- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 12:42
Tanie loty do Aalborga
Znajdź nas w social mediach
Zabytkowe kamieniczki Aalborga |
Fot. Wikipedia |
Jest to czwarte co do wielkości miasto w Królestwie Danii. Znajduje się ono na Półwyspie Jutlandzkim i jest położone w najwęższym miejscu Limfjordu, który łączy Morze Północne z cieśniną Kattegat. W obrębie obszaru metropolitalnego zamieszkuje około 200 tys. ludzi, jednak rzeczywista liczba mieszkańców jest znacznie większa, ponieważ Aalborg właściwie już połączył się z położonym po drugiej stronie fiordu miastem, Nørresundby.
Aalborg jest siedzibą luterańskiego biskupstwa, poza tym jest to administracyjna stolica tutejszego regionu Nordjylland. Mieści się w niej również port morski o sporym znaczeniu oraz uniwersytet. Poza tym aglomeracja miejska rozrasta się nieprzerwanie, ściągając coraz więcej ludzi, ze względu na liczne fabryki i zakłady produkcyjne, powstające w okolicy. Aalborg jest miastem stricte przemysłowym, mimo że ukształtowanie okolicznego terenu nie wydaje się temu sprzyjać.
Przedmieścia i tereny podmiejskie reprezentują charakterystyczne dla całej Jutlandii, podmokłe obszary trawiastych równin, szczególnie jest to widocznie na zachód od cieśniny Limfjord, gdzie znajduje się (niezbyt głębokie) jezioro o nieregularnej, zarośniętej i bagnistej linii brzegowej. Tereny wokół miasta są systematycznie meliorowane i osuszane w miarę, jak się ono rozrasta – los ten spotkał w XX wieku jedno z dwóch dużych bagien w pobliżu Aalborg – Store Vildmose, za jakiś czas pewnie podobny los spotka drugie z nich – Lille Vildmose – największe w tej chwili torfowisko w Danii.
Najważniejszymi gałęziami przemysłu w mieście są metalurgia stali oraz produkcja cementu. Duże znaczenie mają również: rybołówstwo, przemysł stoczniowy oraz eksport zboża z głębi kraju. Ważnym elementem miasta jest również gorzelnia Aalborg Akvavit, produkująca około 30 rodzajów znanej na całym świecie wódki.
Klimat miasta jest całkiem przyjazny, chociaż jest tu dość chłodno – przeciętna temperatura w ciągu roku to tylko ok. 7,5 stopnia Celsjusza. Niemniej jednak nawet zimą rzadko jest tutaj zimniej niż -5 stopni, wszędzie wokół bowiem jest woda, która wpływa łagodząco na klimat. Wprawdzie zimą zdarzają się opady śniegu, jednak najczęściej utrzymuje się on jedynie kilka dni i topnieje. W lecie natomiast temperatura wynosi około 15-20 stopni, więc nie jest chłodno.
Aalborg to dość słonecznie miasto – jedynie przez 124 dni w roku notuje się tu opady atmosferyczne, które rozkładają się mniej więcej równo w całym roku, z niewielkim nasileniem podczas miesięcy jesiennych.
Miasto to ważny węzeł komunikacyjny, posiada własne niewielkie międzynarodowe lotnisko. Tuż obok miasta przebiega trasa E45, która łączy Finlandię na północy, poprzez kraje Europy Zachodniej, aż z Włochami daleko na południu. Przy przedmieściach Aalborgu znajduje się tunel prowadzący pod Limfjorcem, który bierze na siebie cały ruch międzynarodowy, tak że przez mosty w mieście przeprawiają się jedynie kierowcy lokalni, dzięki czemu ruch jest płynniejszy, a w godzinach szczytu korki mniejsze.
Aalborg znajduje się pomiędzy nowoczesnością a historią. Szczególnie widać to w centrum miasta, gdzie dawne budynki sąsiadują z bardziej nowoczesnymi. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługują relikty dawnych wieków, które możemy podziwiać po dziś dzień, takie jak zamek XVI wieku, kościół św. Budolfi, budynki użyteczności publicznej, czy dawne wąskie uliczki w portowych dzielnicach.
Aalborg jest w świecie znany przede wszystkim z kolorowego festynu, który odbywa się na ulicach miasta w weekend 21 tygodnia roku (zwyczajowo jest to ostatni weekend maja), który nie bez powodu zwany jest karnawałem. Mają tu wtedy miejsce liczne parady kolorowo poubieranych ludzi, połączone z muzyką i zabawą. W każdym roku wydarzenie to ściąga do miasta około 100 tys. turystów, którzy przyjeżdżają podziwiać kostiumy i umiejętności wykonawców, a nade wszystko dobrze się bawić.