- Szczegóły
- sobota, 23 listopad 2024 22:11
Ciekawostki o Glasgow
Znajdź nas w social mediach
Glasgow - Katedra |
Fot. limowreck666 |
Glasgow, największe miasto Szkocji, pozytywnie zaskakuje na każdym kroku. Szkoci kojarzą Ci się ze skąpstwem, kiltami i dudami? Glasgow diametralnie zmieni wyobrażenie o tej zielonej krainie: to efektowna, nowoczesna metropolia w której wciąż coś się dzieje. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Glasgow należało do grona zadymionych, brzydkich miast przemysłowych Wielkiej Brytanii. Biedota żyła w slumsach, do których strach było nawet zajrzeć. Na szczęście, niczym Kopciuszek, miasto przeżyło prawdziwą metamorfozę.
Glasgow's miles better
W 1983 roku zdecydowano, że Glasgow musi wyjść z kryzysu. W czerwcu tamtego roku władze miasta wystartowały ze słynną do dziś kampanią „Glasgow' s miles better” („Glasgow jest lepsze”). Pozytywnemu hasłu towarzyszyła pozytywna „twarz kampanii” - uśmiechnięty żółty ludzik o imieniu Mr. Happy. Kampania i prace nad wizerunkiem miasta przyniosły rezultaty. W 1990 roku Glasgow otrzymało tytuł „Europejskiej stolicy kultury”.
Tortury
„Glasgow kiss” wydaje się oznaczać coś miłego. Niestety, „Pocałunek z Glasgow” to po prostu... cios głową. Kolejny zwrot pochodzący od nazwy miasta, czyli „Glasgow smile” to także nic przyjemnego. „Uśmiech z Glasgow” to nazwa jednej z wyjątkowo drastycznych tortur. Torturowanemu nacina się kąciki ust, po czym zmusza się go do krzyku, tym samym powodując dalsze rozrywanie twarzy. Rany mogą się ciągnąć aż do uszu. W najnowszym filmie „Mroczny rycerz” Joker, odwieczny wróg Batmana, wygląda właśnie tak, jakby ktoś zafundował mu „Glasgow smile”.
Wynalazki
Ciekawostki
- Festiwale
Celtic Connection - styczeń, West End Festival - czerwiec - Słynne muzea i galerie
Glasgow School of Art, Burell Collection - Warto zobaczyć
George Square, Katedra św. Mungo - Kuchnia
haggis, scotch broth, stovy - Pamiątki
whisky, kilt - Sport
piłka nożna
Powszechnie wiadomo, że w Wielkiej Brytanii często pada. Nie inaczej jest w Szkocji, a potrzeba to przecież matka wynalazku. Właśnie w Glasgow żył twórca pierwszej wodoodpornej kurtki: Charles Macintosh. Swoje odkrycie opatentował w 1823 roku, a niektóre fasony kurtek w Wielkiej Brytanii noszą jego nazwisko.
Kuchnia
O ile o angielskiej kuchni mówi się, że jest mdła i nijaka, bynajmniej nie da się tego powiedzieć o szkockiej. Czasami natomiast tradycyjne szkockie potrawy mogą... przerażać! Tak zwykle jest przy pierwszym zetknięciu z haggis, czyli owczego żołądka wypełnionego wątrobami, sercami i płucami owiec z dodatkiem cebuli, mąki i przypraw. Scotch broth to zupa na bazie baraniego łba. Szkoci przepadają za mięsami, zwłaszcza dziczyzną i wołowiną. Często przyrządzają do nich sosy na bazie whisky. Popularne są również pies, czyli placki, zwykle właśnie z mięsnym nadzieniem (zwłaszcza shephard pie). Prostą, ale smaczną potrawą jest stovy: mięso, ziemniaki i tarta cebula.
Whisky
Jeżeli już jesteśmy w Szkocji, to koniecznie trzeba wypić tradycyjną szkocką whisky. Uważajmy na przyszłość, żeby nie pomylić szkockiej whisky z amerykańską whiskey. Szkocka jest produkowana w całości z jęczmienia lub słodu jęczmiennego. Musi dojrzewać w dębowej beczce co najmniej 3 lata. Najbardziej znane gatunki to: Ballantine's, Johnnie Walker, Chivas Regal...
Kultura
Glasgow to miasto tętniące życiem. Nuda? Na pewno nie tutaj. Każdego roku organizowane jest wiele imprez kulturalnych, większych i mniejszych. Niektóre z nich przyciągają uczestników z całego świata, jak np. czerwcowy Międzynarodowy Festiwal Jazzu. Największą renomą cieszy się chyba jednak Celtic Connections organizowany w styczniu, raj dla miłośników wszystkiego, co szkockie. Każdy luty to czas na Glasgow Film Festival, również bardzo popularną imprezę. Na wakacjach największym wydarzeniem jest West End Festival. Dla społeczeństw homoseksualnych przeznaczony jest listopadowy Glasgay!
W siedzibie władz miejskich Glasgow umieszczono miniaturową replikę Statuy Wolności. Sam budynek także jest wart obejrzenia. Autor projektu, architekt William Young, czerpał garściami z tradycji włoskiego klasycyzmu.
Sławni obywatele Glasgow
Muzycy i zespoły: Simple Minds, Franz Ferdinand, Texas, Belle and Sebastian, Travis, Primal Scream
Aktorzy: Billy Connolly, Bill Paterson, Robert Carlyle
Pisarze: James Kelman, Grant Morrison
Architekci: Charles Rennie Mackintosh
Biznesmeni: Sir William Burrell, James McGill, Sir Thomas Lipton
Sportowcy i działacze sportowi: Sir Alex Ferguson, Kenny Dalglish, Tommy Docherty
Politycy: Gordon Brown
Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w Glasgow zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Glasgow.