- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 10:00
Tanie loty do Alicante
Znajdź nas w social mediach
Widok na port w Alicante |
Fot. iloan |
Na ciepłej nadmorskiej równinie, w sąsiedztwie majestatycznych gór i malowniczego Białego Wybrzeża nad Morzem Śródziemnym leży trzystutysięczne miasto Alicante. Jest to unikalne miejsce gdzie bogata historia i nowoczesność splatają się bezkonfliktowo tworząc idealne warunki do wypoczynku. Jest jedno z najważniejszych miast regionu, które dzięki międzynarodowemu portowi lotniczemu jest dla wielu turystów pierwszym miastem, z którym mają styczność obcokrajowcy przybywający do Hiszpanii. Może również dzięki wspaniałości tego miejsca letnicy tak chętnie powracają na Costa Blanca – wszak pierwsze wrażenie jest najważniejsze...
Jednak nawet przy długim pobycie wąskie uliczki tego znanego od dawien dawna portowego miasta nie mogą się chyba znudzić, wędrowca a fantastyczny klimat śródziemnomorski rozpieszcza mieszkańców wiecznym słońcem i wysokimi temperaturami. W lipcu upalne lato w pełni pokazuje na co je stać, przeciętna miesięczna temperatura to około 20 – 30 stopni, jednak w dzień nawet w cieniu jest ponad 40. Do tego dodać należy jeszcze opady wysokości kilku milimetrów miesięcznie i okazuje się, że jest to najwspanialsze miejsce na spędzenie wakacji. Zresztą nie tylko, nawet zimą jest tutaj ciepło (przeciętnie około 10 stopni w styczniu) i ładnie, więc warto zastanowić się nad krótkim wypadem w ten rejon, by podładować akumulatory, gdy w Polsce szaruga, śnieg i mróz.
Najmniej sprzyjającą porą na wycieczki do Alicante jest jesień, kiedy wprawdzie temperatury są odpowiednio wysokie, lecz opady atmosferyczne są najwyższe w ciągu roku.
Jakby już wszystkie wyżej wymienione cechy nie wystarczyły by zakochać się w tym, mieście bez pamięci, to na dodatek otoczone jest ono przez piękne plaże o białym piasku. Wybrzeże Alicante to ulubione miejsce spędzania wolnego czasu przez mieszkańców hiszpańskich metropolii, w niewielkiej odległości leży m.in. Madryt.
Gdy spacerować będziemy uliczkami Alicante nie sposób nie zastanowić się nad jego historią – cóż ukształtowało to wspaniałe miasto, tętniący życiem port i wyniośle górującą nad miastem dawną twierdzę św. Barbary. Alicante to prawdziwa mozaika kultur naznaczone jest różnorodnością zasiedlających ją osadników, w ciągu wieków wiele kultur zostawiało tu swoje ślady – stąd otwartość i atmosfera fiesty w tym mieście zabarwiona jest wpływami arabskimi, greckimi i rzymskimi oraz oczywiście iberyjskimi i chrześcijańskimi.
Najwcześniejsze ślady osadnictwa ludzkiego w rejonie dzisiejszego Alicante pochodzą sprzed 5000 lat, jednak najważniejsza dla tego miejsca kolonizacja rozpoczęła się dopiero około III w. p. n. e. kiedy to decyzją wodza kartagińskiego Hamilkara Barkasa wzniesiona zostaje Acra Leuca, czyli „biała twierdza”, wokół której formuje się w krótkim czasie jedna z największych osad kartagińskich Hiszpanii. Następnie miasto weszło w obręb wpływów rzymskich, by później znaleźć się na długie wieki pod panowaniem Maurów. Było wtedy znane pod nazwą Vila Vella. W XIII wieku władzę nad nim stracili muzułmanie, a zyskał król kastylijski Alfonso X i od tego czasu pozostaje ono ważnym portem Hiszpanii, a jego nieustanny rozwój i doskonałe dostosowywanie się do zmieniającego się wokół świata powinien być przykładem dla innych miast. Najtrudniejszym etapem historii miasta były początki dyktatury generał Franco, jednak Alicante wyszło z tego obronną ręką, ponieważ ówczesny reżim przeznaczył je na kurort i rozpoczął inwestycje związane z niezbędną infrastrukturą. To właśnie administracja Franco zapoczątkowała ruch, który pozwolił Alicante stać się tym czym jest obecnie – znanym na całym świecie ośrodkiem wypoczynkowym.
Mimo iż pamiątki przeszłości rozsiane są po całym mieście nie sprawia ono wrażenia zacofanego w czasie muzeum, a wręcz przeciwnie, świadectwa historii pozwalają, na zasadzie kontrastu, jeszcze wyrażniej dostrzec, jak wiele nowoczesności jest w Alicante i jaki ogrom pracy kosztować musiało mieszkańców tego miasta osiągnięcie obecnego poziomu rozwoju.