- Szczegóły
- środa, 08 styczeń 2025 20:40
Ciekawostki o Edynburgu
Znajdź nas w social mediach
Edynburg |
Fot. vgm8383 |
Edynburg jest co prawda nieco mniejszy od Glasgow, jednak to on jest stolicą Szkocji, znacznie bardziej lubianą zresztą przez turystów. Ciężko się im dziwić. Miasto naprawdę robi wrażenie. Jego bogata i długa historia sprawiła, że powstało prawdziwe miasto z duszą. Najłatwiej zresztą przekonać się o tym na własnej skórze.
Edynburg od lat inspirował pisarzy i artystów. Rozwijała się tutaj także nauka: miasto było i jest bardzo ważnym ośrodkiem akademickim. Zwłaszcza w epoce Oświecenia wielkie było jego znaczenie. Dzisiaj w mieście na czterech uniwersytetach studiuje ponad 100 tysięcy studentów.
Ciekawostki
- Festiwale
Międzynarodowy Festiwal Nauki - kwiecień, Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu - sierpień - Słynne muzea i galerie
Muzeum Szkocji, Muzeum Królewskie, Muzeum Dzieciństwa - Warto zobaczyć
Zamek, Victoria Street - Sport
golf, piłka nożna - Sławni ludzie
Alexander Graham Bell - twórca telefonu, Arthur Conan Doyle - "ojciec" Sherlocka Holmesa - Ciekawe
Niegdyś Edynburg był nazywany "Auld Reekie", czyli... Stary Śmierdziel, Stary Kopciuch - z racji smogu, jaki panował w mieście
W Edynburgu urodził się Arthur Conan Doyle, twórca serii o Sherlocku Holmesie. W jego książkach widać bardzo mocny wpływ miasta. Pochodzi stąd również jeden z najwybitniejszych aktorów świata, Sean Connery oraz Sir Walter Scott, autor takich dzieł, jak „Ivanhoe” i „Rob Roy”. Edynburg pobudza jak widać zdolności twórcze, bo to tutaj, siedząc w kawiarni, J. K. Rowling zaczęła pisać pierwszą część Harry'ego Pottera. Tutejszy klimat wpływa dobrze również na naukowców. Najsłynniejszą postacią świata nauki pochodzącą z Edynburga jest Alexander Graham Bell, twórca telefonu. Filozofem reprezentującym miasto jest empirysta David Hume. W mieście wychował się frontman rockowej grupy Jethro Tull - Ian Anderson oraz Shirley Manson, wokalistka Garbage.
Równie słynna, choć z nieco innych powodów, jest Elaine Davidson. Mieszka w Edynburgu i trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako kobieta z największą ilością piercingu. Ogólnie ma 3 950 kolczyków, których łączna waga to ponad 3 kilogramy.
Edynburg jest znany jako „wietrzne miasto”. Rzeczywiście, zwykle wieje tutaj porywisty, nieprzyjemny wiatr. Temperatura jest jednak wyższa niż w innych miejscach Szkocji.
Coraz ważniejszym źródłem dochodów w mieście jest turystyka. Aktualnie w Edynburgu jest już około 10 tysięcy pokoi hotelowych.
Edynburskie puby słyną wszem i wobec w całej Wielkiej Brytanii. Zyskały sobie nawet odrębne miano - „howffs”.
Edynburg od zawsze inspirował zwłaszcza... twórców kryminałów. Rzeczywiście, żyły tu ważne postacie półświatka, zwłaszcza w okresie wiktoriańskim. Thomas Weir był okultystą, skazanym na śmierć za czarnoksięstwo, Deacon Brodie za dnia był poważnym biznesmenem, nocą zaś dokonywał rozbojów (stanowił inspirację dla stworzenia postaci Jekylla i Hyde'a), a Burke i Hare mordowali ludzi, by sprzedać zwłoki naukowcom.
Niegdyś w całej Szkocji najpopularniejszym „sportem” były walki kogutów. W 1701 roku zostały zakazane, bo gromadziły zbyt wiele publiczności, która tamowała ruch na ulicach.
Najważniejszym festiwalem w mieście jest Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, odbywający się na przełomie sierpnia i września. Do Edynburga przyjeżdża wówczas ponad milion osób. Pod koniec marca zaczyna się Ceilidh Culture, popularny festiwal folkowy. Kwiecień to Międzynarodowy Festiwal Nauki, jeden z największych tego typu w całej Europie. Niezwykle kolorowemu Beltane Fire Festival (30 kwietnia) towarzyszą pochody i pokazy tańca z ogniem. W czerwcu wyróżnia się także Międzynarodowy Festiwal Filmowy, na którym goszczą prawdziwe gwiazdy ekranu.
Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w Edynburgu zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Edynburga.