Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Cork

Znajdź nas w social mediach

Cork
Przepiękny detal kościoła w Cork
Fot. sxc.hu

Drugie co do wielkości miasto w Irlandii i częsty cel wizyt Polaków wybierających się do tego kraju w celach zarobkowych lub turystycznych.  Położone nad Zatoką Cork nad Morzem Celtyckim u ujścia rzeki Lee, zamieszkiwane jest przez około 120 tyś ludzi, jednak razem z przedmieściami jego ludność szacuje się na trzy razy tyle.

Charakterystyczna urbanistyka tego miasta związana jest ściśle z jego początkami oraz ograniczeniami wynikającymi z pierwotniej lokalizacji, których ślad możemy nawet odnaleźć w nazwie tego miasta  - jest to skrócona wersja słowa „corcaigh”, co oznacza „bagno”. Jest to związane z pierwotnym osadnictwem, które przez wiele stuleci ograniczało się jedynie do położonej pośrodku nurty rzeki Lee wyspy, która obecnie stanowi ściśle ograniczone, jednolite i dobrze zagospodarowanie regularną zabudową stare miasto. Obecnie na obu brzegach rzeki istnieją przedmieścia, głównie z XIX i XX wieku, lecz to wyspa i zlokalizowane na niej obiekty stanowią najważniejszy punkt miasta. W związku z takim rozplanowaniem Cork jest unikatem na europejską skalę, bo do wszystkich ważnych zabytkowych obiektów i muzeów można w tym mieście dojść pieszo bez zbytniego wysiłku, bo wszystko jest blisko siebie.

Warto również, choćby pobieżnie, zapoznać się z niesamowitą historią Cork która sięga daleko wstecz, wiele głębiej niż najstarsze wzmianki o Polsce. Początki miasta związane są ściśle z postacią św. Finbara, który w VII wieku założył na podmokłych terenach wyspy szkołę i opactwo, wokół tych zabudowań powstała w krótkim czasie osada. W 820 roku miał miejsce tragiczny w skutkach najazd Wikingów, którzy zniszczyli zabudowania, następnie jednak osiedlili się w okolicy wznosząc nową wieś i zasymilowali z lokalną ludnością. W II poł. XII wieku przedmiotowe tereny znalazły się pod panowaniem Normandów, które objęło dużą cześć Irlandii. To właśnie oni zaczęli budować mury miejskie które w krótkim czasie opasały całe średniowieczne miasto, którego rozwój zahamowało katastrofalne Lato roku 1349 roku kiedy to najpierw epidemia dżumy pozbawiła życia 1/3 ludności, a ci którzy przetrwali zostali pozbawieni domów w potężnym pożarze, jaki wybuchł w mieście niewiele później. Szczęście odwróciło się od Cork, zmalało zacznie miasta jak portu, a liczba ludności drastycznie zmalała osiągając jedynie około 800 osób w końcu XVI wieku. W późniejszych wiekach miasto rozwijało się dzięki regularnie organizowanym tutaj targom, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń budowlaną zaczęto osuszać bagna i budować rzeczne kanały. W związku z prześladowaniami religijnymi dużą część ówczesnych mieszkańców zaczęli w pewnym momencie stanowić Hugenoci uciekający z Francji, z tego czasu pochodzą istniejące do dzisiaj nazwy niektórych upamiętniających ich ulic czy zaułków. Ostateczny, znany dzisiaj, kształt starówka Cork uzyskała dzięki przebudowom w duchu gregoriańskim, która zastąpiła średniowieczne istniejące wcześniej budynki. Większość historycznych budynków na wyspie powstało przed rokiem 1790, a ludność miasta osiągnęło wtedy około 80 tyś obywateli. Następny wiek XIX jednak ze względu na klęskę głodu, choroby i ogromną emigrację nie był szczęśliwym czasem dla miasta, które stało się właściwie slumsami, nawet w centrum. Na dodatek po rozpoczynającej wiek XX Wystawie Światowej, która byłą sukcesem, w okolicach Cork został zatopiony w czasie I wojny światowej statek pasażerski Lusitania, a morze wyrzuciło na wybrzeże mnóstwo ciał ofiar. Następnie w czasie wojny Irlandii niepodległość dnia 12. grudnia 1920 roku ogromne połacie architektury strawił ogień podłożony celowo przez brytyjskie wojska. Po kryzysie gospodarczym w połowie XX wieku dopiero pod koniec stulecia udało się mieszkańcom tego miasta podźwignąć z biedy, a obecnie Cork nazywane jest celtyckim tygrysem, dzięki ogromnemu gospodarczemu skokowi, który dokonuje tutaj dzięki wydajnej pracy imigrantów z różnych krajów w tym dużej rzeczy naszych rodaków.

Na arenie międzynarodowej Cork zostało dostrzeżone między innymi w roku 2005 kiedy to udało mu się wywalczyć tytuł Światowej Stolicy Kultury. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie miasto znane jest głównie jako ośrodek uniwersytecki, centrum handlu i jeden z najważniejszych portów Irlandii oraz miejsce, gdzie regularnie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne.

Zarezerwuj tanie loty do Cork

Pozostaje już tylko kupić bilet i wybrać się do tego ciekawego miasta. Proponujemy skorzystanie z wyszukiwarki promocji, która pozwoli na przegląd ofert na tanie loty do Cork. Tanie podróżowanie jest możliwe. Zapraszamy!

Najlepsze okazje

Leć na Wyspy Kanaryjskie!14 ofert od 402 Sprawdź Okazje cenowe na CYPR! Wybierz coś dla siebie!14 ofert od 213 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!10 ofert od 273 Sprawdź Mikołaj nie może, ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!40 ofert od 41 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!21 ofert od 2450 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!40 ofert od 213 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 40 ofert od 199 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie40 ofert od 27 Sprawdź