- Szczegóły
- sobota, 02 listopad 2024 20:35
Zwiedzanie Amsterdamu
Znajdź nas w social mediach
Miasto najlepiej zwiedzać spacerując |
Fot. sxc.hu |
Dam
Centralny plac Amsterdamu wiąże się z powstaniem nazwy miasta – w XIII w. zbudowano tamę (dam) na rzece Amstel, a rybacką osadę obok tamy zaczęto nazywać „Amstelredamem”. Na Placu Dam zbudowano na początku XV w. Nieuwe Kerk, główny kościół w Amsterdamie, a później ratusz (obecny Pałac Królewski). Na placu wznosi się najważniejszy w mieście Pomnik Pamięci Narodowej – w formie kła, z postaciami historycznymi i herbami wszystkich prowincji kraju oraz Indonezji, dawnej kolonii holenderskiej. Zainteresowani mogą obejrzeć wystawę figur woskowych Madame Tussaud.
Pałac Królewski
Nazwa Pałac Królewski nie jest ścisła. Ten olbrzymi gmach z piaskowca wzniesiono w połowie XVII w. jako Stadhuis (ratusz). Rada miejska w złotych czasach Holandii chciała mieć siedzibę stosowną do pozycji miasta. Prace rozpoczęły się w 1648 r. Powstał największy wówczas w Europie ratusz – budowla wspiera się na 13 659 drewnianych palach wbitych w piaszczystą glebę. Ratusz awansował do pozycji siedziby królewskiej w 1808 r., kiedy niedawno osadzony na tronie Ludwik Bonaparte, brat Napoleona, wybrał go na swoją rezydencję.
Nowy Kościół
W sąsiedztwie pałacu stoi piękny gotycki kościół z XV w. Smukła budowla zmieniała się na przestrzeni lat. Masywne filary wspierają eleganckie drewniane sklepienie, ale wnętrze, i tak zniszczone po kilku pożarach, zostało ogołocone z większości dekoracji przez kalwinów – zgodnie z ich wiarą.
Dzielnica czerwonych latarni
Nazywana przez mieszkańców miasta Małe Mury, gdyż właśnie tam biegły dawne mury miejskie, wyjątkowa dzielnica rozrywki, obejmuje dwa kanały, które wyznaczały wschodni skraj średniowiecznego Amsterdamu. Dzielnica czerwonych latarni potwierdza tylko, jak wyzwolony jest to kraj - zalegalizowana prostytucja w Amsterdamie cieszy się światową sławą i od dawna należy do głównych atrakcji miasta. Uliczki nad obydwoma kanałami, połączone wąskimi przejściami, żarzą się czerwonymi światłami okien, w których wysiadują prostytutki.
Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopii
Kolejna rzecz, z której słynie Holandia i Amsterdam, doczekała się nawet swojego muzeum. W budynku oprócz prezentacji różnych rodzajów miękkich narkotyków i metod ich używania, znajduje się ogródek do palenia marihuany.
Westerkerk
Kościół, druga świątynia w Amsterdamie zbudowana dla protestantów, został ukończony w 1631 r. w ramach ogólnej rozbudowy miasta. Jego 85-metrowa wieża, jest bez wątpienia najpiękniejszą w Amsterdamie. Wierzchołek zdobi korona cesarza Maksymiliana, często spotykany symbol miasta. Mimo że na zewnątrz budowla uderza wystudiowaną elegancją, to wnętrze – zgodnie z wymaganiami kalwinów – nie ma żadnych dekoracji. Podobno właśnie w tym kościele pochowano Rembrandta, jednak nikt nie wie na pewno, gdzie naprawdę jest jego grób.
Browar Heineken
Heineken Experience mieści się w starym browarze Heinekena. Browarnik warzył w nim piwo w latach 1864–1988, ale potem firmę zrestrukturyzowano i produkcję przeniesiono za miasto. Od tego czasu Heineken utrzymuje stary browar jako atrakcję turystyczną. Ekspozycje ilustrują historię browarnictwa oraz curriculum vitae samego Heinekena. Są tam ciekawe stare instalacje do produkcji piwa, ale wielu zwiedzających bardziej kusi darmowe piwo.
Rijksmuseum
Najsłynniejsze muzeum Holandii zajmuje wielki gmach z końca XIX w., wzniesiony w nowatorskim stylu opartym na historyzmie. To jedno z tych muzeów Amsterdamu, które po prostu trzeba zobaczyć. Sławi je tutejsza kolekcja XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego z ponad 20 płótnami Rembrandta, dziełami Steena, Halsa, Vermeera i wielu innych artystów
Muzeum Van Gogha
Muzeum tego niesłychanie popularnego i kontrowersyjnego malarza, z ogromną kolekcją jego płócien należy do największych atrakcji Amsterdamu. Muzeum mieści się w ultranowoczesnej kanciastej budowli oraz równie niezwykłej przybudówce, zaprojektowanych przez awangardowych architektów i same w sobie warte są obejrzenia. Dobrze przemyślane i pięknie urządzone ekspozycje, których jądro tworzy kolekcja zebrana przez brata malarza, marszanda Theo, odkrywają przed zwiedzającymi zarówno twórczość artysty, jak i jego osobowość.