- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 18:52
Ciekawostki o Adanie
Znajdź nas w social mediach
Adana należy do największych tureckich miast, nie mogą więc dziwić zastępy turystów przewijające się przez nią o każdej porze roku. Ściągają oni do Adany przyciągnięci licznymi atrakcjami, które czekają ich na miejscu.
Cóż takiego może zaoferować Adana? Już sama podróż do korzeni miasta jest niezwykle fascynująca. Nieprzerwanie zamieszkana od 3 tysięcy lat, wcześniej jednak okolica również była domem wielu wędrownych plemion. Według niektórych z archeologicznych znalezisk tutejsze osadnictwo rozpoczęło się nawet przed ośmioma tysiącami lat! Adana jest położona w najbardziej żyznym regionie Turcji. Od zawsze kwitło tu rolnictwo, nawet pomimo bardzo wysokich temperatur.
Sama nazwa miasta nie ma jasnego pochodzenia. Według niektórych legend jej rodowód pochodzi od imienia jednego z synów boga Kronosa – Adanusa. Adana jest więc miastem – rezydencją brata samego Zeusa, gromowładnego władcy bogów w mitologii greckiej. Inne historie, związane z mitologią Sumerów i Hetytów, wiążą początek Adany z Adadem: bogiem piorunów, który miał żyć w pobliskim lesie. Etymologia nazwy jest więc jak na razie nierozstrzygnięta.
Ciekawostki
- Imprezy cykliczne
Adana Altın Koza Film Festivali - czerwiec - Święta 30 sierpnia - Dzień Zwycięstwa, 29 października - Dzień Republiki
- Pamiątki
biżuteria, odzież, dywany - Atrakcje turystyczne
zabytkowe meczety, kamienny most, wieża zegarowa - Słynni ludzie
Yaşar Kemal - pisarz, Mehmet Sabancı - potomek słynnego tureckiego rodu Sabancı, Demir Demirkan - muzyk i kompozytor - Kuchnia
kebab, salgam, ayran, raki
Historia Adany była burzliwa nie tylko w starożytności. Na kartach współczesności tureckie miasto zapisało się niezbyt chlubnie, bo poprzez tragiczne zdarzenia masakry w Adanie. W kwietniu 1909 roku w jej wyniku śmierć poniosła ogromna liczba Ormian, oceniana nawet na 30 tysięcy.
Na szczęście miasto zasłynęło nie tylko z racji okrucieństw w nim dokonanych. Kolejną rzeczą, dzięki której Adana zyskała sławę jest tutejsza kuchnia. Nie ma chyba wielu, którzy nigdy nie próbowali potrawy o nazwie „kebab”. Z pewnością natomiast niewielu wie, że oryginalny kebab wywodzi się z Adany. W rodzimej wersji najważniejsze jest właściwe przygotowanie mięsa, którym koniecznie musi być baranina. Do mielonego mięsa dodaje się... tłuszcz z ogona barana lub owcy, który wytapia się podczas pieczenia. Do tego wystarczy dodać odpowiednie przyprawy (sól i papryka to punkty obowiązkowe!) i można już serwować je na talerzu lub w bułce.
Kebab to nie jedyna lokalna specjalność. Pikantne potrawy adańskiej kuchni popija się najczęściej napojem o nazwie salgam. Jego skład może nieco odstraszać: na salgam składają się sfermentowana rzepa, marchewka i bulgur, ale mieszkańcy Turcji zarzekają się, że doskonale gasi pragnienie. Ponadto ma inne niezwykłe właściwości – rzekomo leczy niemiłe objawy kaca. Innym charakterystycznym napojem jest ayran, powstały z pomieszania jogurtu i wody. Do takiej mieszanki dodaje się sól i pieprz, a czasami również miętę. Będąc w Adanie nie można także zapomnieć o skosztowaniu raki, wódki wyrabianej z winogron lub fig. Może zawierać nawet 50% alkoholu, a gościnni mieszkańcy Adany nie lubią, gdy im się odmawia... dlatego lepiej iść w ich ślady i rozcieńczać napój wodą. Oprócz baklavy znanym słodkim przysmakiem jest rachatłukum, przypominający galaretkę w cukrze pudrze.
Nie tylko jedzenie jest zaletą pobytu w Adanie. Jest to idealna okazja na zachwycenie się turecką kulturą, co umożliwiają liczne festiwale odbywające się w mieście. Mimo wszystko Adana słynie głównie z Adana Altın Koza Film Festivali, czyli najbardziej znaczącego festiwalu filmowego w regionie.Odbywa się on corocznie w czerwcu, a na okres jego trwania Adana staje się domem całej rzeszy miłośników X muzy.
Adana jest rozpoznawalna także dzięki pomarańczom. Każdy Turek, spytany z czym kojarzy mu się to miasto, bez wątpienia obok kebabu wymieni także pomarańczowe owoce.
Przyjeżdżając na wakacje do Adany, lepiej wybrać inny termin niż lato. Wówczas miasto aż wrze – temperatury sięgają nawet 46 stopni, jest bardzo duszno. Pogoda w lecie nie należy do najbardziej sprzyjających. Zdecydowanie lepiej odwiedzić Adanę jesienią lub wiosną.
Jeśli macie ochotę odwiedzić jedno z najstarszych miast świata, a zarazem poznać stolicę kebabu, świetnie trafiliście! Portal www.tanie-loty.com.pl zaprasza do podróży do Adany! Oferujemy bilety lotnicze do Adany w atrakcyjnych cenach! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich połączeń!