- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 17:36
Zwiedzanie Senegalu
Znajdź nas w social mediach
Wyspa Gorée
Wyspa Gorée |
Fot. sxc.hu |
Gorée to wyspa pochodzenia wulkanicznego położona 3 km na wschód od portu w Dakarze. W okresie od XVI do XIX wieku znajdujący się tu Fort D'Estrees był bazą handlu niewolnikami. W tym miejscu ich więziono, sprzedawano, a następnie ładowano na statki i wysyłano przez Atlantyk do krajów Ameryki. Wyspa stanowiła największy ośrodek handlu niewolnikami na wybrzeżu Afryki. Rządzona była kolejno przez Portugalczyków, Holendrów, Anglików i Francuzów. Jej architekturę cechuje kontrast pomiędzy ponurymi dzielnicami niewolników a eleganckimi domami handlarzy żywym towarem. Gorée jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1992 roku odwiedził ją Jan Paweł II. Wyspa nadal stanowi symbol wyzysku człowieka oraz sanktuarium pojednania.
Kamienne kręgi Senegambii
Kamienne kręgi Senegambii to wspólna nazwa kilku stanowisk archeologicznych w Senegalu i Gambii, położonych na obszarze długości ok. 350 km i szerokości ok. 100 km w dorzeczu rzeki Gambii. Stanowiska obejmują łącznie około 1000 kamiennych pomników ułożonych w kręgi. Archeologom nie udało się jak dotąd zidentyfikować kultury budowniczych kamiennych kręgów, ani też ich funkcji. Znalezione na wykopaliskach broń oraz miedziane ozdoby naramienne pozwalają jednak przypuszczać, że były to groby władców. W 2006 roku kamienne kręgi Senegambii wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO.
Park Narodowy Niokolo-Kioba
Park Narodowy Niokolo-Kioba położony jest w strefie nawodnionej, wzdłuż brzegów rzeki Gambia. Jego lasy galeriowe i sawanny zamieszkuje bogata fauna: elandy Derby (największe z antylop), szympansy, lwy, lamparty, duża populacja słoni oraz liczne ptaki, gady i płazy. Jest to jeden z największych parków narodowych w Afryce Zachodniej, obejmuje powierzchnię ok. 9000 km2. Park założono w 1954 roku, a od 1981 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku żyje około 350 gatunków ptaków i ponad 80 gatunków ssaków.
Narodowy rezerwat ptaków w Djoudj
Park położony w delcie rzeki Senegal jest wilgotnym obszarem o powierzchni 16 tys. ha. Składa się z rozległego jeziora otoczonego strumieniami, stawami oraz wodami stojącymi, które tworzą istotny, lecz zagrożony rezerwat dla półtora miliona ptaków, takich jak pelikany białe, czaple purpurowe, czaple nadobne, warzęchy afrykańskie i kormorany.
Wyspa Saint-Louis
Saint-Louis, założona przez kolonizatorów francuskich w XVII wieku, zurbanizowana w połowie XIX wieku. W latach 1872-1957 Saint-Louis było stolicą Senegalu i odgrywało istotną rolę kulturalną i gospodarczą w Afryce Zachodniej. Położenie miasta na wyspie przy ujściu rzeki Senegal, jego regularna siatka ulic, system nadbrzeży oraz typowa architektura kolonialna nadają Saint-Louis szczególny wygląd i tożsamość. Miasto zostało założone w 1659 roku przez Francuzów jako faktoria handlowa. W 2000 roku położone na wyspie zabytkowe centrum Saint Louis zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dakar
Dakar jest stolicą i największym miastem Senegalu. W stolicy mieszka 20% ogółu ludności kraju i ponad 50% ludności miejskiej. W Dakarze panuje europejska atmosfera, zwłaszcza w najstarszych dzielnicach centralnych. Najnowocześniejszą częścią miasta jest pokolonialna dzielnica Plateau, w której zlokalizowane są urzędy, banki i luksusowe sklepy. Dzielnica Plateau góruje nad niżej położoną Mediną o szachownicowym układzie ulic. Na zachód od niej znajduje się miasteczko uniwersyteckie – Fann. W północnej części rozciąga się tzw. Wielki Dakar, bardzo zróżnicowany pod względem funkcji oraz zabudowy.