- Szczegóły
- czwartek, 26 grudzień 2024 22:33
Ciekawostki o Hongkongu
Znajdź nas w social mediach
Hongkong oficjalnie jest Specjalnym Regionem Administracyjnym, malutkim obszarem położonym na półwyspie Kowloon i pobliskich wysepkach. Leży na południu Chin, nad Morzem Południowochińskim. Jego dynamiczny rozwój gospodarczy przysporzył mu miano Azjatyckiego Tygrysa.
Przez wiele lat rządzony przez Imperium Brytyjskie, Hongkong stanowi miejsce zderzenia dwóch kultur: wschodniej i zachodniej.
Hongkong doczekał się nawet swojego gatunku muzycznego. Cantopop to skrót oznaczający „kantoński pop”.
Ciekawostki
- Festiwale
Festiwal Smoczych Łodzi, Ching Mig, Festiwal Latarni - Pamiątki
herbata, porcelana, sprzęt elektroniczny - Sporty
sporty wodne - Kuchnia
fishballs, tonkatsu, put chai ko - Ciekawe
Mieszkańcy Hongkongu są pierwsi na świecie pod względem średniej wysokości IQ (107) - Sławni ludzie
Jackie Chan - aktor, Bruce Lee - aktor i mistrz sztuk walki, John Woo - reżyser
Hongkońska kuchnia łączy w sobie najlepsze elementy kuchni chińskiej, japońskiej i europejskiej. Turyści powracający z Hongkongu zawsze mile wspominają ten element tutejszej tradycji. Różnorodność smaków widoczna jest nawet na ulicy. Charakterystycznym elementem hongkońskiego krajobrazu są uliczne stragany w formie wózków, na których przygotowuje się potrawy i od razu sprzedaje. Nie są to rzecz jasna wyrafinowane dane, a raczej odpowiedniki tutejszych fast foodów, m.in. fishballs, czyli małe kuleczki rybne podawane w formie szaszłyków albo słodki pudding put chai ko. Innym szybkim daniem są zapożyczone z Japonii kanapki tonkatsu. Podobnie jak chyba we wszystkich państwach azjatyckich, niezwykle popularny jest makaron. Oryginalne pikantne zupy azjatyckie z takim makaronem nieudolnie starają się naśladować dostępne w polskich marketach „chińskie zupki”, w rzeczywistości mające wspólną chyba tylko nazwę. Kolejnym zapożyczeniem jest Luóhàn zhāi, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „rozkosz Buddy”. Jest to wegetariańska potrawa na bazie sosu sojowego. Z kuchni pekińskiej zaczerpnięto głównie potrawy z kaczek, np. słynną kaczkę po pekińsku. Wpływy japońskie to oczywiście sushi, jedzone z bardzo ostrym wasabi zrobionym z chrzanu. Po takie uczcie trzeba ugasić pragnienie. Najpopularniejszym napojem jest oczywiście herbata, której piciu towarzyszy cały rytuał. Od Brytyjczyków mieszkańcy Hongkongu przejęli zwyczaj picia jej także z dodatkiem mleka. Inne popularne napoje są wyrabiane z soi i trzciny cukrowej.
Turystyka w Hongkongu ma się bardzo dobrze. Według statystyk, w hotelach i innych tego typu obiektach jest tutaj ponad 50 tysięcy miejsc noclegowych! Co ciekawsze i bardziej imponujące, ich obłożenie zbliża się do 90%.
Bardzo ważnym elementem kultury Hongkongu są komiksy. Nazywają się manhua, ale poza nazwą raczej nic nie odróżnia ich od bardziej znanej, japońskiej mangi.
Jedną z popularniejszych nie tylko w Hongkongu, ale w całych Chinach rozrywek jest gra planszowa Mahjong.
Ogromnie dużo jest tradycyjnych imprez organizowanych w Hongkongu. Bardzo łatwo jest nasiąknąć wschodnią kulturą przebywając w mieście. W zimie najciekawsze są Festiwal Latarni, niekiedy określany jako chińskie Walentynki (przełom stycznia i lutego). Wiosną króluje Ching Ming, czyli tutejsze święto zmarłych, obchodzone jednak zupełnie inaczej niż europejskie. Festiwal Smoczych Łodzi odbywa się na przełomie maja i czerwca i jest prawdopodobnie najbardziej znanym świętem chińskiej kultury. Hucznie obchodzone są także urodziny Konfucjusza na przełomie września i października.
Hongkong to miejsce łączące w sobie najlepsze cechy Zachodu i Wschodu. Z Portalem Tanie-Loty.com.pl możecie szybko znaleźć się w Hongkongu. Nasza nowoczesna wyszukiwarka tanich biletów lotniczych ułatwi Wam znalezienie atrakcyjnych połączeń do Hongkongu!