został w stylu neoromańskim. Już w 1923 roku kościół zbezcześcili bolszewicy, zaś potem został on zamieniony w kino. Dopiero w 1990 roku świątynię zwrócono białoruskim katolikom.