- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 13:34
Zwiedzanie Monako
Znajdź nas w social mediach
Grand Casino w Monte Carlo
Świetna rozrywka dla każdego, choć hazardziści powinni uważać. Nierozważni napotkają na szczęście barierę już przed wejściem: są nią wysokie kwoty żądane za wstęp. W środku panują specyficzne, ściśle przestrzegane zasady, między innymi co do ubioru. Dla tych, którzy nie mają ochoty się nimi przejmować, zaleca się wizytę w dwóch innych kasynach.
Pałac Książęcy
Ta obronna twierdza, będąca aktualnie siedzibą panującego w Monako rodu Grimaldich, powstała w 1191 roku jako forteca osadników przybyłych z Genui. Wkrótce została przekształcona w pałac, choć wciąż pozostawione umocnienia były bardzo silne. W przeciwieństwie do delikatnych barokowych i renesansowych konstrukcji zamieszkałych przez innych władców Grimaldi woleli czuć się bezpiecznie w swojej rezydencji. Pałac był wielokrotnie przebudowywany i zmieniany, przez co aktualnie stanowi niespotykaną nigdzie indziej mieszankę stylów architektonicznych. Teraz w rezydencji równie ważne jest bezpieczeństwo. Wchodząc strzeżoną przez żołnierzy bramą, trafiamy na dziedziniec nazywany Honorowym Podwórzem, na którym często odbywają się koncerty, zwłaszcza muzyki klasycznej. W jego wnętrzu możemy podziwiać galerię i XV–wieczne freski w niej umieszczone. W pałacu znajduje się 19 komnat, z których większość jest udostępniana zwiedzającym (wówczas, gdy rodzina książęca w nich nie mieszka). Do najpiękniejszych należą Komnata Błękitna, Komnata Mazarina oraz oczywiście sala tronowa.
Monaco - Ville
Inaczej nazywane „skałą”. Jest to ta część Monako, w której znajduje się pałac książęcy, katedra i Muzeum Oceanograficzne. Właściwie to po prostu stare miasto, w którym możemy obejrzeć pozostałości dawnych fortyfikacji. Przyciąga wszystkich turystów, więc jest tu niezwykle tłoczno. Tę niedogodność z pewnością wynagrodzą bajkowe widoki i doskonałe restauracje.
Egzotyczny ogród
Jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Monako. Ogród założono na początku XX wieku, ale dla zwiedzających został udostępniony dopiero w 1933 roku. Można w nim oglądać nawet najrzadszych przedstawicieli roślin ze strefy subtropikalnej i suchej, są to więc przede wszystkim kaktusy i ich kuzyni. Ciekawym miejscem w ogrodzie jest również jaskinia, w której wyrosły liczne stalaktyty i stalagmity. Muzeum Antropologii przedstawia znalezione tam dowody na obecność prehistorycznych ludów.
Wyścigi samochodowe
Monako słynie z aż dwóch przeprowadzanych tutaj zawodów: rajdu Monte Carlo oraz wyścigu Formuły 1. To idealny sposób na spędzenie wolnego czasu dla wszystkich fanów motoryzacji. Trasa rajdu biegnie przez południowo–wschodnią Francję oraz tereny Księstwa Monako. Wyścig należy do bardziej prestiżowych, a pierwszy odbył się w 1911 roku. Jego uczestnicy pokonują wiele kilometrów. W tegorocznej edycji w styczniu zwyciężył Francuz Sebastien Ogier. Wyścigi Formuły 1 odbywają się corocznie od 1929 roku. Uczestnicy mkną po ulicach Monako, a głównym utrudnieniem są liczne zwężenia i przewyższenia.
Muzeum Oceanograficzne
W muzeum możemy zapoznać się z najróżniejszymi gatunkami morskiej fauny, ale także z licznymi eksponatami związanymi z morzem. Są tu więc modele statków, broń, narzędzia etc. W podziemiach muzeum znajduje się oceanarium, gdzie umieszczono 4 tysiące gatunków ryb. Muzeum zostało otworzone w 1910 roku przez Księcia Alberta I. Również jego zabudowa robi wrażenie. Sięgający ponad 80 metrów budynek wznosi się ponad klify. Obiekt nosi imię Jacques - Yves Cousteau, francuskiego badacza mórz i oficera marynarki, który był niegdyś także dyrektorem muzeum.
Katedra
Styl, w jakim zbudowano tą efektowną budowlę, nawiązuje do tradycji romańskich i bizantyjskich. W jej wnętrzu znajdują się grobowce książąt Monako oraz Grace Kelly.
Fort Antoine
Forteca powstała pod koniec XVIII wieku. Z inicjatywy księcia Rainiera III odrestaurowano ją w 1953 roku, by uporać się z ogromnymi zniszczeniami po II wojnie światowej. Już na pierwszy rzut oka widać, że fort doskonale spełniał swoją defensywną rolę. Mocne mury, wieża, położenie – to wszystko sprawia także, że zwiedzający pozostaje pod silnym urokiem.