Treść strony

zwiedzanie-wroclawia

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 18 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • zawsze korzystne ceny
Tanie loty. Poczuj wolność podróży!

Treść główna

Zwiedzanie Wrocławia

Znajdź nas w social mediach

wroclaw_katedra
Katedra na Ostrowie Tumskim
Fot. sxc.hu

Ostrów Tumski i Katedra

Ostrów Tumski to historyczne i religijne centrum Wrocławia. W IX wieku powstał tu pierwotny gród Wrocławia, który w 1000 roku król Bolesław Chrobry podniósł do rangi biskupstwa. Ostrów Tumski w swoich początkach funkcjonował jako wyspa, która dopiero w roku 1824, dzięki zasypaniu jednej w odnóg Odry, została wcielona do lądu. Wznosząca się w centrum Ostrowa Katedra Św. Jana Chrzciciela to największa ikona miasta Wrocławia, widziana prawie z każdego zakątka miasta. Ta gotycka katedra o wysokości 91 m i długości 68 m jest największą budowlą sakralną Wrocławia. Monumentalne dzieło kryje w swoich wnętrzach wiele śladów historii. Równie imponujące są pozostałe zabytki Ostrowa Tumskiego, np. Kościół Św. Idziego, który jest najstarszą świątynią we Wrocławiu. Wzniesiony w XIII wieku romański kościół złożony jest z jednej nawy i zawiera piękny tęczowy łuk prezbiterium. Niewiele młodszy jest Kościół Św. Krzyża i Św. Bartłomieja - świątynia zbudowana w stylu gotyckim w 1288 roku przez Henryka IV Prawego. W kościele możemy zobaczyć Tron Łaski z klęczącym przy nim Henrykiem IV oraz Matyldą, nagrobek Henryka IV, ołtarz gotycki oraz płytę nagrobną Stanislausa Sauera.

Panorama Racławicka

Wrocław to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej - wielkie malowidło (15x114 m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Obraz został namalowany przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka dla uczczenia setnej rocznicy Powstania Kościuszkowskiego. Po drugiej wojnie światowej Panorama została przewieziona do Wrocławia razem ze zbiorami książąt Ossolińskich. Dopiero w 1985 roku wybudowano dla niej imponującą Rotundę, dzięki której zwiedzający mają wrażenie, jakby byli w samym centrum bitwy.

Hala Stulecia

Wrocław już na początku XX wieku był istotnym miejscem spotkań i wydarzeń o randze międzynarodowej. W związku z potrzebą rozwoju infrastruktury wystawienniczej i kongresowej, Max Berg - główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925, otrzymał zlecenie zaprojektowania wielofunkcyjnego obiektu, który miał stać się głównym miejscem spotkań wrocławian oraz organizacji wydarzeń masowych. W ten sposób postało imponujące, wczesnomodernistyczne dzieło architektury użytkowej. 13 lipca 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia.

Rynek Główny

Wytyczony w 1242 roku Rynek Główny we Wrocławiu od początku istnienia służył jako plac targowy o wymiarach 212 x 175 metrów. Handlowano na nim m.in. pieczywem, tłuszczem, płótnem, wyrobami metalowymi. Na Rynku działały także punkty usługowe, wśród nich krawiecki i szewski. Początkowo działalność była prowadzona w drewnianych budach, a murowane obiekty pojawiły się dopiero pod koniec XIII wieku. Na samym Rynku Głównym, jak i wokół niego, skoncentrowane są liczne zabytki będące najcenniejszym skarbem dziedzictwa narodowego. W centrum Rynku Głównego zlokalizowany jest Stary Ratusz, którego budowa rozpoczęła się w 1299 roku. Ratusz był sukcesywnie rozbudowywany i modernizowany przez kolejne wieki, dlatego widać w nim wpływy różnych epok z przewagą gotyku. Warto zwrócić uwagę na zegar astronomiczny z jedną wskazówką i słońcem w centrum tarczy, który został tam umieszczony w 1580 roku. W podziemiach Ratusza znajduje się także Piwnica Świdnicka. Piwnica, która już w średniowieczu funkcjonowała jako piwiarnia, jest dziś uznawana jest za najstarszą restaurację w Europie. Wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1860-1863 Nowy Ratusz obecnie jest siedzibą Prezydenta Miasta Wrocławia. W jego podziemiach funkcjonuje mały browar Spiż, gdzie stoliki dla gości ulokowane są tuż obok kadzi, można więc obserwować proces ważenia piwa.

Ogród Botaniczny

Nazywany „oazą piękna i spokoju” Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Powstał równocześnie z Uniwersytetem w roku 1811 i początkowo zajmował obszar około 5 hektarów. Następnie był sukcesywnie powiększany i uzupełniany o ciągle nowe okazy flory. Niestety podczas II Wojny Światowej uległ kompletnemu zniszczeniu. Do świetności zaczął powracać w latach 50-tych i do dzisiaj urzeka o każdej porze roku feerią barw tysięcy roślin.

ZOO

Wrocławski Ogród Zoologiczny powstał w 1865 roku i jest obecnie najstarszym zoo w Polsce. Ponadto może się poszczycić największą liczbą zwierząt – jego 33-hektarową powierzchnię zamieszkuje 7000 zwierząt należących do ponad sześciuset gatunków. Ogród zoologiczny odwiedza rocznie 400 tys. osób – z czego 230 tys. to dzieci.

Myślisz o MAJÓWCE? Sprawdź okazje na długi weekend!123 okazje od 218 Zobacz Kraina ognia i lodu czeka! Sprawdź tanie loty na ISLANDIĘ7 okazji od 477 Zobacz Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż300 okazji od 181 Zobacz Ruszaj w niezwykłą podróż do Wietnamu! Mamy dla Ciebie bilety!18 okazji od 2894 Zobacz Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie295 okazji od 140 Zobacz GRUZJA Was zachwyci! Łapcie najtańsze loty!15 okazji od 324 Zobacz O wizę już nie musisz się martwić! Czas zatroszczyć się o bilety!122 okazje od 1283 Zobacz Loty w maju w ciepłe miejsca!259 okazji od 228 Zobacz