- Szczegóły
- wtorek, 05 listopad 2024 10:29
Zwiedzanie Omanu
Znajdź nas w social mediach
Pustynia w Omanie |
Fot. Andries3 |
Większość terenu Omanu zajmują nagie góry, piaszczyste wydmy oraz pełna zielonych oaz bezkresna pustynia, która oferuje spędzającym tu wakacje turystom niezapomniane safari. Najpopularniejszą jest pustynia Ar-Rub al-Chali w zachodniej części Omanu.
Pustynia Wahiba Sands
To jedna z największych atrakcji Omanu uformowana przez pustynny wiatr w łagodne piaskowe wzgórza. Niepowtarzalne są kolory, piasku przechodzące od jasnej żółci, aż po żywy pomarańcz. Wysokość wydm może dochodzić do 200 m. Dla turystów przygotowano tu szereg atrakcji, m.in. jeżdżenie po wydmach jeepami, na deskach, przejażdżki wielbłądami. Można też odwiedzić wioski gościnnych Beduinów i poznać ich życie codzienne. Aby móc w pełni zaznać klimatu pustyni, są tu specjalnie przygotowane dla turystów obozowiska, wygodnie urządzone namioty z których większość to ręczny wyrób Beduinów.
Nizwa
Nizwa to dawna oaza, a dziś urocze miasto położone w rozległej górskiej kotlinie wypełnionej soczystą zielenią palm. To najciekawsze miasto Omanu. Jest tu starannie odrestaurowany bazar i stary fort, z którego murów roztacza się wspaniały widok na domy o płaskich dachach i morze porastających dolinę daktylowych palm. Z dawnych czasów w mieście zachował się okazały fort z XVII wieku z największą w krajach arabskich okrągłą wieżą. W forcie otwarto ciekawe muzeum. W krajobrazie miasta obok fortu dominuje piękna kopuła sułtańskiego meczetu. Na lokalnym targu (souq) można kupić wyroby rękodzieła ludowego, a także oryginalne wyroby ze srebra i biżuterię beduińską, pełną orientalnych zdobień.
Sur
Spokojne miasteczko portowe położone na wybrzeżu we wschodniej części kraju. Uznane jest za jedno z najważniejszych miast Omanu. Zyskało rozgłos dzięki swojej stoczni, gdzie produkuje się do dnia dzisiejszego tradycyjne łodzie. Według mieszkańców Omanu, jest rodzinnym miastem legendarnego Sindbada Żeglarza. W wąskich uliczkach Sur znaleźć można tradycyjne domy omańskie z rzeźbionymi drzwiami i charakterystycznie zdobionymi oknami. W okolicach Sur znajdują się zielone wąwozy - wadis oraz plaża R'as Al Hadd and R'as Al Junayz, gdzie co roku tysiące żółwi kopie doły składając jaja.
Wadi
Wadi, czyli doliny wyżłobione w pustynnym, górskim krajobrazie, na dnie których płyną rzeki, to charakterystyczny element krajobrazu Omanu. Można je spotkać prawie na każdym kroku, większość z nich posiada naturalne źródła oraz obfituje w zadziwiająco soczystą zieleń oaz. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek w czasie podróży, zachęcamy do kąpieli w ich źródlanych wodach oraz trekkingi dla spragnionych ruchu. Do najpiękniejszych wadi zalicza się : Wadi Shab, Wadi Dayqah, Wadi Bani Awf, Wadi Hajir, Wadi Haylayn i Wadi Bani Kharus.
Sohar
Miasteczko portowe, będące przed wiekami stolicą Omanu i jak legenda głosi, jego nazwa pochodzi od imienia wnuka biblijnego Noego. Sohar należy do żyznego regionu Betinah, gdzie ciągną się kilometrami plantacje mango, limonek, bananów i daktyli. Głównym elementem w krajobrazie Sohar jest położony na wysokim wzgórzu Fort zbudowany około I wieku naszej ery, charakteryzujący się pięcioma wieżami oraz białymi murami.
Półwysep Musandam
Najbardziej wysunięty na północ region Omanu, do którego można dostać się przejeżdżając przez terytorium Emiratów Arabskich lub lecąc samolotem z Muskatu. Region ten zwany jest „Norwegią Wschodu” z powodu fiordowego, niezwykle malowniczego krajobrazu pełnego wysepek i poprzecinanego dolinami. Łańcuchy gór sięgające 2000 m n.p.m. wznoszą się nad kryształowymi wodami Zatoki Arabskiej. Pobyt na plaży mozna sobie urozmaicić i popływać tradycyjnymi łodziami pośród wysepek, a w kryształowych wodach podziwiać niezwykłe bogactwo świata podwodnego.
Jebek Akhadar
W języku arabskim to znaczy Zielone Góry i jest to jeden z najbardziej zielonych regionów, kraju poza wybrzeżem Batinah oraz południowym Salalah. Według wielu opinii jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Omanu. Pośród malowniczych wzgórz rozmieszczone są małe wioski w których miejscowi ludzie uprawiają owoce granatu, brzoskwinie i orzechy włoskie. Klimat jest tu przyjazny, większość obszaru położona jest na wysokościach ok. 1800 m n.p.m. Zachwycić się tu można jednym z najpiękniejszych widoków na Kanion Diany, nazwany tak imieniem Brytyjskiej Księżnej, która spędziła tu sporo czasu w latach 80-tych XX wieku.
Salalah
To najbardziej na południe wysunięty region kraju, a zarazem jeden z najbardziej zielonych w Omanie. Spowodowane jest to wpływem monsunu znad oceanu Indyjskiego zwanego Khareef, który panuje tu w miesiącach od czerwca do września, przekształcając krajobraz Salalah w gęste, zielone ogrody pełne wodospadów i strumieni. W lipcu i sierpniu odbywa się tu coroczny Festiwal Khareef, będący jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Omanu. Na tym obszarze znaleźć można wiele malowniczych wadis (dolin) obfitujących w liczne strumienie oraz Las Baobabów w którym jedno z drzew datowane na 2000 lat ma ok. 3 m średnicy. Są tu także starożytne grobowce i ruiny fortów. Salalah to również piękne piaszczyste plaże znane z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych - nurkowania, żeglowania, kajakarstwa, nart wodnych.
Park narodowy na Pustyni Arabskiej
Park narodowy na Pustyni Arabskiej w Omanie został założony w1980 r. Chroni niemal całkowicie wytępiony gatunek białej antylopy. W parku znajduje się ok. 150 osobników o sierści w kolorze piaskowym, czarnych „pończochach” i głowie zwieńczonej prostymi rogami. Na terenie parku żyją także inne zagrożone gatunki, m.in. drop Hubara.
Muskat
Muskat (Maskat) jest stolicą Omanu. W granicach administracyjnych liczy 85 tys. mieszkańców, a razem z sąsiednim Matrahem stanowi konurbację z centrum handlowym w Ruwi liczącą 635 tys. ludności. Leży we wschodniej części Półwyspu Arabskiego na wybrzeżu Zatoki Omańskiej. Atrakcją turystyczną miasta są stare domy arabskie tzw. bajty, forty z XVI w. oraz nowoczesny, zbudowany w latach 70. XX w. marmurowy pałac sułtana. W Muskacie znajduje się też Muzeum Omanu, Muzeum Historii Naturalnej i interesujące Muzeum Sułtańskich Sił Zbrojnych w forcie Bajt al-Faladż. Warto zobaczyć bazary w dzielnicach Mutrah i Ruwi oraz wieżę zegarową w Ruwi, pokrytą na dole ekranami telewizyjnymi, wyświetlającymi po zmroku telewizję omańską.
Oaza Bahla
W oazie Bahla położonej w północnym Omanie w pobliżu Nizwa znajduje się gigantyczny fort Hisn Tamah wzniesiony na początku XVII w. Twierdza z wykonanymi z glinki wieżami, przykrytymi słomianymi dachami jest wyjątkowym dziełem architektury glinianej. Została wzniesiona na polecenie rodu Nabhani, którzy w XV w. uczynili Bahlę stolicą Omanu.
Bat
Bat to prehistoryczne osiedle w Omanie położone w zachodniej części gór Al.-Dżabal al.-Achdar. Znajdują się tu grobowce z IV –III tysiąclecia p.n.e. Nekropolię wyznacza 5 kamiennych wież. Groby wykonane z kamiennych płyt ułożonych do wysokości 8 m przypominają ule w kształcie stożka.
Grób Hioba
Nie można zapomnieć zobaczyć grobu Hioba, stanowiącego ważne miejsce pielgrzymkowe zarówno dla muzułmanów, jak i żydów czy chrześcijan, bo jest to prorok czczony w każdej z tych religii. Przed wejściem do mieszczącego symboliczny sarkofag meczetu widnieją, rzekomo autentyczne, odciśnięte w kamieniu stopy proroka.