- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 16:18
Ciekawostki o Sankt Petersburgu
Znajdź nas w social mediach
Petersburg |
Fot. Steamtalks |
Sankt Petersburg to drugie co do wielkości miasto Rosji, położone daleko na północy, nieopodal granicy z Finlandią. Żyje w nim ponad 4,5 miliona osób. Od 1712 do 1918 roku to Sankt Petersburg był stolicą kraju.
Jest bez wątpienia najbardziej europejskim wśród wszystkich miast Rosji. Sankt Petersburg to bardzo nowoczesny, kosmopolityczny ośrodek, odbiegający znacznie od stereotypowych wyobrażeń o Rosji.
Miasto ma wiele nazw. Poprawną, zatwierdzoną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych, jest Petersburg. Sankt Petersburg to nazwa dopuszczona do użytku jako wariant. Oprócz tego nazywano je również Piotrogrodem i Leningradem.
Miastami partnerskimi Sankt Petersburga w Polsce są Gdańsk i Warszawa.
Ciekawostki
- Festiwale
Jazzowa Wiosna, Festiwal Białych Nocy - początek wakacji - Ciekawe atrakcje turystyczne
Pałac Zimowy, Twierdza Pietropawłowska - Ważne wydarzenia historyczne
1905 - Krwawa Niedziela, 1941 - oblężenie Leningradu - Sławni ludzie
Władimir Putin - prezydent Rosji, Aleksander Puszkin - poeta, Boris Spassky - mistrz szachowy - Naj...
Sankt Petersburg jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem Rosji
Petersburg to stolica rosyjskiego baletu. Tutejszy Balet Petersburski powstał w 1738 roku i jest znany na całym świecie. Niezwykle poważane w mieście są teatry. Trudno się dziwić, w końcu cała atmosfera miasta jest wyjątkowo artystyczna. Nawet młodzi ludzie często przedkładają wyjście na spektakl ponad inne rozrywki. Najlepszym teatrem Petersburga jest Teatr Maryjski (głównie opera i balet), Tovstonogov (sztuki dramatyczne), Lensovieta (komedie).
Niezapomniane są petersburskie białe noce, trwające przez pewien czas od późnej wiosny. Nie robi się wówczas ciemno, zaciera się granica między dniem i nocą, gdyż po zmierzchu prawie od razu wstaje świt. Noce są niezwykle jasne, towarzyszy im dziwna, niebieskawa poświata. To zjawisko zainspirowało samego Fiodora Dostojewskiego, który jedno ze swoich opowiadań zatytułował właśnie „Białe Noce”. Z białymi nocami związany jest również doroczny Festiwal Białych Nocy, organizowany pod koniec roku szkolnego. Towarzyszą mu liczne wydarzenia kulturalne - koncerty, serie występów baletowych i operowych „Gwiazdy Białych Nocy”, pokazy imponujących fajerwerków.
To nie jedyny festiwal organizowany w Petersburgu, który jest w końcu rosyjskim centrum kultury. Niektóre są naprawdę awangardowe. Co roku w marcu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki. W lutym nieco mniej ambitnie: "Way to the stars" to konkurs, w którym współzawodniczą zespoły wykonujące muzykę popularną. Również w lutym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gitary Jazzowej. Marzec to także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Festiwal Monologu. W wiosennych miesiącach możemy trafić na koncerty Jazzowa Wiosna, Otwarty Festiwal Filmów Studenckich i Festiwal Muzyki Nordyckiej. W maju zaczyna się ponadto sezon baletowy. Miłośnicy muzyki rockowej muszą poczekać do czerwca na Open the Windows. Podczas wakacji czekają na turystów liczne rekonstrukcje militarnych potyczek.
Petersburg jest ponad dwa razy mniejszy od Moskwy, ale znacznie chętniej odwiedzany przez turystów. Co roku odwiedza go ponad 4 mln osób. Sankt Petersburg jest uwielbiany przez rosyjską bohemę. Być może dlatego w mieście jest ponad 2 tys. bibliotek, 80 teatrów, 220 muzeów, 45 galerii i 62 kina. Oszałamiająca liczba! Koniecznie trzeba dodać, że znajduje się tu również największe muzeum sztuki w Europie. Jest to Ermitaż, położony w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Szerokiej publiczności przedstawia się w nim obrazy Rubensa, Tycjana, Gauguina, Picassa, Moneta i Rembrandta.
Według bazy imdb.com w mieście kręcono ujęcia do 328 filmów i seriali. Najbardziej znane to „Anna Karenina” z Seanem Beanem, „Mistrz i Małgorzata” oraz pierwszy Bond z Piercem Brosnanem, „GoldenEye”.
Petersburg rozciąga się na kilkudziesięciu wyspach, połączonych blisko czterystoma mostami. Największe z nich nocą są podnoszone, aby umożliwić przepłynięcie statkom. Oznacza to jednak, że jeśli ktoś nie wróci na noc do miasta, może w ogóle się do niego nie dostać!
To w Petersburgu miała miejsce 22 stycznia 1905 roku tzw. Krwawa Niedziela. Właśnie wówczas przez miasto przeszła pokojowa demonstracja robotnicza licząca 200 tys. osób. Przed Pałacem Zimowym zaatakowało ją wojsko. Zginęło wówczas według oficjalnych danych 100 osób, a trzy razy tyle zostało rannych.
Innym dramatycznym wydarzeniem w historii miasta było oblężenie Leningradu, trwające od 8 września 1941 do 18 stycznia 1944 roku. Podczas najgorszych dni oblężenia w mieście umierało codziennie nawet 4 tys. osób, w tym wiele z głodu. Ogólnie szacuje się, że zginął wówczas ponad milion mieszkańców.
Zapraszamy do Sankt Petersburga, najnowocześniejszego miasta Rosji! Warto odwiedzić to ciekawe miasto z Portalem Tanie-Loty.com.pl. Oferujemy bilety lotnicze do Sankt Petersburga w atrakcyjnych cenach! Zapraszamy do skorzystania z naszej nowoczesnej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych!