- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 18:56
Zwiedzanie Ankary
Znajdź nas w social mediach
Antikabir - mauzoleum Atatürka |
Fot. SXC |
W Ankarze zachowały się ruiny rzymskich łaźni, świątynia Augusta, kolumna Juliana z III wieku, bizantyjska cytadela, kryty bazar z XV w., będący obecnie muzeum oraz meczety seldżuckie i osmańskie z okresu XIII-XVII w. W nowoczesnej dzielnicy wpołudniowej częsci miasta znajdują się okazałe budynki rządowe oraz bogate Muzeum Starożytnych Cywilizacji
Mauzoleum Atatürka
Najczęściej odwiedzanym i jednocześnie jednym z niepodważalnych symboli Ankary (i chyba całej Turcji) jest Mauzoleum oraz Muzeum Atatürka. Zostało zaprojektowane przez Emina Onata oraz Orhana Arda, którzy wygrali konkurs ogłoszony przez rząd turecki w 1941 roku. Atatürk, który nazwał się Ojcem Turków, otaczany jest niezwykłym kultem. W Turcji praktycznie nie ma miasta, w którym nie byłoby jego pomnika lub poświęconej jemu ulicy. Mauzoleum zajmuje cale pilnie strzeżone przez wojsko wzgórze. W jego najwyżej części wnosi się budowla przytłaczająca swoim ogromem. W bocznych skrzydłach znajdują się ekspozycje poświęcone bohaterowi. W centrum, w olbrzymiej hali, za potężnymi kolumnami znajduje się sarkofag z czerdziestotonowego bloku marmuru.
Oprócz Atatürka, spoczywa tutaj również Ismet Inönü - drugi prezydent Republiki Tureckiej. Jego grób znajduje się naprzeciwko wejścia do mauzoleum Atatürka. Kamienie i marmur użyte przy budowie mauzoleum zostały sprowadzone z wszystkich części Turcji, w hołdzie Atatürkowi od narodu tureckiego. Anıtkabir składa się z czterech części: Alei Lwów, Miejsca Ceremonii, Hali Honoru (miejsca, pod którym znajduje się grobowiec) oraz Parku Pokoju otaczającego Mauzoleum. Anıtkabir jest widoczne prawie z całej Ankary.
Ankara Kalesi
Twierdza, wraz ze wzgórzem, na którym stoi, opowiada historię Ankary i jej oczywistym symbolem, ponieważ tutaj osiedlili się pierwsi osadnicy w dziejach miasta. Skaliste wzniesienie o wysokości 120 m n.p.m. jest widoczne z wielu miejsc stolicy. Twierdza istniała już za panowania Galatów, czyli ok. II w. p.n.e. Obecnie jedynie głęboko ukryte fundamenty pochodzić mogą z tych dawnych czasów, znikome fragmenty murów datuje się ponadto na okres panowania rzymskiego. Całość konstrukcji w swej zasadniczej i najbardziej widocznej części to efekt kompleksowej odbudowy zniszczonej przez Persów w 630 r. twierdzy, przeprowadzonej za panowania Bizancjum. Zewnętrzne mury były wzmocnione 18 wieżami, z których 15 przetrwało do dziś.
Muzeum Kultur Anatolisjkich
To w zasadzie jedyne szczególnie interesujące muzeum stolicy. Mieści się w XV wiecznym budynku dawnego krytego bazaru. Znajduje się tu szczególnie ciekawy zbiór zabytków hetyckich. Ta tajemnicza, potężna cywilizacja zamieszkiwała Anatolię w XIX - XIII wieku p.n.e.. Choć była znana ze Starego Testamentu na dowody potwierdzające jej istnienie natrafiono dopiero nieco ponad 150 lat temu. Muzeum prezentuje także zabytki innych kultur starożytnych zamieszkujących środkowa Turcję.
Atakule
Na szczycie Atakule w Çankayi – wysmukłej wieży górującej nad Ankarą, działa obrotowa restauracja. Przeszklona winda błyskawicznie wiezie na górę, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta.