- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 17:06
Zwiedzanie Salzburga
Znajdź nas w social mediach
Residenzplatz |
Fot. sxc.hu |
Stare miasto
Stare miasto Salzburga wciska się między skalne ściany wzgórza a koryto rzeki Salzach. Od 1 stycznia 1997 r. jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Nie ma chyba bardziej zwartego i jednorodnego kompleksu barokowego w Austrii niż starówka Salzburska. W połowie XVII w. arcybiskup Wolf Dietrich von Raitenau, chcąc upodobnić Salzburg do Rzymu nakazał wyburzyć kilkaset średniowiecznych kamienic i na tym miejscu wytyczyć nowe place oraz rezydencje wzorowane na gmachach rzymskich. Odtąd w pejzażu miasta królują barokowe kopuły, wieże kościelne i fontanny. Cała starówka jest zamknięta dla ruchu kołowego.
Katedra
Katedra, wraz z jej dwuwieżową fasadą i przysadzistą kopułą, podobnie jak twierdza należy do charakterystycznych akcentów miasta. To najbardziej imponująca budowla sakralna w mieście. Jej bryła pochodzi z wczesnego baroku i często bywa przedstawiana jako najbardziej okazała katedra barokowa na północ od Alp. Zaprojektował ją Włoch Santino Solari. Świątynię budowaną przez 14 lat konsekrowano w 1628 r. Potężna barokowa kopuła została zniszczona przez naloty alianckie w czasie II wojny światowej, później starannie ją odnowiono. W środku nie ma wielkich dzieł sztuki, natomiast na katedralnych organach grywał sam Mozart.
Kościół św. Piotra
Pochodzi z 847 roku. Jest bardzo ciekawym zabytkiem ze względu na barokowy przepych sprawiający wrażenie, jakby dla jego wyposażenia obrabowano tuzin innych kościołów. Ściany wnętrza pokrywają ekspresyjne malowidła oraz faliste sztukaterie. Jest tu 15 bocznych ołtarzy i wspaniałe organy, zdobione zegarem i posągami.
Getreidegasse
Jest najdłuższą i najbardziej elegancką ulicą starego miasta. Delikatne portale kamienic i dziedzińce z podcieniami dodają uroku tej wąskiej uliczce biegnącej równolegle do rzeki Salzach. W domu pod numerem 9, 27 stycznia 1756 r. na świat przyszedł Wolfgang Amadeusz Mozart. Był on jednym z siedmiorga dzieci Leopolda i Anny, którzy zajmowali jedno piętro w domu. W 1880 r. międzynarodowa fundacja Mozarteum założyła muzeum, w którym możemy podziwiać wiele pamiątek po genialnym kompozytorze.
Dom Narodzin Mozarta
Dom znajduje się przy Getreidegasse nr 9. Tu mieszkanie na trzecim piętrze zamieszkiwała w latach 1747 - 1773 rodzina Leopolda Mozarta. Tutaj 27 stycznia 1756 przyszedł na świat Wolfgang Amadeusz Mozart. Dawne mieszkanie rodziny Mozartów mieści od 1880 roku muzeum. Do najsłynniejszych eksponatów zaliczają się: skrzypce dziecięce i skrzypce koncertowe Mozarta, jego klawikord, fortepian młoteczkowy, portrety i listy rodziny Mozartów. W historycznych pomieszczeniach wystawione zostały, oprócz rękopisów (w postaci faksymiliów), rozmaite dokumenty, pamiątki, oryginalne portrety członków rodziny - jak choćby nieukończony olejny portret kompozytora przy fortepianie z 1789 roku pędzla jego szwagra Josepha Lange - oraz oryginalne instrumenty muzyczne (np. fortepian koncertowy Mozarta).
Dom Mozarta
Mozart mieszkał tutaj od 1773 do 1780 roku. Znajdziemy tu ekspozycję pamiątek rodzinnych i przedmiotów związanych z życiem Mozartów oraz dziejami domu. Dom nazywany jest również „Domem Tancmistrza“, Mozart komponował tu symfonie, divertimenta, serenady, koncerty fortepianowe i skrzypcowe, koncert na fagot, arie, msze oraz inne utwory religijne. 16 października 1944 roku dwie trzecie domu zostały zniszczone przez bombę lotniczą. Ówczesny właściciel sprzedał zbombardowaną część budynku firmie Assicurazioni Generali, która postawiła w tym miejscu biurowiec. Międzynarodowej Fundacji Mozarteum udało się kupić go w 1989 roku.
Zachowaną część budynku Międzynarodowa Fundacja Mozarteum nabyła już w 1955 roku i przeznaczyła ją do celów muzealnych. Budynek biurowca został rozebrany 2 maja 1994 roku, a 4 maja rozpoczęto rekonstrukcję domu według dawnych planów. Muzeum na pierwszym piętrze domu przy placu Makarta mieści wystawę dokumentującą życie rodziny Mozartów oraz historię samego obiektu.
Pałac Mirabel
Wybudowany przez arcybiskupa Salzburga Wolfa Dietricha von Raitenau w 1606 roku dla swojej kochanki, Salome Alt, córki żydowskiego kupca (arcybiskup uznał 15 dzieci, które mu urodziła). Założono również ogrody wokół pałacu, żeby Salome mogła w nich spacerować z całą gromadą. W roku 1727 na zlecenie arcybiskupa Franza Antona Harracha architekt von Hildebrandt przebudował pałac. Niestety wskutek pożaru część pomieszczeń utraciła swój dawny charakter. Ale do tej pory można podziwiać Schody Aniołów z rzeźbami Georga Donnera i Salę Marmurową z bogatą dekoracją stiukową. Współcześnie w uważanej za najpiękniejszą salę ślubną na świecie trzy razy w tygodniu odbywają się ceremonie zaślubin. W ogrodzie otaczającym Mirabell znajdują się rzeźby przedstawiające m.in. postaci mitologii greckiej. W południowym skrzydle ogrodu mieści się oranżeria, w której otwarte jest niewielkie muzeum z galerią obrazów barokowych.
Hohensalzburg
Ta biskupia twierdza jest bodaj najbardziej rozpoznawalnym budynkiem miasta. Jej potężna bryła o białych murach zajmuje wschodnią część wzgórza Mönschsberg. Można tutaj dotrzeć kolejką. Twierdza powstała w XI w., w czasie walk pomiędzy cesarstwem a papiestwem. W następnych wiekach stopniowo ją rozbudowywano. Dziesiejszy kształt zawdzięcza ona arcybiskupowi Leonhardowi von Keutschach. Motyw rzepy, jego herbu spotyka się w całym zamku. W XIX w. były tu koszary wojskowe. Obecnie twierdzę można zwiedzać. Należy się jednak nastawić na dłuższy spacer, gdyż ta największa w środkowej Europie zachowana w nienaruszonym stanie fortyfikacja była niemal samodzielnym miastem i zajmuje dużą powierzchnię. Posiadała własną piekarnię, kuźnię, zbrojownię, stajnie. Z bastionów i murów w stronę miasta szczerzą swoje lufy stare armaty, które kiedyś miały za zadanie odstraszyć krnąbrnych mieszczan od buntów.
Najpiękniejszą komnatą w zamku jest Goldene Stube (Złota komnata). Jest to bogato zdobiona izba z kasetonowym sufitem i gotyckim piecem kaflowym. Jest on wyłożony ceramicznymi płytkami w różnobarwne wzory. Niezwykłym wnętrzem wyróżnia się także Komnata Książęca (Fürstenzimmer). Tam mieszczą się także monumentalne organy zwane „Bykiem” (Der Stier). Ich donośny głos słychać na placach i uliczkach Altstadt.
Residenz
Pałac, w którym od średniowiecza mieściła się oficjalna siedziba biskupów Salzburga. Okazały gmach przy Residenzplatz kryje ok. 180 pokoi i komnat oraz 3 rozległe dziedzińce. Swoje powstanie zawdzięcza arcybiskupowi Wolfowi Dietrichowi von Raitenau. Jak większość zabytków staromiejskich, tak i Residenz jest przykładem dojrzałego baroku. Po sekularyzacji księstwa gmach został siedzibą władz lokalnych. Obecnie mieszczą się w nim urzędy. W górnych piętrach eksponowana jest kolekcja obrazów. Na uwagę zasługuje kolekcja malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego. Znajduje się tu również niewielkie muzeum wnętrz.
Okolice Salzburga
Kraj Salzburski jest rejonem trzytysięczników - jest ich tutaj aż 120. Turystów przyciąga tu ponad 7 tys. km szlaków do pieszych wędrówek i wspinaczek oraz prawie 2 tys. km tras rowerowych. W Alpach można aktywnie spędzać czas na wiele sposobów. Szczęśliwi tu będą zarówno wielbiciele ostrej jazdy rowerem górskim, jak i amatorzy raftingu, canyoingu i paraglidingu. Oczywiście nie można pominąć także nart i deski snowboardowej. Na lodowcu Kitzsteinhorn można zjeżdżać przez cały rok. Ciekawe dla zwiedzających są także tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, które przetrwały w tym regionie w wielu miejscach. Można w nich na przykład zobaczyć, jak starymi technikami są produkowane pasterskie Traby albo skórzane spodnie. A już niewielkie huty produkujące szkło artystyczne to prawdziwy fenomen!
Wysokie Taury
Najwyższe pasmo górskie Austrii. Utworzono tu Park Narodowy Hohe Tauern. Osobliwością przyrodniczą Wysokich Taurów są przepastne wąwozy – między innymi Liechtensteinklamm i Seisenberklamm. Ponadto w masywie Großvenedigera (3666 m n.p.m.) znajdują się największe wodospady w Europie Środkowej – Krimmler Wasserfälle. Mierzą one aż 380 metrów wysokości.