- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 14:22
Zwiedzanie Singapuru (miasta)
Znajdź nas w social mediach
Ogrody botaniczne
Singapur to miasto z wszędzie kwitnącą, tropikalną roślinnością. Nie jest to jednak dzieło natury, ale wynik rozpoczętych w latach 60-tych działań zmierzających do przekształcenia Singapuru w miasto-ogród. Dzięki bujnej roślinności Singapur jest obecnie jednym z najprzyjemniejszych do zwiedzenia miast Azji. W pobliżu północnego krańca Orchard Road znajdują się ogrody botaniczne, w których rośnie blisko 2000 gatunków tropikalnych i subtropikalnych roślin. Tereny te są popularne zwłaszcza wśród amatorów biegania i spacerów. Są tam dobrze utrzymane, wijące się między jeziorkami ścieżki, punkty widokowe, fontanny oraz rabaty róż i paproci.
Historic District
Ta stara dzielnica kolonialna jest centrum administracyjnym, a przy tym jedną z najbardziej atrakcyjnych części miasta dla turystów. Przeważa tu zabudowa w stylu wiktoriańskim. Znajdziesz tu najstarszy zabytek Singapuru - kościół ormiański z 1835 roku. Ponadto stoi tu katolicka katedra Dobrego Pasterza i anglikańska katedra Św. Andrzeja. Ważnym miejscem w tej dzielnicy jest niewątpliwie Raffles Hotel - imponujący hotel w stylu kolonialnym. Budynek główny pochodzi z roku 1887, a pokoje oznaczone są nazwiskami osobistości, które w nich przebywały.
Park Merlion
Mały park znajdujący się na cyplu, gdzie rzeka Singapur wpada do morza. Park Merlion został uznany w latach 60-tych za symbol Singapuru. Według legendy Merlion było mityczną bestią, półlwem i półrybą, która ukazała się księciu Sri Tri Buana około 700 lat temu.
Parlament
Budynek, w którym obecnie znajduje się parlament, został zbudowany w 1827 roku przez George’a Colemana jako prywatny dom. Budynek parlamentu jest najstarszą budowlą miasta.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe otwarte w 1887 roku na cześć królowej Wiktorii znajduje się we wspaniałym budynku, w którym poprzednio mieściło się Muzeum Rafflesa. W muzeum mieszczą się obecnie stałe wystawy: na parterze „dioramy” (woskowe tablice ilustrujące życie pierwszych mieszkańców i sceny historyczne), na pierwszym piętrze w galerii Sireh – sztuka Chińczyków znad cieśniny oraz sławna kolekcja braci Haw Par – wspaniałe wyroby z jadeitu, agatu, jaspisu i kryształu.
Chinatown
Chyba najciekawsza, a napewno najbardziej kolorowa i malownicza jest dzielnica chińska czyli Chinatown, która zachowała klimat miast chińskich. Warto przejść się wąskimi uliczkami (przypominającymi bazar), przy których natrafimy na ciekawe drewniane świątynie chińskie z najpopularniejszą i najstarszą Thian Hock Keng. Również tutaj zachowała się najstarsza w mieście świątynia hinduistyczna – Sri Mariamman, z piękną wieżą ozdobiną kolorowymi rzeźbami postaci ludzkich.
Arab Street
W XIX wieku kupcy z Malajów, Jawy, Indii i Arabii utworzyli ruchliwą społeczność skupioną wokół Arab Street i meczetu Sułtana przy North Bridge Road. Obecnie okolice Arab Street to duże centrum handlowe, ośrodek handlu tekstyliami, jawajskimi batikami, tajskimi i francuskimi jedwabiami, sarongami, koronkami, brokatami i barwną bawełną.
Little India
Dzielnica Małe Indie, choć nie tak rozległa jak dzielnica chińska, jest dla zwiedzających interesującym fragmentem miasta. Osią dzielnicy jest Serangoon Road. Wzdłuż niej i w bocznych uliczkach sprzedawcy sari, przypraw i wróżbici tworzą atmosferę indyjskiego subkontynentu. Na Dunlop Street mieści się centrum handlu. Na chodnikach leżą bele połyskujących tkanin, które zachęcają klientów do wejścia do sklepów. W innych sklepach można znaleźć naczynia z brązu, pawie pióra (uważane przez Hindusów za znak szczęścia), pojemniki na kanapki, kasety z muzyką hinduską. Sprzedawcy na straganach oferują wieńce z jaśminu i nagietków na uroczystości ślubne lub do składania w ofierze w świątyniach. Znajduje się tu także Zhu Jio Centre – największy w mieście targ ze świeżą żywnością – raj dla oczu i podniebienia. Zaopatrują się tutaj nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także ludzie z innych części miasta, którzy przyjeżdżają tu z powodu ogromnego wyboru towarów. Warto też zobaczyć świątynię Sri Sreenivasa Perumal i Sakya Muni.
Ogród Zoologiczny
Założony w 1973 roku, zaplanowano go tak, by w miarę możliwości zapewnić zwierzętom namiastkę naturalnego środowiska. Zwierzęta trzymane są w grupach lub niszach ekologicznych, w których żyją, podobnie jak na wolności, różne gatunki zwierząt. Singapurskie zoo jest uważane na najpiękniejsze na świecie. Obecnie w ogrodzie jest ponad 2000 zwierząt należących do 200 gatunków. Program hodowli w niewoli rzadkich gatunków zwierząt dotyczy niedźwiedzi polarnych, orangutanów, psów Cape, hinduskiego skalnego pytona, iguan, lemurów, karłowatych hipopotamów, malajskich tapirów i himalajskich antylop.
Park Ptaków Jurong
Jedno z największych (20 ha) i najciekawszych (8000 ptaków z 600 różnych gatunków) tego typu miejsc na świecie. Można spacerować po parku, obserwując z bliska piękne upierzenie ptaków umieszczonych w obszernych wolierach, w których stworzono ptakom warunki podobne do tych, w jakich żyją na wolności. I tak ptaki południowo-wschodniej Azji trzymane są w warunkach doskonale przypominających środowisko lasu deszczowego, a 1200 ptaków tropikalnych - w wolierze z 30-metrowym wodospadem.
Night Safari
Nocne ZOO. Olbrzymi park, który zwiedza się od godz. 19, czyli po zapadnięciu zmroku, zdumiewa i zadziwia na każdym kroku. Nie tylko jazda specjalnym pojazdem z przewodnikiem, czy spacer pomiędzy wybiegami zwierząt, ale też show ze zwierzętami w roli głównej, który prezentowany jest w specjalnym amfiteatrze, są po prostu rewelacyjne.
Singapurskie Centrum Nauki
W singapurskich muzeach nie ma sztywnej atmosfery panującej w muzeach europejskich. Odwiedzający mogą dotykać wszystkie eksponaty, a dzieci są zachęcane do zabawy. Dotyczy to między innymi Singapurskiego Centrum Nauki.
Świątynia Siong Lim
Świątynia wzniesiona w latach 1898-1908, jedna z największych buddyjskich świątyń w Singapurze, jego narodowy zabytek. Sądzi się, iż została założona przez rodzinę Seow z Chin – jej budowa została sfinansowana przez dwóch kupców Hokkien. We wnętrzu znajduje się wiele ołtarzy i dzieł sztuki sakralnej, między innymi marmurowe posągi Buddy z Tajlandii.