- Szczegóły
- czwartek, 14 listopad 2024 20:48
Zwiedzanie Norwegii
Znajdź nas w social mediach
Fiordy zachodniej Norwegii - Geirangerfjord i Nærøroyfjord
Oddalone od siebie o 120 km fiordy Geirangerfjord i Nærøroyfjord należą do najdłuższych i najgłębszych na świecie i tworzą jeden z najbardziej niezwykłych krajobrazów na Ziemi. czytaj więcej>>
Sognefjord
Zobacz także: |
Sognefjord to najdłuższy fiord w Norwegii i zarazem drugi co do długości fiord świata. Leży w regionie Sogn og Fjordane i jest jedną z najbardziej lubianych norweskich atrakcji - zwłaszcza wśród osób aktywnych. czytaj więcej>>
Archipelag Vega
Dziesiątki wysp skupionych w Archipelagu Vega na południe od Kręgu Polarnego, tworzą niesamowity krajobraz. Wyspy są żywym świadectwem prostego, ascetycznego stylu życia, narzuconego przez surowe warunki klimatyczne - wioski rybackie, przystanie, magazyny, domki lęgowe dla kaczek i latarnie morskie tworzą wyjątkowy pejzaż trwającej już niemal 1500 lat historii tego miejsca. Ludzie od setek lat utrzymują się tutaj z rybołówstwa i zbierania puchu dzikich kaczek edredonów. Archipelag Vega stanowi świadectwo tego, w jaki sposób tutejsi rybacy i rolnicy zdołali przez ponad 15 wieków zachować w pełni zrównoważony, trwały styl życia i gospodarowania terenem.
Rysunki naskalne z Alty
Rysunki naskalne pochodzące sprzed około 6,2 tysiąca lat i świadczą o osadnictwie, które trwało tam od 4200 do 500 r. p.n.e. Tysiące odnalezionych malowideł i rytów pomagają lepiej poznać i zrozumieć otoczenie oraz działalność ludzką na krańcach dalekiej Północy w czasach prehistorycznych.
Røros
Røros to zabytkowe miasto, wznoszące się w górzystym terenie, a jego historia wiąże się z eksploatacją złóż miedzi - od 1644 do 1972 roku było centrum wydobycia tego metalu. Røros zostało całkowicie odbudowane po zniszczeniu przez wojska szwedzkie w 1679 r. Obecnie znajduje się tam około 80 drewnianych domów. Wiele z nich zachowało fasady z poczerniałego drewna, które nadają miastu wyjątkowy, średniowieczny wygląd.
Kościół drewniany w Urnes
Jest to najstarszy zachowany kościół klepkowy (słupowy) Norwegii; stanowi arcydzieło sztuki drewnianej krajów skandynawskich. Znajduje się w miejscowości Ornes w regionie Sogn of Fjordane. Został wzniesiony około 1130 roku. W jego architekturze można odnaleźć ślady sztuki celtyckiej, tradycji Wikingów i romańskiej struktury przestrzennej. Świątynia jest ozdobiona runicznymi, biblijnymi i roślinnymi motywami.
Trondheim
Miasto nazywane do XVI w. Nidaros ("ujście rzeki Nid"), posiada wspaniale zachowane starym centrum. Dzięki strategicznemu położeniu nad zatoką i przy rozległej żyznej dolinie miasto przez długi czas stanowiło siedzibę władz Norwegii. To tutaj zbierał się pierwszy norweski parlament - Ting, a miejscowa katedra była centrum kultu religijnego. Przybywali tu liczni pielgrzymi aż z Oslo. Dzisiejsze Trondheim jest trzecim co do wielkości miastem norweskim, które warto odwiedzić choćby ze względu na wspaniałą katedrę i Stare Miasto. Katedra Nidaros, to największa budowla średniowieczna w Skandynawii. Wspaniale odrestaurowana po kilku pożarach i zniszczeniach z okresu reformacji, cieszy jest jednym z najważniejszych zabytków Norwegii. Jest to tradycyjne miejsce pochówku rodzin królewskich a od 1814 roku stanowi także miejsce koronacji wszystkich kolejnych monarchów Norwegii.
Lillehammer
Dzięki malowniczemu położeniu w zacisznej okolicy nad jeziorem, a także rozbudowanej sieci narciarskich tras biegowych, Lillehammer zostało wybrane na gospodarza zimowych igrzysk w 1994 r. Przed olimpiadą rząd Norwegii wydał niebagatelną kwotę dwóch miliardów koron na przygotowanie miejskich obiektów sportowych, które nie mają równych w całym kraju. To dlatego miasto zimą staje się doskonałym, tętniącym międzynarodowym życiem ośrodkiem narciarskim. Latem jest to jedno z ulubionych miejsc na uprawianie turystyki rowerowej i pieszej, wędkarstwa i kajakarstwa.
Parki Narodowe Jotunheimen i Rondane
Dla piechurów Jotunheimen (czyli „dom gigantów”) to miejsce pielgrzymek. Park Narodowy w pełni zasługuje na swoją nazwę - spiczaste wierzchołki i pofalowane lodowce, wznoszą się wysoko ponad doliny rzek i płaskowyże urozmaicone taflami jezior. Powierzchnia parku wynosi zaledwie 3900 km2, ale aż 200 szczytów parku wzbija się ponad granicę 1900 m. Rondane to pierwszy park narodowy założony na terenie Norwegii (1962). Alpejski charakter parku (jedna trzecia z 580 km2 obszaru leży w strefie roślinności alpejskiej) przyciąga wielu miłośników górskich wędrówek – bez względu na wiek i doświadczenie.
Lofoty
Lofoty połączenie królestwa ptaków morskich, rybołówstwa z pięknymi plażami i fiordami. Na Lofoty składa się wygięty szkielet gór czyli Lofotenveggen - 160-kilometrowego pasmo górzystych skał, których niedostępne ściany i ostre szczyty trzymają w sidłach łańcuszek małych wiosek rybackich oraz archipelag kamienistych wysepek. Turystyczny krajobraz Lofotów ukształtowało rybołówstwo, odgrywające integralną rolę w życiu mieszkańców wysp. Choć wyspy leżą na dalekiej północy, klimat jest tu wyjątkowo łagodny. W lecie można opalać się na skałach i chodzić na wycieczki wzdłuż wybrzeża. Lofoty słyną z rorbuer, chat rybaków wynajmowanych turystą zarówno na dłuższy okres jak i na jedną noc. Zazwyczaj są to wygodne domki, w większości nowe, wyposażone w łóżka piętrowe i opalane drewnem piece.