- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 18:00
Tanie loty do Syrii
Znajdź nas w social mediach
Popularny środek transportu |
Fot. SXC |
Syria, zwana „Perłą Orientu”, to arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem. Popularne wśród turystów ze względu na bogatą, oryginalną kulturę i arabską, tak odmienną od naszej, tradycję. Syria to kraj, który budzi zmysły zapachem przypraw, śpiewem muezinów i smakiem mocnej kawy. Leży na styku trzech kontynentów, była świadkiem wielu rodzących się i ginących cywilizacji, dlatego też jest rajem dla archeologów i historyków.
Podróż po tym kraju może być swoistą wędrówką w czasie. To cudowny kraj dla koneserów zabytków. Takie miasta jak Damaszek czy Aleppo aż kipią od przepychu budowli zbudowanych według odwiecznych, arabskich wzorów – meczety dynastii Umajjadów z charakterystycznymi strzelistymi wieżyczkami oraz całe miasta zagubione wśród piasków pustyni. Zachowały się tu cenne zabytki różnych kultur starożytnych, sztuki starochrześcijańskiej, pozostałości gotyku z okresu wypraw krzyżowych oraz bogato reprezentowana sztuka muzułmańska (głównie architektura i rzemiosło artystyczne) – arabska i turecka. Duże wrażenie robi Bosra, miasto zbudowane z czarnego bazaltu, wraz z cytadelą będącą w rzeczywistości najsilniej na świecie ufortyfikowanym teatrem. Inną atrakcją są ruiny Palmyry, stolicy królowej Zenobii, którą z powodu piękna i mądrości porównywano z Kleopatrą. Wspaniałe są również ruiny świątyń i zamków, zaś zachód słońca nad pustynnymi wzgórzami spędzony wśród ruin dawnego miasta jest niepowtarzalnym przeżyciem. Dla poszukiwaczy pamiątek wczesnego chrześcijaństwa wyjątkowo atrakcyjnym miejscem jest Maalula. Większość mieszkańców wioski mówi w języku aramejskim, języku, którym posługiwał się Jezus Chrystus i w którym spisano Ewangelię.
W architekturze i sztuce Syrii widoczny jest wpływ wielu kultur i ludów – Egiptu, Mezopotamii, starożytnego Rzymu i Persji, a także prądów wschodnich, płynących z Bizancjum. Zwiedzając Syrię, możemy obejrzeć niesamowitą architekturę miast Palmyry, Dury czy Sergiopolis – sprawiających wrażenie, jakby były "zasypane" piaskiem pustyni. To jednak tylko pozory – kwitnie tu życie, a kurdyjscy handlarze potrafią zaskoczyć sprytem i temperamentem. Jeśli do tych wszystkich wspaniałości dodać meczety, kolorowe stroje ludzi, malownicze bazary oraz gościnność Syryjczyków wydaje się, że warto odwiedzić ten piękny, przyjazny i bardzo tani kraj.
Gościnność to zasada arabskiego życia. Syryjskie rodziny, zwłaszcza mieszkające na pustyni, zwykły przyjmować podróżników w domach. Ta tradycja wynika z surowych warunków na pustyni – bez wody, pożywienia i schronienia większość podróżników nie ma szans na przeżycie. W Syrii, gdziekolwiek się znajdziemy, usłyszymy słowo “tafaddal”, które w wolnym tłumaczeniu “zapraszam”. Często możemy być zapraszani do domów na posiłek lub filiżankę herbaty.
Historia
Ze względu na przejściowe położenie między krajami wschodniej części basenu Morza Śródziemnego a Mezopotamią, ziemie dzisiejszej Syrii były w przeszłości częstym celem ekspansji politycznych, gospodarczych i kulturalnych. W II tysiącleciu p.n.e. - Hetytów, Egiptu, Asyrii, Aramejczyków, w I - Asyrii, Babilonii, Persji, Macedonii (Aleksander Wielki). W okresie hellenistycznym (do 301 r. p.n.e.) Syria była głównym ośrodkiem monarchii Seleucydów (tzw. królestwo syryjskie), a jako prowincja rzymska (od 64 r. p.n.e.) Syria miała duże znaczenie militarne. Na pierwsze wieki naszej ery przypada rozwój chrześcijaństwa. Bardzo silnie w historii Syrii zaznaczył się okres panowania muzułmańskich Arabów, szczególnie czasy kalifatu Omajjadów (661 -750 r.), kiedy Damaszek był głównym ośrodkiem politycznym. W XI w. Syria została opanowana przez Turków Seldżuków, a w XIII w. sułtanów egipskich. W okresie krucjat jej zachodnia część była w rękach krzyżowców (XI-XIII w.) i podlegała Królestwu Jerozolimskiemu. W 1517 r. weszła w skład imperium osmańskiego, a w latach 1920-1945, podobnie jak Liban, stanowiła terytorium mandatowe Francji. Niepodległość odzyskała w 1946 roku. Dzisiaj Syria jest członkiem Ligi Państw Arabskich i ma dość wrogie stosunki z Izraelem.
Kiedy jechać?
Wiosną i jesienią. Od marca do maja i od września do listopada. Jest wtedy słonecznie i ciepło, choć w październiku wieczory bywają już chłodne. Latem temperatura przekracza 40˚C, a powietrze jest bardzo suche. Z kolei zimą pada.
Portal Tanie-loty.com.pl serdecznie zaprasza do odkrycia tego fantastycznego zakątka świata, który kusi oryginalną kulturą i niezwykłą gościnnością. Z portalem Tanie-loty.com.pl, masz możliwość zarezerwować tanie loty do Syrii w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Syrii? Skorzystaj więc z naszej wyszukiwarki biletów!