Anna Frank była zwykłą dziewczyną, która żyła w czasie drugiej wojny światowej, jednak jej losy wplecione zostały w najważniejsze wydarzenia tamtej epoki, co spowodowało, że pozostanie ona na zawsze w pamięci ludzkości. Anna była Żydówką, w zajętej przez nazistów Holandii ukrywała się wraz z rodziną i przyjaciółmi w dwóch pokojach na tyłach jednego z magazynów należących do znajomych jej ojca. Przejmująca relacja z dwóch lat życia młodej dziewczyny skazanej na zajmowanie ograniczonej przestrzeni (około 45 metrów kwadratowych) wspólnie z siedmioma innymi osobami, bez możliwości ujawnienia się, w ciągłym strachu przed donosem i śmiercią z rąk prześladowców, stałą się jednym z najważniejszych świadectw przeciwko hitlerowcom. Niestety Annie nie udało się przeżyć wojny - po niemal dwóch latach spędzonych w ukryciu Gestapo otrzymało donos od jednego z sąsiadów i wszystkich mieszkańców kryjówki schwytano i wywieziono do obozów zagłady, gdzie większość bohaterów poniosła śmierć. Jedynie Otto Frank, ojciec Anny, przeżył i to dzięki niemu pamiętniki ujrzały światło dzienne, ponieważ postanowił on opublikować wspomnienia córki jako świadectwo i przestrogę dla przyszłych pokoleń. Anna wraz rodziną i przyjaciółmi we współczesnym świecie urasta do symbolu oporu przeciwko wszelkim formom dyskryminacji, jej pamiętniki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydano miliony ich egzemplarzy.
Muzeum powstało już w roku 1957, a jego otwarcie nastąpiło 3 lata później (w roku 1960) i od tego czasu jest jednym z najważniejszych w Amsterdamie, odwiedzają go rzesze turystów z całego świata, rocznie ponad milion osób. Niewielkie i skromnie urządzone izby mieszkalne i intymny klimat jaki udało się tam zachować powodują, że niemal każdy zmuszony jest w tym miejscu do głębokiej refleksji nad historią Europy, tragicznym losem diaspory żydowskiej oraz okropnością wojny oddziałującej na życie zwykłych ludzi.
Najważniejsze informacje
Czas otwarcia: latem codziennie od 9:00 do 21:00, poza sezonem od 9:00 do 7:00
Ceny wstępu: dorośli - 9 euro, młodzież - 4,5 euro, dzieci poniżej 10 lat - 0,5 euro, posiadacze karty Euro <26 - 4 euro
Położenie: centrum Amsterdamu, Holandia
Dojazd: Samochodem należy zjechać do centrum (zjazd S105) z obwodnicy (droga nr A10) i dojechać w okolice Westermarkt, jeśli chodzi o transport publiczny, to spod dworca można pojechać tramwajem 13 lub 17, a także autobusem 170, 171 lub 172. Przystanek końcowy to "Westermarkt", stamtąd należy skierować się w Prinsengracht, muzeum jest naprawdę blisko.
Dom Anny Frank Skrytka pocztowa 730 1000 AS Amsterdam Holandia