- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 15:29
Zwiedzanie Rejkiawiku
Znajdź nas w social mediach
Kościół Hallgrímskirkja |
Fot. sxc.hu |
Kościół Hallgrímskirkja
Ze wszystkich miejsc w Reykjavíku można zobaczyć wieżę kościoła luterańskiego Hallgrímskirkja, jedno z ostatnich dzieł architekta Samuelssona. Kościół zbudowany z bazaltu naśladuje naturalne słupy bazaltowe. Jak twierdzą Islandczycy, słupy mają przypominać miejsce urodzenia Hallgríma Péturssona, duchownego i sławnego poety z XVII w. Budowa kościoła trwała wyjątkowo długo, zaczęto ją w 1945 r. a zakończono w 1986 r. Wieża ma 76 m wysokości. Przed kościołem stoi pomnik odkrywcy Ameryki w 1000 r. Leifa Eiríkssona, dłuta Stirlinga Caldersa. Pomnik jest darem Kongresu Stanów Zjednoczonych z okazji 1000-lecia utworzenia Althingu w 930 r. Taki sam pomnik stoi również w Bostonie.
Jezioro Tarnin i Ratusz
Jezioro Tjörnin, położone w środku miasta jest niewielkie, ale gnieździ się w nim ponad 40 gatunków ptaków, m.in. kaczki, łabędzie, krótkodziobe gęsi i mewy. Stojąc nad jeziorem, nie sposób nie zauważyć ratusza, który w 1992 r. wzniesiono na sztucznej wyspie tuż nad jego brzegiem. Niedaleko jeziora znajduje się też Norraena Husid, czyli Dom Nordycki, zbudowany w 1968 r. według projektu fińskiego architekta Alvara Aalto. Jest centrum kultury nordyckiej w Islandii, odbywa się tu większość imprez kulturalnych. Co ciekawe, jego działalność finansuje wszystkie pięć państw skandynawskich.
Plac Austurvöllur
Serce miasta. Na środku stoi pomnik Jóna Sigurdssona (1811-79), islandzkiego patrioty walczącego o suwerenność kraju. Przy placu zobaczymy też okazały gmach parlamentu (Althing) z końca XIX w., obok - kościół luterański z 1776 r. Warto obejrzeć w nim piękną chrzcielnicę, dzieło słynnego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena, twórcy wielu pomników w Polsce, m.in. Kopernika i ks. Poniatowskiego. Thorvaldsen, urodzony w Kopenhadze, był synem Islandczyka, większość życia spędził w Rzymie, ale nie zapomniał o swojej ojczyźnie. Chrzcielnica była jego darem dla kościoła. Miejsce to pamięta czasy, gdy Reykjavik był małą, niewiele znaczącą osadą. . Po drugiej stronie placu jest Hotel Borg z 1932 r., w którym pisarz Halldór Laxness umieszczał często dzieje swoich bohaterów.
Sólfar
Symbol miasta: dzieło artystyczne nawiązujące do łodzi Wikingów oraz rybiego szkieletu
Laugardalur i Perlan
Najprzyjemniejszą dzielnicą mieszkaniową Reykjaviku jest Laugardalur. Rozciąga się stąd imponujący widok na górę Esja, która - w zależności od oświetlenia - mieni się różnymi kolorami. Laugardalur znaczy "dolina gorących źródeł", i właśnie te źródła dostarczają wodę m.in. do ogrzewania. Ozdobą dzielnicy jest ogród botaniczny, w którym rośnie kilka tysięcy roślin występujących na całej wyspie. Jedną z najciekawszych budowli jest tzw. Perlan, miejsce zaopatrujące Reykjavik w wodę pobieraną wprost z gorących źródeł. Dzięki sprytnej sztuczce architektonicznej potężne zbiorniki zostały nakryte ogromną szklaną kopułą, ozdobą budowli. Integralną częścią kompleksu jest sporych rozmiarów ogród zimowy (Vetrargardur), gdzie rosną drzewa figowe, palmy i inne tropikalne rośliny. Z ogrodu na szczyt kopuły prowadzą kręte schody. Na szczycie znajduje się ruchoma restauracja, obracająca się w ciągu godziny o 360 stopni, z której można podziwiać sztuczny gejzer, tryskający co kilka minut.
Uniwersytet
Założony w 1911 r., dziś ma 9 wydziałów i ponad 5,5 tys. studentów. Ściśle związany z Uniwersytetem jest Instytut Árni Magnússona, mieszczący się od 1971 r. w nowoczesnym budynku Árnargarður. W jego pilnie strzeżonym podziemnym schronie znajdują się największe skarby Islandii, bezcennej wartości stare rękopisy.