- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 09:57
Tanie loty do Algierii
Znajdź nas w social mediach
Notre Dame d'Afrique - Bazylika w Algierze |
Fot. Wikipedia |
Turystyka w Algierii to wciąż niezagospodarowane pole, o czym świadczy choćby fakt, że stanowi ona tylko 1 % krajowego PKB. Taki stan rzeczy ma jednak także swoje plusy – kraj tak atrakcyjny jak Algieria nie jest jeszcze zalewany przez masy turystów, co oznacza, że można w nim spokojnie odpocząć. Algieria należy za to do eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego, co przynosi jej spory dochód. Kraj mimo tego nie opływa w bogactwa, ale jego mieszkańcy są niezwykle gościnni i przyjacielscy.
Algieria jest krajem o wybitnie pustynnym krajobrazie – pustynie zajmują 80 % powierzchni państwa! Powierzchnia kraju również jest imponująca. Algieria zajmuje drugie miejsce w rankingu największych państw Afryki, a jedenaste na świecie. Temperatury w lecie bywają nieznośne. Na pustyni już o 5 nad ranem słupek termometru może sięgnąć 30 stopni Celsjusza! Niekiedy temperatura osiąga 55 stopni, a na niektóre rejony Algierii od ponad 20 lat nie spadła ani kropla deszczu. Wybrzeże Algierii jest niezwykle długie, ma bowiem 1200 kilometrów długości. Przy tym wszystkim jest w fascynujący wręcz sposób niezagospodarowane. Górskie szczyty w Algierii to przede wszystkim pasmo Atlas Tellski. Najwyższym wzniesieniem w kraju jest Tahat (3003 m. n. p. m. ).
Historia
Historia osadnictwa w Algierii sięga swoimi korzeniami zamierzchłych czasów. Pierwsze ślady działalności człowieka pochodzą jeszcze z epoki neolitu. Już 10 tysięcy lat p. n. e. żyli tutaj Berberowie, rdzenni mieszkańcy północnej Afryki. Przez dłuższy czas udawało im się rozszerzać swoje wpływy i zachowywać niepodległość, jednak w 1000 lat przed naszą erą dostali się pod władanie Fenicjan, a w 200 roku p. n. e. zostali opanowani przez Rzymian. Były to pierwsze przypadki, gdy Algierczycy zmuszeni byli znosić obce władztwo. Na dobre zostali przyłączeni do Imperium na początku naszej ery. Do końca IV wieku większość mieszkańców tego regionu przyjęła chrześcijaństwo. W VIII wieku, wraz z przybyciem Arabów następuje prawdziwy przełom. Przynieśli oni wraz z sobą nowy język, religię i obyczaje składające się na ich kulturę. Od tej pory następuje szybka islamizacja berberyjskich plemion, a wpływy arabskie rozszerzały się na całe północne wybrzeże Afryki. XVI wiek przyniósł ze sobą atak Hiszpanów na Algierię idący w parze z licznymi masakrami dokonywanymi na ludności cywilnej. Hiszpanie zajęli najważniejsze algierskie miasta, w tym Oran i Algier. Ten sam wiek to także okres rozwoju i nasilonych działań ze strony berberyjskich piratów, którzy założyli liczne bazy na wybrzeżu. Nękali statki kupieckie, zwłaszcza angielskie.
W 1830 roku Francuzi zajęli Algierię, na co jej mieszkańcy nie chcieli przystać bez walki. W wyniku licznych potyczek i epidemii populacja rdzennych mieszkańców Algierii w ciągu następnych 40 lat zmalała aż o 1/3. Zasilona została za to wieloma emigrantami z Francji. W 1881 roku oficjalnie włączono Algierię do Francji jako terytorium zamorskie mocarstwa. Algierski Front Wyzwolenia Narodowego doprowadził do wybuchu zbrojnego powstania przeciwko okupantom w 1954 roku. Dwa lata później odkryte zostają tutejsze bogate złoża ropy. Ostatecznie Francja zostaje zmuszona do uznania niepodległości, ale Front Wyzwolenia Narodowego zostaje jedyną partią w kraju. W 1990 roku wybory wygrał Islamski Front Odrodzenia. W krótkim czasie wybucha krwawa wojna domowa, w której masakry przeprowadzają islamscy fundamentaliści. Od roku 2002 sytuacja w Algierii powoli wraca do normy.
Algieria to kraj, w którym w niezwykły sposób łączą się silne wpływy europejskie, zwłaszcza francuskie, oraz islamska kultura i tradycja. Rozległa powierzchnia kraju sprawia, że aby naprawdę dobrze go poznać, trzeba poświęcić na zwiedzanie wiele czasu. Wiele jest tutaj do oglądania, przeróżne egzotyczne potrawy kuszą by ich spróbować a dziwne zwyczaje – by je poznać. Algieria wcale nie sprawia wrażenie państwa wyniszczonego wojną, nawet zabytki są tu dobrze zachowane. Jazda na wielbłądzie, wyczerpujące dyskusje – choćby na migi - z tubylcami, innymi słowy: zanurzenie się po samą szyję w egzotycznej kulturze – tylko w Algierii!
Kiedy lecieć?
Z racji dużej powierzchni kraju, pogoda rzadko kiedy bywa taka sama na dwóch jego końcach. Ogólnie jednak należy przyjąć, że północ Algierii ma znacznie przyjemniejszy i łatwiejszy do wytrzymania dla Europejczyka klimat. Jest on taki, jak w innych krajach śródziemnomorskich. W lecie temperatury sięgają maksymalnie 32 stopni Celsjusza. Tereny górskie mają znacznie bardziej ostry klimat. W zimie mogą nawet spaść poniżej zera, choć nie zdarza się to często. Na pustyni temperatury dobowe sięgają od -10 do ponad 50 stopni, co może być nie do wytrzymania. Najlepszą porą dla turysty jest marzec oraz październik i listopad. Pogoda jest wtedy najprzyjemniejsza.
Porównaj tanie loty do Algierii i zarezerwuj bilety lotnicze do Algierii.
Przejrzyj nasze promocje lotów do Algierii lub skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć najtańsze bilety lotnicze do Algierii lub do innej lokalizacji.