- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 10:25
Komunikacja w Syrii
Znajdź nas w social mediach
W Syrii działają dwa lotniska międzynarodowe: w Damaszku i Halab. Oba, a zwłaszcza to w stolicy, mają regularne połączenia z Europą, innymi miastami na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji. Polska obecnie nie ma bezpośrednich połączeń z Syrią. Linie krajowe obsługuje Syrianair, a bilety, jak na standardy światowe, są tanie.
Po Syrii jeżdżą dość nowoczesne pociągi produkcji rosyjskiej. Są one niedrogie i punktualne, ale główną niedogodność stanowi oddalenie stacji od centrów miast (zwykle kilka kilometrów), a także to, że często przyjeżdża się do celu w środku nocy. Główna linia kolejowa łączy Damaszek z takimi miastami, jak Halab, Dajr az-Zaur, al-Hasaka i al-Qamiszli.
Najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu są autobusy. Kursują często, a bilety kosztują niewiele. Małe odległości sprawiają, że podróż rzadko zabiera więcej niż cztery godziny. Pomiędzy głównymi syryjskimi miastami kursują nowoczesne autobusy. W każdym mieście są dworce autobusowe, na nich wszystkie firmy mają swoje biura. Kupując bilet, trzeba pokazać paszport. Do mniejszych miejscowości jeżdżą minibusy. Nie mają one rozkładu jazdy i odjeżdżają, kiedy uzbiera się komplet pasażerów.
Asfaltowe drogi są dobrze utrzymane, ale przy bocznych większość drogowskazów jest tylko w języku arabskim. W przypadku pobytu dłuższego niż 48 godz. wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Za wjazd samochodem osobowym pobiera się opłatę graniczną. Benzyna bezołowiowa jest ogólnie dostępna, ale olej napędowy jest tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia. W Syrii obowiązuje ruch prawostronny. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 60 km/godz., poza nim 70 km/godz., a na głównych drogach szybkiego ruchu 110 km/godz.
Dobrym środkiem transportu w Syrii jest rower, gdyż rowerzyści spotykają się z dużą sympatią mieszkańców i są często zapraszani do prywatnych domów na poczęstunek i nocleg. Zdecydowanie największą przeszkodą związaną z tą formą podróżowania jest upał, szczególnie dotkliwy latem.
Popularną formą podróżowania jest w Syrii autostop, ze względu na to, że niewiele osób ma tu własny samochód. Często kierowcy zabierają po drodze pasażerów, by zmniejszyć koszt podróży, w związku z czym spodziewają się za tę przysługę niewielkiej zapłaty. Jak wszędzie, kobiety powinny dobrze się zastanowić nad jazdą autostopem w pojedynkę. Warto wiedzieć, że samochody zatrzymuje się wyciągniętą ręką, z dłonią zwróconą w dół. Absolutnie nie należy tego robić w stylu amerykańskim – wystawionym kciukiem – gdyż gest ten jest uważany przez Arabów za obraźliwy.