- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 19:31
Ciekawostki o Casablance
Znajdź nas w social mediach
Casablanca to przede wszystkim największe miasto w Maroku, prężnie działający port nad Oceanem Atlantyckim, centrum przemysłu, kultury i biznesu z Giełdą Papierów Wartościowych i przedstawicielstwami firm oraz, oczywiście, bardzo atrakcyjne turystycznie miasto. Tym bardziej, że podziwiać można tutaj liczne zabytkowe budynki tradycyjne w muzułmańskim stylu oraz sporą ilość kolonialnych zabudowań typu mauretańskiego, a religijność islamska w tym kraju należy do najbardziej liberalnych na świecie. Dzisiejsza Casablanca doskonale łączy wpływy świata Zachodu ze specyficzną kulturą islamu – dodać należy, że jest to wyjątkowo udane połączenie...
To najbardziej różnorodne miasto Maroka oferujące gościom wszystko, czego spodziewają się po tym kraju.
Ciekawostki
- Nazwy miasta
Casablanca, Ad-Dar al-Bayḍā. - Przydomek
obecnie Casa, a dawniej „miasto grzyb” ze względu na szybki wzrost - Film
”Casablanca” z roku 1942 to kultowy obraz do dziś zdobywający liczne wyróżnienia i nagrody, główne role zagrali w nim Humphrey Bogart i Ingrid Bergman - Naj...
Znajdują się tutaj najwyższy minaret na świecie i drugi co do wielkości meczet; Casablanka to największe miasto nie tylko w Maroku, ale we wszystkich krajach Maghrebu; niektóre ulice Casablanki noszą 2 – 3 nazwy, a ich zmieniane wg potrzeby, czyli bardzo często
Warto sobie przy okazji uwiadomić, że obecnie liczba obywateli tego miasta sięga ponad 3 milionów, a całą otaczającą je aglomerację zamieszkują aż 4 miliony ludzi. Nie zawsze jednak tak było – w najgorszych czasach około połowy XIX wieku była to maleńka osada licząca około 600 osób. Śladem tamtego czasu jest stara medyna, która wówczas stanowiła całość Casablanki. Taka świadomość pozwala w pełni docenić, jak wielki cywilizacyjny sukces osiągnęło to miasto dzięki kilku dekadom wytężonej pracy najpierw pod protektoratem francuskim, a od roku 1956 już w niepodległym kraju.
Co ciekawe, w użyciu są dwie nazwy miasta - w świecie zachodnim funkcjonuje ono jako "Casablanca", w świecie arabskim natomiast pod oryginalną nazwą "Ad-Dar al-Bayḍā". Niestety, w Casablance istnieje tendencja do częstych zmian nazewnictwa ulic, które to dostosowywane są do aktualnej sytuacji oraz istnienie równolegle kilku określeń jednego miejsca - niektóre ulice noszą więc 2-3 nazwy. Dla turystów jest to naprawdę zgubne, dlatego pierwszą, niezbędną rzeczą, w którą należy się zaopatrzyć po przyjeździe do Casablanki, jest aktualna mapa.
Będąc w Casablance, koniecznie zobaczyć trzeba niesamowity, drugi co do wielkości na świecie Meczet Hassana II, w którego obrębie może jednocześnie przebywać około 100 000 wiernych, kontemplując morze pod stopami oraz potęgę wszechświata ponad głową. Tutejszy minaret natomiast o wysokości 210 metrów jest najwyższą tego typu budowlą na świecie. Nad zapierającymi dech w piersiach wykończeniami pracowało około 10 000 najlepszych marokańskich rzemieślników. Budowa meczetu pochłonęła ok. 600 mln dolarów pochodzących prawie w całości z dotacji państwowej.
W mieście można znaleźć ślady innych niż islam religii - na obrzeżu Parku de la Ligue Arabe znajduje się wybudowana w 1930 roku katedra Sacré Coeur, dziś trochę zaniedbana, lecz nadal robiąca wrażenie. Przy ulicy Verlet Hanus 67 znajduje się natomiast synagoga sefardyjskich Żydów Beth-El. Poza tym do najbardziej polecanych turystom miejsc w Casablance należą: stara medyna, z zabytkową architekturą, oraz nowa medyna, czyli serce miasta i całego okręgu, gdzie mieszczą się właściwie wszystkie instytucje administracji państwowej. Żelaznym punktem pobytu w Casablance jest również piękna piaszczysta plaża nad Oceanem Atlantyckim, gdzie wspaniale można wypocząć po trudach wędrówek po tym niezwykłym mieście.
Casablanca ma niesamowitą historię: najpierw zasiedlali ją Berberowie, następnie w XVI wieku pojawili się tu Portugalczycy, budując fort i tworząc port Casa Branca. Osadnicy portugalscy pozostawali w tym rejonie aż do 1755 roku. Następnie miasto znacznie podupadło, kurcząc się do malutkiej wioski w połowie XIX wieku. Na początku XX wieku interwencja Francji spowodowała ustanowienie francuskiego protektoratu. Maroko odzyskało całkowitą niepodległość dopiero w 1956 roku.
Nazwa miasta kojarzy się przede wszystkim z kultowym filmem z 1942 roku "Casablanca". Ciekawostką jest fakt, że żadne jego ujęcia nie były kręcone w Casablance, a jedynie w różnych miejscach USA.
Jeśli więc wybierasz się, by osobiście przekonać się o niezwykłości Maroka w czasie urlopu, tanie bilety lotnicze do Casablanki są dla ciebie wspaniałą możliwością oszczędzenia gotówki. Tanie loty do Casablanki powodują, że wydasz zdecydowanie mniej!