- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 04:34
Zwiedzanie Aalborga
Znajdź nas w social mediach
Aalborg Marinemuseum
Muzeum gromadzi ogromne zbiory o tematyce marinistycznej. Można w nim podziwiać prawdziwe łodzie, okręty i statki (np. okręt podwodny Springeren i torpedowiec Sobjornen oraz kabinę dekompresyjną ratującą życie nurków, którzy wynurzali się zbyt szybko głębokim nurkowaniu). Muzeum prezentuje również wystawy dotyczące historii oraz współczesności duńskiego przemysłu stoczniowego oraz ważniejszych portów w tym kraju. Poza tym na uwagę zasługują liczne makiety oraz modele różnych statków. Szczególne wrażenie robi kolekcja miniaturowych żaglowców zamkniętych w ampułkach po penicylinie. W muzeum znajdują się też: mundury marynarki wojennej, kombinezony nurków, wyposażenie statków, stare zdjęcia i dokumenty, broń, a nawet elementy latarni morskich. Cześć zbiorów prezentowana jest w plenerze, na ogromnym placu przylegającym do budynku muzeum oraz w zadaszonych hangarach.
Lindholm Heights Muzeum
Muzeum archeologiczne zorganizowane jest zupełnie inaczej niż przeciętny tego typu obiekt. Poznajemy tu historię jednego tylko budynku i jednego wydarzenia z jego historii: tragiczny pożar pochłania 40 ofiar spośród ludzi i kilkadziesiąt zwierząt gospodarskich. Miało to miejsce około 2000 lat temu. Eksperci z różnych dziedzin, dzięki multimedialnym przedstawieniom prowadzą nas poprzez różnorodne możliwe wyjaśnienia, analizując odkryte ślady, by w końcu dać nam rzetelną odpowiedź, co działo się w gospodarstwie Nørre Tranders blisko Aalborg. Wykopaliska odsłoniły to miejsce w latach 2000 i 2001 i od razu archeologowie zauważyli, że coś jest tu nie tak – podejrzewano zbiorowe morderstwo, jednak badania wykluczyły taką ewentualność, skłaniając się jednoznacznie ku hipotezie o nieszczęśliwym wypadku, przypadkowym zaprószeniu ognia lub naturalnych przyczynach pożaru takich jak na przykład piorun.
Zamek Aalborghus
Obiekt powstał na rozkaz króla Christiana III w latach 1539 – 1555, początkowo jako warownia, jednak po niedługim czasie zamieniony został na pałac mieszkalny. Po dzis dzień zachowała się tutaj tradycyjna, półdrewniania konstrukcja, którą wzniesiono oryginalnie i chociaż wielokrotnie musiała być ona odnawiana, zachowała wiele ze swego dawnego uroku. Zamek znajduje się w niewielkiej odległości od portu, jest rozbudowanym i niejednorodnym kompleksem mieszkalno-spichleżowym, a jego historia to wieczne pasmo przebudów kolejnych cześci przez coraz to nowych władców. Stąd tak wielkie różnice pomiędzy poszczególnymi cześciami składowymi zamku, który stanowi konieczny element programu zwiedzania miasta.
Nowoczesna architektura Aalborga
Dwa najważniejsze obiekty, jeśli chodzi o modernistyczną architekturę Aalborga to Utzon Centrum zaprojektowany przez tego samego architekta, który jest twórcą niesamowitej opery w Sydney oraz Kunsten - Museum of Modern Art, które zaprojektował słynny Alvar Aalto. Oba budynki stały się nieodłącznymi elementami architektury miasta, a ich niepowtarzalne kształty i świetliste wnętrza to najważniejsze wizytówki tego ośrodka.
Jomfru Ane Gade
Najważniejsze ulica w mieście, jeśli chodzi o puby, kawiarnie, restauracje czy dyskoteki; na dodatek mieszcząca się w malowniczej starej części miasta, mniej niż 100 metrów od brzegu cieśniny Limfjorden. Zupełnie szczególne miejsce - uliczka poświęcona jedynie rozrywce, również jedno z najważniejszych centrów nocnego życia miasta. Warto przespacerować się tędy również w dzień, żeby zobaczyć, jak fantastycznie wystylizowana jest cała ulica. Każdy z budynków jest inny, ma inny klimat, innego rodzaju rozrywkę oferuje i charakteryzują go inne zdobienia czy kolory. Klimat Jomfru Ane Gade jest zupełnie niepowtarzalny i chociaż jakiś czas temu wybuchła tutaj afera, dotycząca segregacji rasowej, jakiej dopuszczali się bamkarze w klubach, nawet to nie odebrało popularności temu miejscu.
Kościół św. Budolfi
Jest to ewangelicka katedra o ciężkiej, przysadzistej bryle i białych ścianach. Historia chrystianizacji tego obszaru sięga X wieku, kościół był jednym z pierwszych, jakie wzniesiono. Wówczas był to mały drewniany obiekt, po którym nie zachowały cię żadne ślady oprócz fundamentów, na których stoi obecna świątynia. Istniejąca współcześnie budowla pochodzi dopiero z końcówki XIV wieku. Wieża tego kościoła widnieje w logo miasta i jest to jedyny obiekt spośród trzech tam utrwalonych, który wciąż istnieje. Kościół został zbudowany stylu gotyckim z powszechnych w Danii, dużych cegieł. Nawa ma obecnie 56 metrów długości i 22 metrów szerokości, nie licząc przypór i rozszerzeń. Wewnątrz znajduje się piękne, bogate wyposażenie barokowe, a na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny.