- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 13:30
Zwiedzanie Chin
Znajdź nas w social mediach
Wielki Mur Chiński
To niesamowity zabytek, symbol potęgi Chin i jedyna budowla wzniesiona przez człowieka, która widoczna jest gołym okiem z kosmosu. Wznosi się na wysokość około 1000 m n.p.m., ściany wykonane są z płyt granitowych i mierzą 6,5 metra grubości u podstawy, 5,8 m w górnej części i są wysokie na 6,6 m.
Jego budowę rozpoczęto w okresie Wiosen i Jesieni (770 - 476 r. p.n.e.). W tamtym czasie poszczególne państewka wznosiły własne mury obronne jako zabezpieczenie przed innymi społecznościami feudalnymi oraz mongolskimi koczownikami. Dopiero za czasów panowania pierwszego cesarza z dynastii Qin - Qin Shihuangdi, doszło do połączenia poszczególnych fragmentów muru w jedną całość. Przedsięwzięcie to wymagało pracy setek tysięcy robotników. W późniejszych okresach następowała wielokrotnie rozbudowa i modernizacja Muru. W okresie swojej świetności Mur ciągnął się na długości prawie 8 000 kilometrów.
Armia Terakotowa
W 1974 roku rolnicy kopiący studnię natrafili na fragmenty posągów żołnierzy armii terakotowej. Fakt ten został uznany za największe wydarzenie archeologiczne XX wieku. Odkryte zostały liczące ponad dwa tysiące lat figury wielotysięcznej terakotowej armii. Każda z nich jest unikatowa, ma inne rysy twarzy, ubranie czy uzbrojenie. Jest nawet kawalkada 35 koni ciągnących wyrzeźbione w drewnie rydwany. Obecnie w Muzeum Armii Terakotowej można oglądać wykopaliska, a w nowoczesnym kinie również film, pokazujący epokę i powstawanie armii terakotowej. Uważa się, że znalezieni żołnierze (około 7-8 tys., odkryto ok. 2 tys.) stanowią tylko część większej armii, która wciąż pozostaje ukryta w ziemi. Armia ta miała bronić dostępu do grobowca cesarza Qin Shi Huangdi, który w ówczesnych czasach należał do największych mauzoleów świata.
Guilin
Ponadmilionowe Guilin to jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych oraz zielonych miast Chin. Jego historia sięga z górą 2 200 lat. Swój urok zawdzięcza przepięknej okolicy wokół miasta - wapiennym wzniesieniom oraz pagórkom o fantastycznych kształtach, w których kryją się niesamowite jaskinie. Malowniczy krajobraz poprzecinany jest rzekami i jeziorami. Na niektóre skały wstęp jest dozwolony i można z nich podziwiać panoramę okolicy. Piękny widok rozpościera się ze Wzgórza Ujarzmiającego Fale na zachodnim brzegu rzeki Li, a w południowym zboczu wzgórza znajduje się Jaskinia Zwróconej Perły oraz Jaskinia Tysiąca Buddów, w której zgromadzono ponad 400 posągów. Warto odwiedzić również jeden z najlepiej utrzymanych parków - Park Siedmiu Gwiazd, z ogromną jaskinią o księżycowym krajobrazie, przystosowaną do zwiedzania przez turystów czy Jaskinię Trzcinowego Fletu. Największą atrakcją rejonu Guilinu jest jednak rzeka Li. W czasie pobytu w Guilinie należy koniecznie odbyć rejs po tej rzece i dać sobie szansę zachwycenia się widokiem wzgórza o fantastycznych kształtach, gajów bambusowych rosnących przy brzegach czy sielankowym widokiem rybaków i stada mułów wodnych kąpiących się w rzece...
Suzhou
Nazywane "Wenecją Wschodu" miasto rozsławiły na świecie dwie rzeczy: jedwab i ogrody. To jedno z najstarszych miast w dorzeczu rzeki Jangcy. Dawniej miasto przecinało czternaście kanałów, biegnących ze wschodu na zachód oraz sześć przecinających miasto z północy na południe. Do dnia dzisiejszego zachowała się znaczna część tego systemu. W XIV wieku miasto było czołowym producentem jedwabiu i pozostało nim do dnia dzisiejszego. W szczytowym okresie rozwoju było tu ponad 100 dużych i małych ogrodów należących do bogatych kupców, producentów jedwabiu, arystokratów i artystów. Uważa się, że chińska sztuka zakładania ogrodów pochodzi właśnie stąd. Jednym z najciekawszych jest najmniejszy ogród Suzhou - Mistrza Sieci. Niezwykle bogaty i kolorowy jest ogród na Wzgórzu Tygrysiego Kurhanu (Huqiu Shan) który wieńczy zbudowana w X wieku krzywa wieża - Pagoda Skały w Chmurach. Na uwagę zasługuje również Ogród Przebywania, jeden z największych ogrodów Suzhou. Warto także spędzić chwilę w taoistycznej Świątyni Tajemniczości, której budowa rozpoczęła się już w 3 w n.e.
Wyspa Putuoshan
To jedno z najbardziej uroczych miejsc w całych Chinach. Jej krajobraz kształtują fascynujące widoki wybrzeża Morza Wschodniochińskiego, romantyczne rozległe plaże z licznymi skałami i głazami o fantastycznych kształtach oraz buddyjskie świątynie z odprawiającymi modły mnichami, rybacy i lokalni rzemieślnicy. Wyspa ta jest świętym miejscem religii buddyjskiej. Putuoshan jest uosobieniem naszych wyobrażeń o Chinach: pagody, pawilony, przepiękne krajobrazy i jaskinie. Wyspa Putuoshan ma 12,5 km2, żyje na niej 4 tys. mieszkańców, a znajduje się tam ponad 20 czynnych świątyń buddyjskich. Najstarsza na wyspie pochodzi z 916 roku p.n.e.
Klasztor Shaolin
To jedna z największych eksportowych atrakcji Chin. W 496 roku n.e. cesarz Wen Di z Północnej dynastii Wei zbudował klasztor dla hinduskiego mnicha o imieniu Batuo. Sławę klasztorowi przyniósł jednak nie Bhadra, ale mnich indyjski Bodhidharma, który przybył około 525 roku do Chin. Był dwudziestym ósmym patriarchą buddyzmu indyjskiego w prostej linii od Buddy i pierwszym patriarchą buddyzmu chán, zwanego potem buddyzmem zen. Pod zarządem Bodhidharmy Shaolin stał się akademią treningową, a poprzez praktykowanie zen, nie tylko areną dla wymiany doświadczeń przybywających tam mnichów, ale również miejscem, w którym eksperci walki mogli podnieść swój niski nieraz status społeczny. Sława klasztoru rosła przez kolejne setki lat, mimo że był on trzykrotnie spalony. Ostatni pożar spowodował, że cała świetność tego miejsca została niemalże unicestwiona, a wraz z nim wartościowe dzieła mnichów i ogrom literatury. Obecnie to historyczne miejsce jest w pełni odrestaurowane i odzyskało dawną świetność. Mnisi z klasztoru słyną ze swego perfekcyjnego opanowania sztuk walki. Metody treningowe nie zmieniły się od setek lat. Na siódmym podwórcu znajduje się Pawilon Tysiąca Buddów. W dawnych czasach mnisi trenowali tutaj sztuki walki. Lata treningów spowodowały, że w kamiennej posadzce powstało 48 wgłębień od stóp ćwiczących.
Rzeka Jangcy
Jangcy ma ponad 6300 km długości i jest najdłuższą rzeką Chin oraz trzecią pod względem długości na świecie. Swój początek ma w górach Tanggula Shan na południowym zachodzie prowincji Omghai, następnie płynie przez płaskowyż tybetański i kolejnych siedem chińskich prowincji. Uchodzi do Morza Wschodniochińskiego, niedaleko od Szanghaju. Między miastami Fengjie w prowincji Sichuan a Yichang w Hubei znajdują się wielkie Trzy Przełomy, które są jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji w Chinach. Przełomy te można odwiedzać od roku 2009, kiedy ukończono gigantyczną budowę Tamy Trzech Przełomów. Jej powstanie, a co za tym idzie również przeniesienie dużej liczby miast i wsi było jednym z największych przedsięwzięć hydro-budowlanych na świecie. Spływ rzeką Jangcy jest jedną z największych atrakcji turystycznych Chin.