- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 17:18
Zwiedzanie Tuluzy
Znajdź nas w social mediach
Airbus
Niedaleko centrum, w dzielnicy Colomiers na przedmieściach znajduje się potężny kompleks fabryk lotniczych. Zakłady w Tuluzie znane były dawniej przede wszystkim z produkcji pasażerskich samolotów Caravelle, obecnie wytwarza się tutaj Airbusy. Niedawno firma wyprzedziła pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy swego największego konkurenta Boeinga. W tym miejscu powstają największe pasażerskie samoloty na świecie Airbusy A380, które montuje się w ponad półkilometrowej długości hali fabrycznej. Wycieczki z przewodnikiem po terenie zakładów organizuje firma Taxiway, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, a bilety kosztują 11-18 euro.
Kanał Południowy
Droga wodna długości około 240 km, która łączy Tuluzę z portem Sète nad Morzem Śródziemnym, oficjalnie kanał otwarto 24. mają 1681 roku, po 15 latach budowy. Pracowało nad nim około12 tyś ludzi. Budowa doprowadziła do finansowej ruiny pomysłodawcę i głównego inwestora Pierre'a Paula Riqueta, który zmarł kilka miesięcy przed ukończeniem kanału. Niniejsza droga wodna jest fragmentem większej całości – systemu, który, przebiegając przez terytorium Francji, łączy Ocean Atlantycki z Morzem Śródziemnym. W roku 1996 Kanał Południowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Bazylika św. Saturnina
Największy kościół romański we Francji, Zbudowany w latach 1080 – 1120 na miejscu zniszczonej bazyliki z IV wieku. W katakumbach według wierzeń spoczywa ciało świętego Saturnina pierwszego biskupa Tuluzy, który żył około III wieku i krzewił chrześcijaństwo na terenach m.in. dzisiejszej Langwedocji. Nie jest to jednak typowa konstrukcja romańska, przede wszystkim jest znacznie większa niż pozostałe obiekty z tego czasu ponieważ wzniesiono ją uwzględniając ogromny ruch pielgrzymkowy w tym regionie, jest wyższa, bardziej strzelista, przestronniejsza i bardziej jasna niż kościoły romańskie, a niewprawne oko łatwiej dostrzeże w niej cechy gotyku niż właściwego dla niej stylu. Jest to budynek wzniesiony na planie krzyża z licznymi promienistymi kaplicami umiejscowionymi wokół. Dla wygody pątników wokół wianuszka kaplic wzniesiono ambit, by można było je zwiedzać nie zakładając odbywających się wewnątrz uroczystości.
Katedra Saint-Étienne
Niesamowita asymertyczna świątynia, a właściwie połączenie (szczerze powiedziawszy niezbyt udane) dwóch kościołów wzniesionych w różnych stylach. Warto zobaczyć na własne oczy ten nieudany eksperyment architektoniczny, który stoi nadal prawdopodobnie tylko dlatego, że jest to siedziba arcybiskupstwa Tuluzy. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z połowy IX wieku, większa jego cześć natomiast pochodzi z XIII wieku. Wewnątrz budynku można porównać dwa style architektury średniowiecznej – kościół stanowi dziwny zlepek elementów romańskich i gotyckich, jest to wyjątkowo zaskakujące wnętrze, tym bardziej, ze piorunujący efekt jaki wywiera na pewno nie był zaplanowany. Od zachodu znajduje się niedokończona późnogotycka fasada z romańską wieżą, pozbawionym ozdób portalem i absurdalnym, skośnym dachem.
Albi
Jest to oddalone o około 70 km od Tuluzy miasto będące siedzibą rodu de Lautrec, urodził się tutaj znany malarz Henri de Toulouse-Lautrec, wybitny przedstawiciel postimpresjonizmu. Mieści się tutaj równeiżmuzeum gromadzące ponad 100 różnych jego prac, w tym około 30 wyjątkowo słynnych plakatów.