- Szczegóły
- wtorek, 03 grudzień 2024 09:16
Zwiedzanie Reggio di Calabria
Znajdź nas w social mediach
Castello Aragonese |
Fot. Al lanni |
Castello Aragonese
Główna forteca miasta Reggio Calabria, wznosi się na ogromnym placu Castello pomiędzy via Aschenez i via Possidonea. Razem z posągami greckimi Bronzi di Riace uważana jest za symbol miasta. Pochodzi sprzed 540 roku. W 1459 Ferdinando d'Aragona kazał dobudować dwie wieże, które do dzisiaj nadają fortecy specyficzny charakter. Niedawno przeprowadzone renowacje sprawiają, że zamek prezentuje się wspaniale. W środku można oglądać różne sezonowe wystawy.
Muzeo Nazionale
W Museo Nazionale, znajdziemy prawdziwy skarb. Ten zabytek klasy "0" to Bronzi di Riace, dwa ogromne posągi greckie wyłowione z morza w latach siedemdziesiątych. Odlane z brązu figury greckich wojowników, wykonane prawdopodobnie w V wieku p. n. e., wyszły spod ręki Fidiasza lub uczniów z jego szkoły. Według źródeł historycznych są to dwa z serii dwunastu posągów. Naukowcy nie tracą nadziei na odnalezienie w morzu pozostałych.
Lungomare Falcomatà
Miasto, choć prawie całkowicie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1908 roku, zachowało piękny zabytkowy bulwar nadmorski. Wyremontowany ostatnio przez władze miasta, nabrał nowoczesności, ale zachował nieuporządkowany "południowy" charakter. Kryształowe powietrze, słońce, nieprawdopodobny lazur wody z białymi stateczkami na tle wyspy sprawiają, że widok z bulwaru jest niezapomniany.
Basilica Cattedrale di Maria Santissima Assunta in Cielo
Położona na Piazza Duomo jest katedrą Reggio Calabria i największym obiektem sakralnym regionu Kalabria. Po bokach schodów znajdują się wspaniałe statuy Świętego Pawła i Świętego Stefana, dzieła Francisco Jaerace. Warto też zobaczyć cudowną kaplicę najświętszego sakramentu Cappella del Santissimo Sacramento w barokowym stylu
Scylla
Kilka kilometrów od mitycznej Scilla (Scylla) położonej niedaleko Reggio di Calabria, znajduje się urwisko skalne, gdzie zamieszkiwała mitologiczna Chybryda. Przeprawa przez to miejsce wywoływała ogrom na trwogę wśród antycznych nawigatorów, jak głosi legenda Ulissesa.
Stilo
Niedaleko wybrzeża Morza Jońskiego leży antyczna osada, nad którą górują ruiny średniowiecznego zamku. O wielkiej przeszłości bizantyjskiej tej miejscowości świadczy odizolowany, cenny kościółek bizantyjski z X wieku, o pięknym położeniu w krajobrazie, znany pod nazwa la Catttolica. Ceglana budowla na planie krzyża greckiego ma oryginalny dach składający się z pięciu kopuł przykrytych terakotowymi dachówkami. We wnętrzu cztery starożytne marmurowe kolumny (ustawione do góry nogami, co symbolizuje triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem) i XI-wieczne freski. Z kolei przy via Tommaso znajdziemy średniowieczną katedrę oraz ruiny klasztoru San Domenico, w którym żył Tommaso Campanella dominikanin, filozof, autor „Miasta słońca”.
Pizzo
W miasteczku Pizzo nad Morzem Tyrreńskim stoi zamek wzniesiony w 1486 r. przez Ferdynanda I Aragońskiego, a w nim pokój, w którym więziono Joachima Murata, jednego z najlepszych generałów Napoleona. W 1815 r. po nieudanej próbie podburzenia ludu przeciw Burbonom i odzyskania korony Neapolu został aresztowany i skazany na śmierć (na podwórzu zamkowym). Obecnie w zamku mieści się schronisko.