- Szczegóły
- wtorek, 05 listopad 2024 11:45
Zwiedzanie Porto
Znajdź nas w social mediach
Porto |
Fot. sxc.hu |
Casa de musica
Wysoka na dwanaście pięter, nieregularna bryła sprawiająca wrażenie, jakby spadła z kosmosu. Tę dziwaczną, choć wywierająca niezapomniane wrażenia konstrukcję zaprojektował znany architekt Rem Koolhaas. Wewnątrz odbywają się koncerty, więc zadbano także o doskonałą akustykę budynku. Halę otwarto w 2005 roku i od samego początku zakładano, że będzie ona jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Porto. Materiałem użytym do budowy był zwykły beton, jednak to tylko podkreśla innowacyjność całego zamysłu. Może zmieścić nawet 1300 słuchaczy, a wystrój wnętrza łączy ze sobą minimalizm i elementy tradycyjnego dla sal koncertowych stylu. Zaleca się zwiedzanie Casa de musica z przewodnikiem. Dla potrzebujących posiłku nie tylko dla duszy, ale i dla ciała przygotowano restaurację „Kool”, uznawaną za jedną z lepszych w mieście. Serwuje się w niej przede wszystkim dania kuchni włoskiej. Warto zauważyć też, że od chwili otwarcia Casa de musica gościła już najwybitniejsze orkiestry świata.
Katedra
Cała budowla jest bardzo surowa. Zwykło się o niej mówić, że jest to katedra–forteca. Rzeczywiście, jej mocne mury i niewielkie okna przywodzą na myśl takie właśnie skojarzenia. Katedra pochodzi z XII wieku i został w niej ochrzczony książę Henryk. Właściwie jedyną pozostałością po stylu, w jakim była zaprojektowana fasada jest gotyckie okno. Wszystkie inne elementy katedry zostały poddane wielokrotnym przeróbkom, przede wszystkim w okresie baroku. Wrażenie robią przede wszystkim gotyckie krużganki pokryte niebieskimi kafelkami, efektowna jest także dodana już w długi czas po zbudowaniu katedry loggia. W katedrze znajduje się także otwarta dla zwiedzających ekspozycja sztuki sakralnej. Można też wejść na taras i obejrzeć z niego piękną panoramę miasta.
Kościół Săo Francisco
Z zewnątrz nie robi piorunującego wrażenia – wygląda jak większość zabytków z epoki. Po wejściu do środka okazuje się jednak, jak bardzo niesprawiedliwe były takie osądy. Kościół z pewnością jest jednym z bardziej olśniewających w Portugalii, a prawdopodobnie w klasyfikacji całej Europy także nie pozostawałby z tyłu. Dekoracje opierają się przede wszystkim na bogatych, pozłacanych drzeworytach i płaskorzeźbach przedstawiających cherubiny, zwierzęta i wiele innych. Interesujące jest przedstawienie Drzewa Jessego z 1718 roku. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, będąc w kościele ciężko jest początkowo znaleźć elementy niepokryte złotem. Szacunkowo ocenia się, że jest tutaj 400 kilogramów czystego złota. Zresztą nawet inne zdobienia, jak np. gotyckie marmurowe łuki, i tak wywierają duże wrażenie. W katakumbach pod kościołem znajduje się muzeum z relikwiami pochodzącymi z dawnego klasztoru. W samym kościele zaś już nie odbywają się obrzędy religijne, jedynie od czasu do czasu można tu natrafić na koncert muzyki klasycznej.
Palacio da Bolsa
Czyli pałac giełdowy. XIX–wieczny, imponujący zwłaszcza swoją fasadą budynek. Aktualnie służy władzom miejskim do celów reprezentacyjnych, zwłaszcza przyjmowania dostojników przybywających do miasta. Jego budowę rozpoczęto w 1842 roku zgodnie z planami architekta Joaquima da Costa Limy. Wewnątrz najbardziej efektowna jest owalna komnata arabska, stylizowana na pałac Alhambra. Pięknie prezentują się także dzieła Antonio Soaresa dos Reisa i Antonio Teixeira Lopesa, znanych artystów portugalskich.
Ogrody Kryształowego Pałacu
W parku uwagę zwraca przede wszystkim ogromna, zbudowana w 1956 roku kopuła. Konstrukcja zastąpiła oryginalny kryształowy pałac z XIX wieku. W pawilonie odbywają się dzisiaj przeróżne koncerty i wydarzenia sportowe. Park umożliwia także odpoczynek nad jeziorem, w otoczeniu klombów kwiatowych i spacerujących pawi. Sąsiedztwo rzeki Douro jest dopełnieniem tego sielankowego krajobrazu.
Wieża Clerigos
Kiedy w 1763 roku ukończono budowę kościoła Clerigos, jego wieża była najwyższą konstrukcją Portugalii. Co prawda do dziś zdążyła już stracić to miano, jednak niczego jej to nie ujmuje – wciąż jest warta obejrzenia. Ten barokowy zabytek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Nasoniego. Możliwość obserowania panoramy miasta niemalże z lotu ptaka (76 metrów) pozwoliła mu na szybkie zdobycie popularności wśród turystów. Ważnym miejscem są też przylegające do kościoła ogrody Cordoaria wraz z neoklasycznym budynkiem, będącym niegdyś miejskim więzieniem. Można tam znaleźć muzeum fotografii, wśród jego stałych ekspozycji są m.in. najstarsze zdjęcia Porto.
Ribeira
Ta dzielnica Porto jest uważana za serce miasta. Mimo że nieco podniszczona, rzeczywiście pozwala na wczucie się w klimat miasta. Wąskie, średniowieczne uliczki oraz stare kamienice sprawiają, że turyści mogą się poczuć tak, jakby przenieśli się w czasie. Oczywiście okolica słynie także z licznych pubów i barów – ich umiejscowienie w takim miejscu jest uroczo kontrastowe. W czasie dni wolnych Ribeira jest szczególnie zatłoczona. Warto tutaj także obejrzeć tradycyjne łodzie unoszące się na wodzie.
Muzeum Serralves
Jedno z popularniejszych muzeów na świecie, przede wszystkim dzięki projektowi architekta Alvaro Siza Vieira. Za tę dziwną konstrukcję otrzymał on prestiżową nagrodę Pritzkera. Nie ma tutaj stałej ekspozycji – cała przestrzeń jest przeznaczona na ekspozycje czasowe prezentujące dzieła sztuki współczesnej. Są tu takie perełki sztuki, jak dzieła Andy'ego Warhola, Francisa Bacona czy Nan Goldin. W muzeum otworzono także fundację mającą na celu propagowanie sztuki współczesnej i pomoc w promocji młodych artystów. Wokół budynku znajdują się piękne ogrody.
Inne muzea
Porto oferuje szeroki wachlarz możliwości miłośnikom muzeów. W mieście założono między innymi jedno z bardziej cenionych w Europie muzeów transportu -Carro Eléctrico. Najciekawsza wystawa umożliwia obejrzenie środków transportu w Porto od roku 1872 do 1960. Najstarszy tramwaj był napędzany jeszcze siłą mięśni zwierząt. Museu Romântico zbudowano by upamiętnić króla oraz burżuazję, dominująca klasę społeczną XIX–wiecznej Portugalii. Zachowany został ówczesny wystrój oraz umeblowanie, dzięki czemu wizyta w muzeum jest jak podróż w czasie. Dla smakoszy interesująca będzie wycieczka do otwartego w 2004 roku muzeum wina porto. Ulokowano je w XVIII–wiecznym budynku, będącym niegdyś magazynem wina. Wewnątrz można dowiedzieć się, jak powstaje wino, jak jego produkcja wpłynęła na rozwój miasta, a nawet jak zmieniały się butelki, do których je przelewano. Muzeum numizmatyki posiada największą kolekcję monet w całym kraju. Ponadto są tu też medale i inne ciekawe eksponaty.
Most Luisa I
Niewątpliwie znak rozpoznawczy miasta. Co ciekawe, jest rzadko spotykanym mostem dwukondygnacyjnym. Górny poziom przeznaczony jest dla metra, dolny – dla samochodów i pieszych. W miejscu, gdzie teraz się znajduje, były wcześniej dwa inne mosty: Ponte Pensil oraz pochodzący z początku XIX wieku Ponte Das Barcas. Wykonany w całości z żelaza, w momencie budowy należał do największych mostów świata. Jego całkowita długość to 385,25 m.