- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 13:40
Tanie loty do Ankary
Znajdź nas w social mediach
Meczet Kocatepe w Ankarze |
Fot. SXC |
Ankara, nazywana do 1930 roku Angorą i słynąca w przeszłości z hodowli kóz angora, kotów angora oraz białych królików angora, gruszek, miodu i winogron, jest dziś stolicą Turcji i drugim co do wielkość miastem kraju. Metropolia liczy dziś niemal pięć milionów mieszkańców. Pięknie położone miasto znajduje się na wysokości 850–1200 m n.p.m., zajmując kilka wzniesień i pagórków w samym środku Wyżyny Anatolijskiej. To dziś śliczne i nowoczesne miasto jeszcze do niedawna nie przypominało w żadnym stopniu monumentalnej stolicy.
Historia
Źródła miasta znane już były w III wieku p.n.e. Kiedy panowanie nad Azją Mniejszą objęli Rzymianie, miasto znalazło się na terytorium Anatolii. Wtedy to u podnóża cytadeli utworzono miasto Angora. Nie wpłynęło to jednak znacząco na rozwój miasta i wzrost jego znaczenia. Zmiany przyniósł dopiero wiek XX, a z nim rozpad Imperium Osmańskiego po I wojnie światowej. Wizja podziału miasta wśród chrześcijańskich sąsiadów nie była zachęcająca. Walki prowadzone przez Kemala Paszę - Ataturka w obronie miasta przyniosły zamierzony skutek i nie doprowadzono do podziału miasta na części. Ankara pretendowała do miana stolicy, jednakże nie uzyskała go na rzecz Konstantynopola - mimo dogodnego położenia w Anatolii. Mało znana osada pełniąca w czasie wojny o niepodległość rolę strategicznego ośrodka wojskowego, okazała się idealnym miejscem na siedzibę rządu, prezydenta i administracji nowo powstałej republiki. Na jałowej ziemi wyznaczono główne arterie, rozplanowano osiedla i parki oraz wybudowano okazałe budynki administracyjne. Jednak sam Kemal Ataturk, który podjął decyzję o przeniesieniu stolicy, niestety nie doczekał tego faktu. Tak stało się dopiero w 1923 roku, już po jego śmierci. Na przedmieściach starego miasta powstały nowoczesne osiedla o szerokich ulicach, w centrum zaroiło się od wieżowców. Szybko zwiększała się również liczba ludności. Jednakże do teraz można zauważyć kontrasty pomiędzy starą a nową częścią miasta. Życie starożytnej Ankary praktycznie nie zmieniło się od początków istnienia - tu dalej ludzie prowadzą sielskie i wiejskie życie.
Atrakcje
Wbrew powszechnej opinii stolicę kraju ze spokojnym sumieniem można polecić zwiedzającym ten kraj turystom. Szczególnie zadowolone będą osoby zainteresowane historią Anatolii, rozwojem jej kultury, ale także dziejami samej Turcji, szczególnie najnowszymi. Do największych atrakcji zalicza się Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, najlepsza tego typu placówka w całym kraju, oraz mauzoleum Ataturka, godne samego Mauzolosa i przewyższające pod każdym względem swój odpowiednik na Placu Czerwonym.
Ale nowoczesna Ankara pamięta też o swojej dawniejszej, antycznej historii. Bogate ekspozycje licznych muzeów opowiadają historie całego regionu – Anatolii. W Ankarze, dziś centrum administracyjnym, przemysłowym i kulturalnym Turcji można także podziwiać imponujące ruiny ogromnej rzymskiej świątyni, na której zachował się obszerny fragment tekstu z czasów cesarza Augusta (jeden z nielicznych na świecie) oraz pozostałości wielkich łaźni, gdzie na własne oczy można zobaczyć, że już Rzymianie stosowali system ogrzewania podłogowego.
Gotowy do podróży? Sprawdź tanie loty do Ankary
Codziennie masz możliwość na zarezerwowanie tanich biletów. Skorzystaj z naszej porównywarki cen biletów i znajdź najlepszą promocję na tanie loty do Ankary. Jeśli interesuje Cię także inny kierunek zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki lotów!