- Szczegóły
- wtorek, 03 grudzień 2024 18:14
Tanie loty do Baku
Znajdź nas w social mediach
Baku - panorama miasta |
Fot. teuchterlad |
Stolica Azerbejdżanu i największe miasto w tym państwie położone na wybrzeżu Morza Kaspijskiego zamieszkiwane przez ponad milion ludzi. Jego nazwa pochodzi od perskiego "badkube" oznaczającego "uderzenie wiatru", co ma związek z porywistymi, północno-zachodnimi wiatrami, które często tu wieją. Baku nazwane jest również "miastem w ogniu", ze względu na ogromne pokłady płytko osadzonych złóż ropy naftowej i gazu, które zalegają w okolicy i są tu eksploatowane. To jednak nie wszystko - kruchy i niestabilny układ między bardzo różnorodnymi środowiskami, w jakie obfituje Azerbejdżan, jest niepewny na dłuższą metę i stąd bardziej metaforyczne znaczenie tej nazwy.
W mieście wyraźnie widać różnorodne czynniki, które w ciągu wieków kształtowały ten kraj: naleciałości kultury arabskiej, powszechna islamizacja, tureckie i rosyjskie wpływy wynikające z wielowiekowej zależności - to wszystko w Baku pozostawiło fantastyczną mieszankę, żywą i energetyczną kulturę, którą ciężko porównać z jakimkolwiek innym miastem. Również lokalna kuchnia jest cudowną fuzją różnych tradycji, więc i smakosze znajdą tutaj coś dla siebie.
Historia
Pierwsza wzmianka o lokalizacji skupisk ludzkich w miejscu dzisiejszego Baku pochodzi z II wieku, a liczniejsze przekazy dotyczą już V wieku. Następnie dobrze już udokumentowana jest historia powstałego w XII chanatu Szyrwanu i dynastii nim rządzącej, która panowała tutaj aż do XVI wieku. Od 1806 roku Azerbejdżan znajdował się pod wpływem Rosji, spod którego wyzwolił się dopiero po upadku komunizmu i rozpadzie ZSRR pod koniec XX wieku. Niestety od tego czasu niewiele się zmieniło, a Baku w porównaniu z metropoliami Zachodu pozostaje małym i ubogim krewnym z prowincji.
Dla podróżnych z Europy jest to z jednej strony miasto ciekawe ze względu na orientalny charakter, piękną architekturę, zabytki i wszechobecne marmury, z drugiej jednak strony podróżuje i żyje się tutaj ciężko, a znaczna ilość samochodów w stolicy połączona z nieustannym łamaniem przepisów i bardzo słabą infrastrukturą, drożyzną w centrum i niepewną sytuacją wewnętrzną kraju, a także sporą ilością drobnych przestępstw, nie pomaga w kreowaniu pozytywnego wizerunku miasta na świecie.
Jest w Baku jednak mnóstwo rzeczy wartych ujrzenia na własne oczy. Chociaż wyjeżdżając tam warto mieć świadomość, że brak na miejscu przewodników i oznaczeń, więc często nie wie się, na co się patrzy, albo przechodzi kilkakrotnie obok jakiegoś miejsca nie wiedząc, że zaraz obok jest coś wartego obejrzenia. Niemniej jednak Baku i jego okolice stanowić mogą świetną odmianę po przeraźliwych tłumach turystów w niektórych europejskich miastach. Tym bardziej, że jest tutaj co podziwiać.
W Polsce Baku kojarzy się przede wszystkim z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, którego akcja rozpoczyna się w tym mieście. Warto również wspomnieć o znacznym wkładzie polskich architektów w lokalną architekturę, szczególnie tę z końca XIX i początków XX wieku - większość reprezentacyjnych budynków z tego okresu to projekty Polaków i, chociaż tutejsza polska emigracja liczyła tylko ok. 100 osób, wpłynęła znacząco na obecny kształt miasta. Do najwybitniejszych jej przedstawicieli należał Kazimierz Skórewicz.
Wybierasz się do Baku? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Baku. Tanie bilety do Baku są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.