- Szczegóły
- wtorek, 03 grudzień 2024 13:43
Tanie loty do Bazylei
Znajdź nas w social mediach
Wieża ratuszowa w Bazylei |
Fot. Wikipedia |
Niezwykłe, tętniące życiem miasto. Swój klimat, będący pomieszaniem przeróżnych elementów kultury europejskiej, zawdzięcza położeniu. Miasto jest usytuowane właściwie w centrum Europy, tam, gdzie stykają się Niemcy, Francja i Szwajcaria. Być może też to powoduje, że mieszkańcy Bazylei są bardzo proeuropejscy. Podczas głosowań i referendów związanych z Unią Europejską zawsze zaskakują frekwencją. Wszystko jest tutaj idealnie zorganizowane. Powiedzenie „chodzi jak w szwajcarskim zegarku” jest chyba szczególnie związane z Bazyleą. Naprawdę ciężko odnaleźć tu jakieś ślady bałaganu czy chaosu.
Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii. Mimo że mieszka tu zaledwie 170 tys. ludzi sprawia wrażenie sporego, jest też pełne atrakcji. Kolejną zaletą jest bardzo łagodny, słoneczny klimat. Bardzo dynamicznie rozwija się tutejszy przemysł, przede wszystkim chemiczny i farmaceutyczny. To także jedyny port towarowy Szwajcarii! Bazylea jest przedzielona rzeką Ren na dwie części: lewobrzeżna to tzw. Wielka Bazylea, prawobrzeżna – Mała Bazylea.
Już w zamierzchłych czasach ludzkość dostrzegła zalety tej okolicy. Najnowsze badania archeologiczne pozwoliły na odkrycie pozostałości starej celtyckiej osady znajdującej się w okolicy Bazylei. W czasach romańskich doceniono położenie tego regionu nad Renem i zbudowano tu osadę Augusta Raurica. W 347 roku uczyniono wzmianki w kronikach o mieście „Basilia”. Jest to łacińska nazwa Bazylei. Niezwykle dużo uwagi przywiązywano do spraw duchowych. Przez długi czas miasto było rządzone przez książąt – biskupów. W roku 1012 cesarz Henryk II zlecił budowę katedry, a w 1226 roku ukończono most nad rzeką Ren z polecenia i według konstrukcji biskupa Henryka von Thun. Most wspomógł rozwój handlu z Włochami, co przyczyniło się do dalszego umacniania pozycji Bazylei. XIV wiek nie może być dobrze wspominany. W 1349 roku wybuchła epidemia, która uśmierciła 14 tys. osób. Siedem lat później miasto dotknęło potężne trzęsienie ziemi i powiązany z nim pożar. Bazylea odegrała ważną rolę podczas wojen religijnych. Słynny Sobór Bazylejski doprowadził do wybrania w 1439 roku Feliksa V na antypapieża.
W 1460 roku papież Pius II założył w mieście uniwersytet, który był miejscem pracy takich sław, jak Erazm z Rotterdamu czy Paracelsus. Wydarzenia te zbiegły się z rozpoczęciem produkcji papieru na masową skalę. W 1536 roku Jan Kalwin opublikował tutaj swoją pracę reformacyjną. Przez kolejne wieki ogromny wpływ na rozwój miasta i przemysłu mieli protestanccy uciekinierzy z innych krajów Europy. W 1833 roku okoliczne gminy wiejskie zbuntowały się i utworzyły półkanton Bazylea – Okrąg, istniejący do dziś. Od XIX wieku datuje się też gwałtowny rozwój przemysłu i nauki w mieście. Z racji deklarowanej od zawsze neutralności szwajcarskiej, Bazylea nie ucierpiała w wyniku wojen światowych.
Atmosfera w mieście bardzo przypomina wakacje we Włoszech. Jest tu jednak bardziej spokojnie i cicho. Mieszkańcy Bazylei nie należą wbrew pozorom do nudziarzy. Fasnacht, czyli obchody święta wiosny, są co roku ciekawym i barwnym festiwalem. Vogel Gryff to dla odmiany styczniowe święto przepędzania zimy. Inne ciekawe imprezy to Targi Zegarków i Biżuterii oraz Szwajcarskie Targi Dóbr Konsumpcyjnych, przyciągające odwiedzających z całej Europy. Bazylea oferuje różnorodne rozrywki, a po całodziennym zwiedzaniu przyjemnie jest wybrać jedną z małych restauracji lub kawiarni i zrelaksować się przy pysznym cieście i kawie.
Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Bazylei. Jeśli wybierasz się do Bazylei, nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych do Bazylei!