- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 16:48
Zwiedzanie Zielonej Góry
Znajdź nas w social mediach
Ratusz miejski
Budowla pochodzi z XV wieku. Wieża ratusza ma 54 m wysokości i zakończona jest barokowym hełmem. W piwnicy ratusza znajduje się znana kawiarnia Bachus, a w XVII wieku znajdowała się tu winiarnia. Obecnie swoje siedziby ma tu Urząd Stanu Cywilnego, a Rada Miasta korzysta z Sali Obrad. Z ratusza tuż przed godziną 12:00 grany jest na cztery strony świata hejnał miasta, który został skomponowany przez Romana Mazurkiewicza.
Kościół Rzymskokatolicki Najświętszego Zbawiciela
Kościół wybudowano w latach 1915-1917 z inicjatywy oraz przy wsparciu rodziny Beuctelt. Nazywany jest przez zielonogórzan Filharmonią Bis, z uwagi na znakomitą akustykę. Warto posłuchać tu jednego z regularnie odbywających się koncertów muzyki sakralnej.
Konkatedra św. Jadwigi
Kościół jest najstarszym zabytkiem sakralnym Zielonej Góry. Pochodzi z XII wieku, przebudowywano go jednak kilkakrotnie. Na Placu Kościelnym - Katedralnym znajduje się m.in. figura Św. Jana Nepomucena oraz grób prałata Nowickiego, związanego z kościołem od lat powojennych. W 2006 roku kościół odremontowano, zmieniając kolor wieży i odświeżając ściany. Ściany pozostawiono jednak nieotynkowane, dzięki czemu widoczne są ślady przebudowy świątyni z poprzednich wieków. Nocą katedra jest pieknie oświetlona.
Wieża Łazienna
Zwana jest często Głodową. Jest jednym z najstarszych zabytków miasta. Zbudowano ją w XV wieku. Dawniej w jej wnętrzu znajdowało się więzienie (stąd jej nazwa - "wieża głodowa"). Nazwa Wieża Łazienna wzięła się natomiast z tego, że w jej pobliżu znajdowały się łaźnie miejskie. Dzisiaj jest jedną z ważniejszych wizytówek miasta.
Stary Rynek
Stary Rynek ma plan prostokąta i pochodzi z XIV wieku. Uwagę zwracają piękne kamienice, które odzyskują swój urok dzięki miejskiemu programowi rewitalizacji starówki. Miejsce to upodobały sobie także kwiaciarki zielonogórskie.
Wieża Braniborska
Budynek obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Astronomii im. Jana Keplera oraz Zielonogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wieżę wybudowano w latach 1859-1860, zaś początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Ostatnio wieżę odremontowano, przebudowując zupełnie jej szczyt, który teraz pokrywa obrotowa kopuła.
Kościół Najświętszej Marii Panny
Przez mieszkańców miasta zwany jest kaplicą na winnicy. Zbudowano go w pierwszej połowie XIV wieku, w dowód wdzięczności przez ocalałych mieszkańców Zielonej Góry od panującej w 1314 roku zarazy dżumy.
Muzea
W Zielonej Górze znajdziemy wiele placówek muzealnych, umiejscowionych także w podmiejskich dworach i pałacach. Godne polecenia jest Muzeum Ziemi Lubuskiej, na który składają się Muzeum Wina, Muzeum Miasta Zielona Góra i Muzeum Dawnych Tortur. Warto też zobaczyć Muzeum Etnograficzne w podzielonogórskiej Ochli, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza z siedzibą w Świdnicy, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie pod Zieloną Górą oraz Muzeum Lalek w Zielonej Górze przy teatrze miejskim.