- Szczegóły
- poniedziałek, 06 styczeń 2025 18:48
Zwiedzanie Toronto
Znajdź nas w social mediach
CN Tower i SkyDome
Toronto - jezioro Ontario |
Fot. Insight Imaging: John A Ryan Photography |
Symbolem i obowiązkowym punktem zwiedzania Toronto jest górująca na miastem wieża CN Tower. Szczyt wieży wznosi się ponad pół kilometra nad ziemią. Tuż poniżej niego mieści się Sky Pod, skąd rozciąga się widok aż po Niagarę i Buffalo. Wieża ma wysokość 553,33 m. CN Tower posiada najdłuższe stalowe schody świata - liczą one aż 2 579 stopni. Tuż obok CN Tower wznosi się stadion SkyDome, gdzie rozgrywają mecze dwie najbardziej znane drużyny Toronto: Blue Jays i Argonauts. Oddany do użytku w 1989 r. stadion mieszczący 53 tys. widzów to wielkie osiągnięcie sztuki inżynieryjnej - był pierwszym obiektem tego typu z całkowicie krytym dachem.
Art Gallery of Ontario
Galeria jest znana nie tylko ze względu na swoje bogate zbiory sztuki kanadyjskiej i obcej, znakomite wystawy czasowe, ale i samej siedziby - surowej, nowoczesnej budowli ozdobionej wieżą przypominającą rusztowanie oraz dwie wielkie, solidne rzeźby z brązu dłuta Henry’ego Moore’a, nazwane niezbyt oryginalnie – Dwie duże formy. Wśród eksponatów galerii możemy podziwiać płótna Degasa, Renoira, Moneta, Picassa i Chagalla. Ogromną atrakcją jest także galeria rzeźby Henry’ego Moore’a, obejmująca największą na świecie kolekcję rzeźb artysty.
Royal Ontario Museum
Na zbiory muzeum składa się 40 różnych galerii z 6 mln. eksponatów. W części chińskiej są wystawiane dzieła najwyższej światowej rangi - choćby tylko dla nich trzeba zwiedzić to wyjątkowe muzeum.
Casa Loma
Jest to ogromna rezydencja z basztami i wieżyczkami, wzniesiona wedle życzenia sir Henry’ego Pellatta w latach 1911–1914. Pellatt, który wzbogacił się na pomyśle wykorzystania energii wodnej wodospadu Niagara do oświetlania rozrastających się miast Ontario, postanowił zbudować wyjątkowy dom. Wydał na swoje marzenie ponad 3 mln dolarów. Dziś eklektyczna budowla, osobliwa mieszanka średniowiecznej fantazji i technologii z pocz. XX w. (tajemne przejścia, winda, maleńkie wyłożone drewnem pokoje, w których wiją się potężne rury kanalizacyjne) jest popularną atrakcją turystyczną.
Fort York
Dzisiejsze Toronto szuka swych korzeni we wzniesionym w 1793 r. w celu umocnienia kontroli Brytyjczyków nad jeziorem Ontario Fort York. I choć po 10 latach od wybudowania warownia zaczęła się rozsypywać, miasto York w tym samym czasie stało się stolicą Górnej Kanady. Fort York jest dziś pieczołowicie odrestaurowany. Odnowione mury otaczają szereg budynków z drewna, kamienia i cegieł. Są wśród nich ładne Officers’ Quarters, kamienny magazyn prochu o ścianach dwumetrowej grubości, wzmocnionych ogniotrwałymi wstawkami z miedzi i mosiądzu, czy Blue Barracks (błękitne koszary)- kwatery młodszych oficerów, które mieszczą ciekawą wystawę przedstawiającą konflikty zbrojne, w których strona była Kanada w XIX w.
Nathan Phillips Square
Plac zaprojektowany przez fińskiego architekta Viljo Revella to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Toronto. Wznoszą się przy nim: współczesny oraz stary ratusz, Old City Hall – okazała pseudoromańska budowla z 1899 r., sadzawka w zimie przekształcająca się ogromne, miejskie lodowisko, a także "Strzelec" – rzeźba Henry’ego Moore’a przypominająca ogromne śmigło.