- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 02:35
Tanie loty do Sankt Petersburga
Znajdź nas w social mediach
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu |
Fot. Thomas Leplus |
Sankt Petersburg jest potocznie nazywany drugą stolicą Rosji. Leżący przy ujściu Newy do Zatoki Fińskiej Petersburg liczy ok. 5 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem Rosji. To także drugi pod względem wielkości ośrodek gospodarczy, kulturalny, naukowy oraz przemysłowy. Położony nad Bałtykiem Sankt Petersburg, wraz z otaczającymi go miejscowościami, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych zarówno w Rosji, jak i w Europie.
Historia
Petersburg został założony przez Piotra I w 1703 roku. O jego znaczeniu stanowiło położenie geograficzne, zapewniające Rosji dostęp do Morza Bałtyckiego. Budowa miasta-twierdzy w tym miejscu miała także zapewnić Rosji bezpieczeństwo ze strony Szwecji. Petersburg budowano w błyskawicznym tempie. Już w 1712 roku miasto stało się stolicą Rosji, odbierając na wiele lat znaczenie Moskwie. Szybki rozwój Petersburga był możliwy dzięki zatrudnieniu ogromnej rzeszy specjalistów z całego świata. Równolegle z rozbudową miasta powstawały liczne instytucje kulturalne i naukowe. W XVIII wieku powstały: Akademia Morska, Szkoła Inżynieryjna, Akademia Nauk oraz Instytut Górniczy. W wiek XIX Petersburg wkroczył jako światowa metropolia i stolica Imperium. Wraz z wybuchem I wojny światowej warunki życia robotników w Petersburgu (przemianowanym na Piotrogród - powodem zmiany były pobudki patriotyczne oraz chęć odcięcia się od wrogich Niemiec) uległy zdecydowanemu pogorszeniu. Porażki na frontach wojny oraz konflikt wewnętrzny doprowadził w 1917 roku najpierw do rewolucji lutowej, a następnie do październikowej (bolszewickiej). Nowy, komunistyczny rząd początkowo urzędował w Piotrogrodzie, jednak z obawy przed atakiem wojsk niemieckich przeniósł się w marcu 1918 roku do Moskwy. Wówczas doszło do przeniesienia stolicy, a w 1924 roku, niedługo po śmierci Lenina, miasto przemianowano na Leningrad. Nazwa ta utrzymała się aż do roku 1991.
Najstraszniejszym okresem w historii Petersburga-Leningradu był czas wojny ZSRR z hitlerowskimi Niemcami i tzw. Blokada Leningradu. W czasie niemalże 900 dni oblężenia w wyniku bombardowań, głodu oraz chorób w Leningradzie zmarło ponad 1 mln osób (więcej niż łączna suma ofiar brytyjskich i amerykańskich w czasie całej wojny, na wszystkich frontach). Pomimo strasznych okoliczności miasto żyło. W sierpniu 1942 roku wyemitowano nawet premierowe wykonanie VII Symfonii Szostakowicza.
Według UNESCO Sankt Petersburg to ósme najbardziej atrakcyjne turystycznie miasto świata. W mieście znajduje się ponad 3000 zabytków i około 900 placówek kulturalnych. Trudno się zatem dziwić, że władze miasta postanowiły inwestować w rozwój infrastruktury. Miliony rubli idą na nowe projekty, a wiele części miasta jest wydzielonych specjalnie na tego typu działalność. Rozwój turystyki zapewnia także nowoczesne międzynarodowe lotnisko i stale rosnąca ilość połączeń lotniczych – w tym tanich lotów. Miasto stale zmienia się i upiększa. Ale i to nie powinno budzić zdziwienia - turystyka generuje obecnie 10% ogólnych dochodów Petersburga.
Gotowi do lotu? Z Tanie-loty.com.pl możecie zarezerwować tanie loty do Sankt Petersburga w promocyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Sankt Petersburga? Skorzystaj więc z naszej porównywarki cen biletów!