- Szczegóły
- sobota, 23 listopad 2024 22:25
Zwiedzanie Sydney
Znajdź nas w social mediach
Budynek Opery w Sydney |
Fot. sxc.hu |
Budynek Opery i most Harbour
Głównym symbolem Sydney jest zaplanowana i wybudowana przez Jørna Utzona Opera. Historia jej budowy jest fascynująca – niewiele brakowało by znany na całym świecie gmach nigdy nie powstał. Jej budowę rozpoczęto w 1959 roku. Jednak na skutek licznych nieporozumień prace przeciągały się. Wzrastały także koszty. Wreszcie w 1966 roku duński architekt pokłócił się z wykonawcami i zrezygnował. Na jego miejsce zatrudniono czterech australijskich architektów. Budowla początkowo miała kosztować 7 mln dolarów, jednak całkowity koszt wyniósł 102 mln. Operę budowano 16 lat, czyli 11 lat dłużej niż początkowo zakładano.
Płaszczyzny dachowe pokryte są milionem białych płytek dachówki ceramicznej, które lśnią w słońcu i nie wymagają czyszczenia. W gmachu opery znajdują się: pięć sal, w których odbywają się przedstawienia teatralne, baletowe oraz koncerty, a także kino i dwie restauracje.20 października 1973 roku odbyło się oficjalne otwarcie, na które przyleciała do Sydney królowa brytyjska Elżbieta II. Budynek opery jest znakiem rozpoznawczym Sydney. Jest to dzieło niezapomniane dla każdego, kto je zobaczy.
Nieodłączną częścią panoramy miasta jest wznoszący się prawie nad budynkiem opery Harbour Bridge. Ma on rozpiętość 495,6 metrów i został oddany do użytku 18 marca 1932 roku. Jest to jeden z największych mostów łukowych na świecie, a ze względu na formę otrzymał przezwisko „wieszak”. Odważni mogą spróbować wejścia na szczyt łuku – ta atrakcja cieszy się dużą popularnością wśród turystów, bo widok ze szczytu zapiera dech w piersiach.
Stare i nowe centrum
Stare centrum Sydney jest stosunkowo niewielkie i łatwo je zwiedzić piechotą. W centrum, tuż obok wysokich wieżowców ze szkła, do dziś zachowało się wiele pięknych starych domów w stylu kolonialnym. To tu mieszczą się najważniejsze zabytki Sydney: kościół St. James i mennica z XIX wieku. Z kolei w nowoczesnym centrum komercyjnym (Cenral Business District) dominują drapacze chmur. Najwyższy budynek Sydney - Sydney Tower, posiada ruchomą platformę widokową, z której można podziwiać wyjątkową panoramę całego miasta. Warte odwiedzenia jest także centrum rozrywkowe „Darling Harbour” - obszar wokół portu pełen restauracji, kawiarni, a nawet nowoczesnych kin. Tutaj mieszczą się także: ciekawy chiński ogród oraz znane na całym świecie akwarium morskie, w którym można podziwiać m.in. płaszczki i rekiny, chodząc oszklonymi tunelami. Bezpośrednio przy akwarium znajduje się również małe zoo, gdzie można zobaczyć symbole Australii: kangury i niedźwiadki koala. Wyjątkowe, endemiczne okazy flory i fauny Australii są do podziwiania w Taronga Zoo – jednym z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie.
Góry Błękitne
Około 50 km na zachód od Sydney znajduje się jeden z popularniejszych symboli Australii. Nazwa Góry Błękitne (ang. Blue Mountains) pochodzi od parującego olejku eukaliptusowego, który często tworzy nad nimi błękitną mgiełkę. Najbardziej znana jest formacja górska Three Sisters w pobliżu miasteczka Katoomba. Wystarczy krótka podróż autobusem lub pociągiem z centrum metropolii i już można podziwiać nienaruszoną australijską przyrodę i nabrać wyobrażenia o przestrzeni kontynentu.