- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 13:15
Zwiedzanie Kazachstanu
Znajdź nas w social mediach
Kazachstan - góry Tian Shan |
Fot. Dan.. |
Mauzoleum Khoja Ahmed Yasawi
Położone w Mieście Turkestan zostało wzniesione w XV i XVI wieku na bazie istniejącej tutaj wcześniej świątyni z XII wieku przywódcy sufickiego Khoja Ahmed Yasawiz XII wieku, którego główną zasługą było krzewienie religii muzułmańskiej w tej części świata. Budowla zwieńczona jest największą w Azji Środkowej ceglaną kopułą w kolorze lazurowozielonym o rozpiętości ponad 18 metrów oraz drugą, mniejsza wykładaną złotymi i zielonkawymi płytkami. Budynek ma charakterystyczną bryłę, w najwyższym miejscu wznosi się na wysokość prawie 40 metrów. Mauzoleum stanowi jeden z najdoskonalszych przykładów budowli z czasów dynastii Timurydów, jako pierwszy obiekt w Kazachstanie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2003 jako przykład niegasnącej wiary i perfekcji dawnych architektów. Początkowe plany obejmowały dodatkowo wybudowanie dwóch minaretów, które jednak nigdy nie powstały.
Step Kazachski
Część tzw. Wielkiego Stepu, ogromnego trawiastego obszaru geograficzno-przyrodniczego zlokalizowanego we wnętrzu kontynentu azjatyckiego, największy suchy step trawiasty świata rozciąga się pomiędzy Niziną zachodniosyberyjską, Uralem, górami Ałtaju, Pogórzem Kazachskim i Niziną Turańską, od 2008 roku zachodnia cześć stepu wraz z tamtejszymi jeziorami wpisana został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce odpoczynku i posiłków dla około 16 milionów ptaków wędrownych, wśród których liczny odsetek stanowią przedstawiciele zagrożonych gatunków, na szczególną uwagę zasługują ogromne stada flamingów, które chętnie oglądają ornitolodzy i turyści.
Bajkonur
Jest to najstarszy kosmodrom na świecie, jego oficjalna nazwa to 5-GIK "Bajkonur". – na obszarze 75 na 90 km znajduje się 11 kompleksów montażowych, 9 stanowisk startowych oraz 2 lotniska. Znaczenie tego miejsca w historii podboju kosmosu jest nie do przecenienia. Kompleks powstał w roku 1955, a już 2 lata później wystrzelono stąd pierwszego sztucznego satelitę ziemi Sputnik 1, a kilka miesięcy później w przestrzeń kosmiczną poszybowała Łajka, stąd w 1959 roku wystrzelono pierwszą sondę, która sfotografowała ciemą strona Księżyca, stąd w końcu po wielu próbach zostaje wyniesiony w kosmos pierwszy człowiek Jurij Gagarin, w roku 1963 startuje również pierwsza kosmonautka Walentyna Tiereszkowa, w historii nie zabrakło również polskiego akcentu jedyny polski kosmonauta Władysław Hermaszewski również startował z tego kosmodromu. Bajkonur jest obecnie dzierżawiony przez Rosję, która płaci Kazachstanowi znaczne środki za możliwość użytkowania tej bazy. Od początku funkcjonowania z Bajkonuru wystartowało ponad 1000 rakiet oraz drugie tyle pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu.
Morze Kaspijskie
Największe na świecie jezioro o słonych wodach, w swej północnej części na obszarze wchodzącym w skład Kazachstanu ma głębokość około 5-6 metrów, co stwarza dobre warunki do żeglugi wypoczynkowej, plażowania i kąpieli. Jednak jego zasolenie w tym rejonie jest dość znaczne szczególnie w małych zatokach, ze względu na szybkie parowanie, poziom lustra wody tego jeziora samoistnie podnosi się o około 2 cm na rok, a fachowcy przewidują, że wkrótce tempo przyboru może się jeszcze zwiększyć. Morze Kaspijskie jest ważne dla Kazachstanu nie tylko ze względów turystycznych, ale głownie z powodu ogromnych pokładów ropy naftowej i gazu ziemnego umiejscowionych pod jego dnem oraz populacji jesiotra, z którego pozyskuje się ikrę uznawaną przez smakoszy za najlepszy spośród różnych rodzajów kawioru.