- Szczegóły
- środa, 04 grudzień 2024 09:35
Zwiedzanie Valparaiso
Znajdź nas w social mediach
Kolorowe Valparaiso |
Fot. Naturaleza |
Cerro San Cristóbal
Cerro San Cristobal to zespół wzgórz na północny wschód od centrum Santiago wchodzących w skład parku miejskiego - Parque Metropolitano. Najwyższe z nich ma 860 m n.p.m. (samo Santiago leży na wysokości ok. 500 m n.p.m.). Można dostać się tam czterema sposobami: szynową kolejką górską, taksówką, piechotą lub kolejką linową. Można stąd również podziwiać panoramę miasta. Na najwyższym ze wzgórz znajduje się Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP (Sanctuario de la Inmaculada Concepcion). W parku znajdziemy także dwa baseny.
Stare miasto
Sercem starego miasta jest Plaza de Armas, wokół którego znajdziemy najważniejsze i najstarsze zabytki Santiago. W zachodniej stronie placu znajduje się katedra, zbudowana w połowie XVIII wieku. Obok niej stoi ciekawy budynek Poczty Głównej. Wieczorami na placu odbywają się mecze szachowe, zaś w niedziele występy orkiestry.
Pałac Mennicy (Palacio de la Moneda)
Budynek ten pełnił funkcje pałacu prezydenckiego. Główne wejście do pałacu znajduje się od strony Plaza de la Constitucion. Tam też odbywają się wszelkie imprezy związane z życiem politycznym Chile czy Santiago: parady wojsk, meetingi, demonstracje. Sam Plac to wspaniałe miejsce do wypoczynku, refleksji i spotkań. Pałac ozdabiają od tej strony dwie wielkie fontanny. To tutaj odbył się zamach stanu Augusto Pinocheta przeciwko Salvadorowi Allende. Na fasadzie budynku wciąż widoczne są ślady kul Allende.
Kościoły
Z ważniejszych sakralnych budowli warto odwiedzić szczególnie kościół św. Franciszka (Iglesia de San Francisco), wraz z przylegającym do niego klasztorem Franciszkanów. Zbudowany w XVI w przez Pedro de Valdivia - zalozyciela Santiago, ucierpiał nieco podczas trzęsień ziemi, ale wciąż jest jednym z najstarszych zabytków Santiago, w którym zachowały się interesujące zabytki sztuki sakralnej ery kolonialnej. Warto też odwiedzić kościół św. Dominika (Templo de Santo Domingo), zbudowany w 1808 r.
El Pueblito de los Dominicos
Miejsce pełne magii, stare domy znajdujące się w centrum Santiago. Co prawda centrum to staje się coraz bardziej komercyjne, a nie religijne, ale i tak warto je zobaczyć. Artyści mają tu swoje pracownie, rzeźbiarze rzeźbią, garncarze lepią swoje garnki, tkaczki tkają, starsze panie robią szaliki i czapki na drutach.
Cmentarz Generalny
Chilijska nekropolia narodowa. Został otwarty 10 grudnia 1821 roku przez Bernardo O'Higginsa. Został on upaństwowiony pod koniec XIX wieku. W centralnej części cmentarza znajduje się aleja O'Higgins a na niej grobowce i mauzolea prezydentów Chile. Jednym z nich jest mauzoleum Prezydenta Salvadore Allende zmarłego tragicznie podczas zamachu stanu w 1973 roku. Oprócz niego spoczywają wszyscy prezydenci Chile z wyjątkiem Gabriela Gonzalesa Videli i Augusto Pinocheta Ugarte. Wśród pochowanych jest też wybitny polski uczony Ignacy Domeyko uznany w Chile za bohatera narodowego. Prochy wielu zmarłych umieszczone są w katakumbach. Maja one często postać długich, kilkupiętrowych pawilonów.
Meczet As-Salam
Najstarszy meczet w Chile, znajdujący się w stolicy kraju – Santiago de Chile. Został zbudowany w latach 1988–1989 i otwarty przez księcia Malezji w 1996 roku.