- Szczegóły
- piątek, 27 grudzień 2024 13:46
Zwiedzanie Valletty
Znajdź nas w social mediach
Fortyfikacje Valletty |
Fot. sxc.hu |
Pałac Wielkich Mistrzów
Siedziba prezydenta państwa oraz parlamentu, niegdyś władz zakonu Joannitów. Budowla została ukończona w 1547 roku. Jej monumentalność sprawiła, że stała się symbolem bogactwa zakonu. Korytarze udekorowane są scenami z historii zakonu, na ścianach widnieją portrety wielkich mistrzów. Marmurowe posadzki i rzeźby w drewnie zapierają dech w piersiach, nie sposób zapomnieć tego przepychu.
Katedra św. Jana
Zbudowana w latach 1573-77 jako główna świątynia rycerzy z zakonu św. Jana. Sam obiekt nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale tylko z zewnątrz. Surowość architektury mocno kontrastuje bowiem z barokowym przepychem wnętrza. Joannici jako wielcy mecenasi sztuki zostawili po sobie jeden z najwspanialszych obiektów sztuki sakralnej z baroku.
W katedrze obejrzymy obraz "Ścięcie św. Jana" - jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio. Uwagę zwracają również bogato zdobione płyty nagrobne znajdujące się w niemal całej świątyni. Spoczywają tu członkowie najznamienitszych rodów szlacheckich żyjących w XVI i XVII wieku.
Narodowe Muzeum Archeologiczne
To najważniejsze miejsce z największą na Malcie kolekcją starożytnej ceramiki, rzeźby, kamiennych narzędzi i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami wyspy. W zbiorach muzeum znajduje się wiele przedmiotów zebranych w maltańskich świątyniach i grobowcach. Do najcenniejszych zbiorów należą znaleziska z hypogeum (podziemny grobowiec), na przykład bezgłowa Wenus z Malty i tzw. śpiąca kapłanka.
Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych
Wśród zbiorów znajdują się eksponaty włoskiej sztuki średniowiecznej. Te właśnie, najstarsze, rozpoczynają przegląd epok w sztuce, który ciągnie się aż po współczesną sztukę maltańską. Najcenniejsze są barokowe obrazy autorstwa Mattia Preti i rzeźby Antonia Sciortina. W podziemiach znajdziemy ciekawą wystawę pamiątek po zakonie joannitów - portrety dygnitarzy, ceramikę i srebra z budynku Sacra Infirmeria.
Narodowe Muzeum Wojenne
Muzeum znajduje się w forcie św. Elma. Do jego najważniejszych eksponatów zaliczane są: niemieckie włoskie i działa przeciwczołgowe, włoska łódź podwodna, dwie niemieckie torpedy z okresu I wojny światowej, Faith (jedyny ocalały z wojennej zawieruchy samolot maltańskiej floty). Wśród ważnych przedmiotów eksponowanych w muzeum znajdują się również resztki niszczycieli zatopionych w okolicach Malty, wraki samolotów wydobyte z dna morskiego, a także zbiór mundurów bojowych i masek gazowych.
Szpital Kawalerów Maltańskich
Placówka zaczęła funkcjonować w 1574 r. i szybko zyskała międzynarodową sławę za sprawą wyposażenia, wysokiego standardu medycznego oraz, ciekawostka, najdłuższego oddziału w tego typu budowli na świecie - 155 m. Wiek później pisano o szpitalu, zachwalając, że "ma jedno z najwspanialszych wnętrz na świecie". Posiłki podawano na srebrnej zastawie, a pacjentami zajmowali się zakonni nowicjusze, rycerze, czasem nawet sam wielki mistrz zakonu. W 1987 r. budynek został gruntownie odrestaurowany i przekształcony w centrum konferencyjne, otrzymał też nagrodę europejskiej federacji Europa Nostra propagującej ochronnej dziedzictwa kulturowego na Starym Kontynencie. Współcześnie obejrzymy w centrum wystawę poświęconą medycznej działalności joannitów.
Fortyfikacje Valletty
Spacer potężnymi murami obronnymi Valletty, podziwianie Wielkiego Portu, pamiętającego zaciekłe bitwy, pozwala poczuć atmosferę dawnych lat. Mury, bastiony i forty składają się na wspaniały system obronny należący do najwybitniejszych przedstawicieli architektury wojskowej na świecie. Warto zwrócić szczególną uwagę na Ogrody Hastings połączone z bastionami św. Jana i św. Michała, które osłaniają miasto w najwyższym punkcie Mount Scaberras, oraz Fort St Elmo. Ten ostatni zajmuje najbardziej wysunięty w morze przylądek Malty, a zasłynął odporem tureckiego ostrzału w czasie oblężenia w 1565 r. Dziś można zwiedzać budowlę i podziwiać eksponaty w znajdującym się tam Muzeum Wojny. Wart zobaczenia jest także Bastion Lascarisa. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z mistrzów zakonu. Znajdują się tu tzw. sale Lascarisa, w których powstawała strategia obrony wyspy podczas II wojny światowej.