- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 15:28
Tanie loty do Astany
Znajdź nas w social mediach
Photo by Michael Hancock / Wikipedia |
Astana jest stolicą Kazachstanu relatywnie krótko, bo dopiero od 1998 roku, kiedy to zakończyły się działania podjęte w na podstawie uchwały rządu tego kraju o przenosinach ze zlokalizowanej przy granicy z Kirgistanem Ałma-Aty do położonego bardziej centralnie miasta Akmoła, które po tym procesie oficjalnie przemianowane zostało na Astanę, które to słowo oznacza po kazachsku po prostu "stolica".
Zresztą do tej pory Astana wielokrotnie zmieniała już swoje nazewnictwo – przez 130 lat od swojego powstania około 1832 roku nosiła miano Akmolińsk, następnie na kolejne 30 lat przyjęła nazwę Celinograd, później przemianowano ją w 1992 roku na Akmołę, a ostatecznie w 1998 roku przyjęto nazwę Astana, która określa pełnioną przez to miasto rolę stolicy. Władze Kazachstanu w Astanie starają się stworzyć obecnie w mieście centrum Azji Środkowej – nowoczesne lśniące fasady budowli ze stali i szkła, niesamowicie szybki rozwój i doskonałe warunki współpracy zarówno dla krajowych przedsiębiorców jak i dla zagranicznych inwestorów. Gwałtowny rozwój infrastruktury i liczne inwestycje przyczynić się mają do tego by Astana była najbardziej renomowaną lokalizacją w tej części świata. Przyznać należy, że Kazachom udaje się rozwijać i unowocześniać miasto w bardzo szybkim tempie – śmiałe plany architektoniczne i urbanistyczne, a także dobry pod względem gospodarczym czas powoduje, że Astana staje się z roku na rok coraz piękniejsza. Jak kwiat wyrosły niespodziewanie pośród stepu stolica Kazachstanu zachwyca i zadziwia. Przebudowa na wielka skalę, która nie byłaby możliwa w znacznie starszym mieście Ałma Ata, które pełne jest zabytków, tutaj ma idealne warunki i nie jest hamowana przez różne zewnętrzne czynniki. O potencjale tej nowoczesnej metropolii świadczyć możne fakt, że w ciągu ostatnich lat liczna ludności zwiększyła się ponad dwukrotnie z 280 000 w 1999 roku do ponad 600 000 w 2007, szacunki mówią że jeszcze przed 2030 rokiem populacja Astany przekroczy milion.
Doskonałym przykładem wizjonerskich idei jakie noszą w sercach i głowach władze Astany może być idea stworzenia w tym miejscu pierwszego na świecie namiotu rozciągniętego ponad miastem – chodzi o złagodzenie bardzo trudnych warunków klimatycznych jakie ty panują szczególnie w zimowych miesiącach kiedy to temperatura potrafi spadać poniżej -40 stopni. Latem natomiast upały również dają się mieszkańcom we znaki – temperatury osiągają nawet ponad 30 stopni. Taka wysoka roczna amplituda roczna nie sprzyja temu ośrodkowi, dlatego też władze starają się jakoś przeciwdziałać nieprzyjaznemu klimatowi. Projektantem ogromnego zadaszenia jakie rozpięte ma być nad Astaną jest brytyjski architekt Norman Foster, jego powierzchnia ma być natomiast porównywalna do dziesięciu boisk piłkarskich. Na świecie nie istnieje żadna tego typu konstrukcja, co jedynie dodaje projektowi uroku – przepuszczający światło namiot ma mieć wysokość około 150 metrów.
Warto zdawać sobie sprawę, że ten ogromny plac budowy rządzi się twardymi prawami – stara i nieatrakcyjna architektura jest stopniowo wyburzana i zastępowana nowoczesnymi obiektami. Każdy naprawę prominentny Kazach musi mieć tutaj apartament, dom a najlepiej cały wieżowiec na własność. Warto również zauważyć, że architektura powstaje w Astanie w określonej kolejności – najpierw budynki rządowe i największe prywatne inwestycje tworzą oś wokół której wznoszą się w dalszej kolejności mniejsze budynki, które w końcowej fazie uzupełniane są obiektami służącymi do rekreacji lub odpoczynku terenami zielonymi i inną tego typu drobną zabudową. Generalnie większość miasto powstaje w podobny sposób, lecz Astana jest jednym z niewielu, gdzie przeciętny turysta możne podziwiać te zamiany następujące w tak szybkim tempie, niemal z dnia na dzień.
Zresztą Astana jak i w ogóle Kazachstan niewiele mają wspólnego obecnie z obrazem przedstawianym w niezwykle popularny kilka lat temu filmie o Boracie. Nie jest to zacofany kraj pełen dziwnych ludzi – raczej przyznać należy że Kazachstan coraz bardziej przypomina kraje zachodnie. Jest to jeden z efektów przyjętego przez rząd tego kraju plany, by do roku 2030 znaleźć się w czołówce światowej jeśli chodzi o gospodarkę, finanse i poziom życia – celem wszelkich reform jest znalezienie się tego kraju wśród 50 najbardziej rozwiniętych państw świata. Patrząc na skok cywilizacyjny jaki się tutaj dokonał w ciągu ostatnich dekad założenie to wydaje się być całkiem realne. Warto więc zastanowić się nad podróżą do Kazachstanu, nawiązywaniem kontaktów gospodarczych z przedsiębiorcami w tym kraju i inwestowaniem w tamtejszy rynek, a nic tak temu nie sprzyja jak oferta tanich biletów lotniczych – w końcu najlepiej takie rzeczy załatwiać osobiście. Zresztą wyjazd do Kazachstanu okaże się z pewnością również wspaniałym wypoczynkiem, bo jest tam naprawdę pięknie, a kraj i jego stolica są naprawdę wyjątkowe.