- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 16:23
Zwiedzanie Poznania
Znajdź nas w social mediach
Katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła |
Fot. Wikipedia |
Katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła
Gotycką Katedrę wzniesiono w miejscu najstarszej polskiej świątyni. W 968 roku biskup Jordan został pierwszym biskupem polskim misyjnym z siedzibą w Poznaniu. Tu wkrótce rozpoczęto budowę katedry, która była zapewne najstarszą polską świątynią katolicką w kształcie kamiennej bazyliki o trzech nawach. Była wielokrotnie przebudowywana. Obecny kształt nadano jej pomiędzy XIII a XIV wiekiem. W początkach XIX wieku katedra została gruntownie odrestaurowana. Wzniesiono nową kaplicę grobową Mieszka I i Chrobrego, zwaną od tej pory Złotą. Dewastacje niemieckie z lat okupacji i walki o Poznań w 1945 roku spowodowały duże zniszczenia w katedrze. Po wojnie przywrócono gotycki wygląd fasady, a do wnętrza sprowadzono zabytki z innych świątyń Śląska i Wielkopolski.
Ratusz
Ratusz w Poznaniu jest jednym z najcenniejszych obiektów renesansowych w Europie Środkowej. Wzniesiony został na przełomie XIII i XIV wieku (z tego okresu zachowało się w piwnicach sklepienie krzyżowo-żebrowe ). W XV wieku powstał gotycki trzon wieży. W latach 1550-1560 nastąpiła zasadnicza przebudowa ratusza, a w latach 1781-1783 nadbudowana została wieża ratuszowa. Ratusz przetrwał nienaruszony aż do 1945 roku, kiedy to jego górne kondygnacje uległy spaleniu. Obecnie w ratuszu znajduje się siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania ze stałą ekspozycją poświęconą miastu. Atrakcją i symbolem miasta są ratuszowe koziołki, które codziennie o godzinie 12:00 wychodzą ze środkowej wieżyczki i trykają się rogami. Do dziś jedynie legendy tłumaczą skąd wziął się pomysł połączenia zegara z koziołkami.
Akademia Lubrańskiego
Zwana także Kolegium Lubrańskiego, została założona w 1519 roku przez biskupa Jana Lubrańskiego. Powstała ona na wzór uniwersytetu, z trzema wydziałami: nauk humanistycznych, teologii i prawa. W tym czasie Akademia przeżywała okres największej świetności, była jednym z najważniejszych ośrodków kultury humanistycznej w Polsce.
Kolegium jezuickie
Przepiękne barokowe kolegium zostało wybudowane z inicjatywy przybyłych do Poznania w 1571 roku Jezuitów, którzy objęli tereny w pobliżu dawnej kolegiaty. Rada Miejska przekazała im kościół św. Stanisława, dwa szpitale, kaplicę, szkołę miejską oraz plac pod budowę kolegium. W związku z tym Poznań stał się jednym z najważniejszych ośrodków jezuickich w Polsce. Kolegium w obecnym kształcie zostało wzniesione w latach 1701-1733 według projektu J. Catenazziego. Początkowo kolegium obejmowało budynek na wprost wieży. Później, w połowie XVIII wieku, dobudowano wschodnie skrzydło i dodano kolejne zabudowania. Po rozbiorach władze pruskie oddały gmach na cele urzędowe. W 1815 roku kolegium zostało rezydencją namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego, księcia Antoniego Radziwiłła. W okresie międzywojennym w budynku mieścił się Urząd Wojewódzki, a obecnie zajmuje go Urząd Miejski.
Fara
Kościół farny pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i św. Stanisława jest najwspanialszym na ziemiach polskich przykładem bezpośredniego zapożyczenia ze sztuki rzymskiego baroku. Pod koniec XVI wieku gotycką kaplicę Św. Stanisława na poznańskim Starym Mieście oddano nowo przybyłym do miasta jezuitom. W połowie następnego stulecia rozpoczęła się budowa potężnego zespołu kolegium i kościoła, w której uczestniczyli najwybitniejsi architekci wielkopolscy epoki baroku, a ostateczną formę nadał kościołowi w latach 1727-32 Pompeo Ferrari, który zaprojektował portal i dekorację fasady oraz trzy ołtarze. Podczas II wojny światowej Niemcy zniszczyli całe wyposażenie kościoła. Powojenna konserwacja przywróciła najwspanialszemu barokowemu wnętrzu sakralnemu w Polsce dawne piękno.
Zamek Cesarski
Budowla została wzniesiona w latach 1904-1910 jako rezydencja dla cesarza Wilhelma II (gościł tu dwukrotnie - w 1910 i 1915 roku). Gmach powstał w stylu neoromańskim, a wzorowany był na romańskich zabytkach z Niemiec i Włoch. Pierwotnie dominującym elementem była wieża z zegarem (74 m wysokości), jednak podczas powojennej odbudowy zmniejszono ją o 20 m. Najwięcej zmian przeprowadzili podczas II wojny światowej Niemcy, którzy przygotowywali zamek na rezydencję dla Hitlera (nigdy w nim nie był). W dawnej kaplicy cesarskiej urządzono gabinet Führera. Obecnie w pałacu cesarskim mieści się Centrum Kultury Zamek. W sali tronowej działa kino Pałacowe, a apartamenty wykorzystywane są między innymi na galerie.
Malta
W latach 1985-1990 przy sztucznym jeziorze Maltańskim zbudowano liczne obiekty, tworzące jeden z najlepszych w Europie torów wioślarskich i kajakowych. W 1990 roku na Malcie odbyły się Kajakowe Mistrzostwa Świata, od czasu których jezioro znane jest na świecie jako ośrodek sportów wiosłowo-wodnych. Przy okazji przebudowy na południowym brzegu powstało także kąpielisko. Nieopodal jeziora znajduje się również całoroczny tor narciarski z wyciągiem oraz tor saneczkowy, natomiast za wschodnim krańcem jeziora rozciąga się nowe ZOO, jeden z największych i najładniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce.