- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 02:04
Zwiedzanie Hiszpanii
Znajdź nas w social mediach
Salamanca
Zobacz także: |
To słynne miasto w zachodniej Hiszpanii, ważny ośrodek handlowy, przemysłowy, naukowy i turystyczny, walczy dziś o prymat stolicy uniwersyteckiej kraju. Warto przejść się po Plaza Mayor – siedemnastowiecznym placu zaliczanym do najpiękniejszych w Hiszpanii. Koniecznie trzeba też odwiedzić uniwersytet, którego fasada główna z medalionem Królów Katolickich, wizerunkiem papieża, posągami Herkulesa i Wenus oraz dużą ilością tarcz heraldycznych i kunsztownych płaskorzeźb jest przykładem najwyższego kunsztu architektonicznego. Punktem obowiązkowym zwiedzania miasta jest też romańska katedra z XII wieku ze szczególnie piękną kopułą Torre del Gallo, wspaniałym ołtarzem, krużgankami i gotyckimi grobowcami w niszach z dobrze zachowanymi freskami (Catedral Vieja, tzw. Stara Katedra)
Pampeluna
Dzisiejsza stolica regionu Navarra została założona już w 75 r. p.n.e. przez Rzymian. Dziś jest to nowoczesne miasto z wyjątkową, otoczoną murami starówką. Turystów przyciągają tu słynne fiesty Sanfermines, w czasie których odbywają się gonitwy ludzi i byków po ulicach miasta.
Aranjuez
Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych. Od XVI w. mieściła się tu letnia rezydencja królów hiszpańskich (Palacio Real). Będąc w Aranjuez koniecznie trzeba odwiedzić renesansowy pałac królewski (zbudowany 1561 r. dla Filipa II, przebudowany w XVIII w.) z założeniami ogrodowymi, z licznymi fontannami oraz budowlami ogrodowymi.
Alhambra
Alhambra, czyli z arabskiego „Czerwona Wieża”, to dawna twierdza mauretańskich kalifów, zbudowana w XIII-XV w. Grenadzie, w andaluzyjskim regionie Hiszpanii. To prawdopodobnie najpiękniejszy zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife - letniej rezydencji z ogrodami, oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Alhambra to imponujący zabytek, pokazujący wspaniały dorobek cywilizacji islamu.
Wybrzeże Morza Śródziemnego
Szczególnej urody plaże Hiszpanii przyciągają co roku ponad 30 milinów turystów. Kto ponoć raz odwiedził katalońskie Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) czy andaluzyjskie Costa del Sol (Wybrzeże Słońca), nie będzie chciał spędzać wakacji gdzie indziej. Spragnieni natomiast nieustannych wrażeń i życia nocnego nie znajdą chyba nic lepszego niż wyspa Ibiza - jedna z klubowych stolic świata.
Cueva de Nerja
Zespół górskich jaskiń w okolicach miejscowości Nerja na wybrzeżu Costa del Sol w Hiszpanii, w których znajdują się stalaktyty, stalagmity, kolumny i inne ogromne formy naciekowe, a także prastare malowidła skalne. Każdego roku w zbudowanym w jaskiniach amfiteatrze odbywa się festiwal muzyki poważnej.
Santiago de Compostela
Centralna część Galicji. Międzynarodową popularność miasto zyskało za sprawą kultu św. Jakuba (hiszp. Santiago), którego grobowiec pochodzący z I w. n.e. odnaleziono tu w 813 r. W 1985 r. średniowieczny ośrodek w całości został wpisany na listę zabytków UNESCO. Koniecznie trzeba zwiedzić imponującą Catedral de Santiago de Compostela, wyznaczającą centrum miasta, zbudowaną na miejscu odnalezienia doczesnych szczątków św. Jakuba. Wokół niej rozpościera się starówka, której obszar wyznaczały niegdyś średniowieczne mury.
Montserrat
Najświętsze miejsce w Katalonii, klasztor na Montserrat, znajduje się 40 km na północny zachód od Barcelony. Pielgrzymują tu nie tylko Katalończycy, ale i wierni z całej Hiszpanii, by zobaczyć Czarnulkę – La Moreneta – z Montserrat, czyli Matkę Bożą z Dzieciątkiem, która oczekuje ich dziś w renesansowej bazylice, w niszy nad ołtarzem głównym – nie w grocie, gdzie ją znaleziono. Legenda mówi, że cudowna figurka wyszła spod dłuta św. Łukasza.