- Szczegóły
- piątek, 27 grudzień 2024 18:13
Zwiedzanie Monastiru
Znajdź nas w social mediach
Medyna, Wielki Meczet
Centrum medyny oraz wschodnią część murów obronnych zniszczono po odzyskaniu niepodległości, gdy zaczął się szalony pęd do modernizacji miasta. Jedyne ocalałe obiekty to ribat i Wielki Meczet z IX w. Jest to typowa surowa budowla aghlabidzka, w północnej części urozmaicona pełnymi wdzięku łukami w kształcie podkowy. Wspierają się one na rzymskich kolumnach, pochodzących ze starożytnej osady rzymskiej Ruspina, która kiedyś istniała w tym miejscu. Pozostałe kolumny umieszczono w sali modlitewnej, gdzie osoby innych wyznań nie mają wstępu. Renowacją objęto także nowszą, zachodnią część medyny. Mury, które udało się uchronić przed zniszczeniem, mają ciekawe wiekowe bramy. Najładniejsza z nich to Bab el-Gharbi w środku zachodniej części muru, wzniesiona w XV w. przez Hafsydów. Bab Tunis, w północno-zachodnim rogu, powstała w 1780 r. podczas rozbudowy medyny na północ od rue de Tunis. Główną bramę południową, Bab Briqcha, zbudowali Turcy osmańscy pod koniec XVII w.
Warto także odwiedzić Muzeum Strojów Tradycyjnych (rue de l’Indépendance).
Ribat
Ribat w Monastyrze |
Fot. sxc |
Największą atrakcją Monastiru jest górujący nad miastem Ribat z IX wieku, który dawniej pełnił funkcję klasztoru muzułmańskiego i twierdzy broniącej wybrzeża. Obecnie jego niesamowita atmosfera przyciąga nie tylko turystów, ale i filmowców, którym służy on jako naturalna sceneria podczas kręcenia filmów i przedstawień teatralnych. Uważany jest on za najdoskonalszy przykład islamskiej architektury obronnej w Tunezji. Sprawiający nieco chaotyczne wrażenie układ architektoniczny kompleksu, pełen krętych przejść i schodów, jest rezultatem wielokrotnych przeróbek i remontów.
Pierwszy ribat, znany jako Ribat de Harthama, zbudowano w 796 r. Dziś zajmowałby jedynie niewielką część centralnego dziedzińca i muzeum. Najstarsze zachowane fragmenty, poddane intensywnej renowacji, to nador (wieża strażnicza) i teren wokół jej podstawy (VIII-X w.).
Z wałów obronnych i wieży strażniczej rozciąga się wspaniały widok na miasto i wybrzeże. Osoby cierpiące na lęk wysokości powinny zachować ostrożność.
W sali modlitewnej Ribatu urządzono Muzeum Sztuki Islamskiej. Oprócz kolekcji wczesnoarabskich monet i wyrobów garncarskich w zbiorach jest interesująca mapa medyny z czasów przed odzyskaniem niepodległości oraz wczesne zdjęcia miasta. Kompleks sprawia wrażenie znajomego, ponieważ jest ulubionym miejscem reżyserów, szukających plenerów z islamską architekturą.
Mauzoleum Habiba Burgiby
Mauzoleum to miejsce spoczynku pierwszego prezydenta Tunezji i jego rodziny z wyniosłymi minaretami i pozłacanymi kopułami. Do mauzoleum wiedzie brukowana droga; po chwili ukazuje się zachwycający widok złoto-zielonych kopuł, marmurowego dziedzińca, wykładanych zielonymi kafelkami łuków i eleganckiej wschodniej bramy. W mauzoleum jest niewielka kolekcja przedmiotów należących do pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji. Warto wejść po schodach w południowej części budynku na wewnętrzny balkon na pierwszym piętrze, aby przyjrzeć się od środka wymyślnej konstrukcji mauzoleum.
Waro też odwiedzić Rodzinny park rozrywki - Adam Park Fair z Zoo