- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 17:49
Zwiedzanie Irlandii
Znajdź nas w social mediach
Klify Moheru |
Fot. sxc.hu |
Grobowce Newgrange
Mało osób wie iż w Irlandii znajdują się grobowce starsze niż piramidy egipskie. To właśnie w zakolu rzeki Boyne, między wsiami Tullyallen i Slane, zachowało się ok. 40 neolitycznych budowli wraz z najpopularniejszym grobowcem korytarzowym w Newgrange. Kopiec w Newgrange powstał w okresie pomiędzy 3,5 tys. lat p.n.e. a 2,7 tys. lat p.n.e. Raz do roku występuje tu niesamowite zjawisko - 21 XII o 8.58 promienie słoneczne wpadają do korytarza, a po chwili komorę grobową rozświetla jaskrawe pomarańczowe światło. Widowisko trwa 15 minut, po czym ponownie nastaje głęboka ciemność. Obecnie nie trzeba czekać na ten wyjątkowy dzień - słońce zostało zastąpione światłem elektrycznym i zjawisko to może obejrzeć każdy zwiedzający.
Tara
Zobacz także: |
Tara to dawna siedziba najwyższych Królów Irlandii i źródło wielu legend. Obecnie przypomina niewielkie pole golfowe. Trzeba włożyć sporo wysiłku, aby wyobrazić sobie pałac z drewna i wikliny, po którym pozostały jedynie bruzdy na powierzchni ziemi. Pomiędzy Louisburghiem a Westport znajduje się najwyższa góra w okolicy, stożkowata Croagh Patric (766 m), na której to w 441 r. Św. Patryk spędził czas wielkiego postu i uwolnił Irlandię od węży. W Irlandii bardzo hucznie obchodzi się także dzień Świętego Patryka, który przypada 17 marca.
Klify Moheru i Wieża O'Briana
Rozciągające się na 8 km, o wysokości 214 m potężne Klify Moheru, zwane także Murem Tharmondu, są niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na zielonej wyspie. Wspaniały krajobraz niestety jest w pełni widoczny tylko podczas dobrej pogody. Wzdłuż klifów wybudowany został ogrodzony chodnik, którym można się przespacerować. W najwyższym punkcie klifów stoi wieża O'Briena zbudowana w 1835 roku przez Corneliusa O'Brien, króla Irlandii, i już wtedy przeznaczona była dla turystów, którzy w tych czasach odwiedzali klify.
Grobla Olbrzyma
Grobla Olbrzyma (czasami nazywana także Drogą Gigantów) to niespotykana formacja skalna znajdująca się w Irlandii Północnej. Strukturę grobli tworzy ponad 37 tys. czarnych bazaltowych kolumn. Skały powstały w wyniku wybuchu podziemnego wulkanu, który miał miejsce prawdopodobnie 60 mln lat temu. Największe okazy liczą sobie nawet 6 m wysokości! Poszczególne „układy” skał zyskały sobie nawet własne nazwy. Jeśli ktoś ma więc ochotę, może poszukać tu „harfy” czy „wielbłąda”. Ta ikona turystyki irlandzkiej została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety, co za tym idzie, bezustannie jest tu tłoczno. Właściwie o każdej porze roku można spotkać grupy turystów. Według irlandzkiej mitologii groblę zbudował Fionn mac Cumhail, legendarny irlandzki wojownik–olbrzym. Groblę stworzył po to, aby móc przejść suchą nogą do Szkocji. Znaczenie grobli doceniono już w 1693 roku, kiedy Royal Geographical Society nadało jej tytuł cudu natury.
Wyspy Aran
Wycieczka na Wyspy Aran pozwala cofnąć się nieco w czasie i poznać Irlandię taką, jaka była przed laty. Zielone pastwiska i przecinające je niskie, kamienne murki to tutaj powszedni widok. Wyspy Aran składają się z trzech wysp: Inishmor, Inishmeain i Inisheer, które leżą na wodach Zatoki Galway. Wciąż mówi się tu po irlandzku, co tylko podkreśla niezwykły charakter wysp. Największa z całej rodziny jest Inishmor („duża wyspa”). Najważniejszym zabytkiem jest fort Dun Aonghasa zbudowany na groźnie wyglądającym urwisku. Prowadzone prace archeologiczne wykazały, że ludzie żyli w tej okolicy już 1,5 tys. lat p.n.e. W okolicach fortu znaleziono też starożytne narzędzia i biżuterię z brązu.
Podobnie położony jest Czarny Fort. Na wyspie możemy zwiedzić zabytkowe kościoły, ale także zapoznać się z tradycyjnym sposobem wyplatania koszy i spróbować swoich sił w słynnych irlandzkich tańcach. Największą wioską na wyspie jest Killronan, która zapewnia bazę noclegową dla turystów. Średnia wyspa – Inishmeain – słynie z przepięknych krajobrazów, ale również tutaj znajdują się zabytkowe forty: Dún Crocbhur i Dun Fearbhui. Dużo emocji niosą ze sobą wędrówki po skalistych częściach wyspy. Najmniejsza wyspa, Inisheer, jest niezwykle lubiana przez fanów surfingu. Koniecznie trzeba też wstąpić do kościoła Cill Chobait i zwiedzić Nową i Starą Latarnię Morską.
Sanktuarium w Knock
Knock to niewielkie, liczące 1,5 tys. mieszkańców miasteczko na zachodzie Irlandii, w hrabstwie Mayo. Cała jego sława wywodzi się z wydarzeń z 21 sierpnia 1879 roku, kiedy to piętnaście osób zaobserwowało pojawienie się Maryi na ścianie lokalnego kościoła. Wizja została uznana za prawdziwą przez Kościół Katolicki. Knock odwiedził papież Jan Paweł II w 1979 roku i Matka Teresa w 1993 roku. Miasteczko od lat jest miejscem pielgrzymek irlandzkich wiernych. Co roku zjeżdża tu ponad 1,5 mln pielgrzymów. Warto dodać, że po objawieniu nastąpiła fala cudownych ozdrowień okolicznych mieszkańców. Będąc w Knock możemy także odwiedzić muzeum objawienia. 11 października 2009 roku miały miejsce kolejne objawienia. Tym razem jednak zapobiegliwi wierni uwiecznili je kamerą i zamieścili na portalu YouTube.
Pierścień Kerry
Pierścień Kerry to niezwykła atrakcja, zwłaszcza dla miłośników aktywnego wypoczynku. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się ponad 170–kilometrowa trasa będąca jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Irlandii. Oprócz piękna natury i niezapomnianych krajobrazów na tych, którzy zdecydują się przemierzyć szlak czeka także wiele ciekawych zabytków. Zazwyczaj podróż zaczyna się w Killarney, które zresztą często bywa nazywane „Bramą do Pierścienia Kerry”.
Miasto samo w sobie jest zresztą jedną z głównych atrakcji turystycznych Irlandii, popularnością ustępuje tylko stolicy. Pierścień Kerry to także wiele ciekawych miejsc umieszczonych na trasie. Są tu zarówno zabytki sakralne, jak i świeckie. Miłośnicy prehistorii na pewno nie zrezygnują z obejrzenia kamiennych kręgów w Lissivigeen nieopodal Killarney. Niezwykłe wrażenie robi Muckross House, wiktoriańska rezydencja położona w tych samych okolicach oraz majestatyczny zamek Ross.
Rock of Cashel
Rock of Cashel to po prostu Skała Cashel. Pod tą nazwą kryje się zespół średniowiecznych zabudowań o charakterze sakralno – obronnym. Jest to jedna z najpopularniejszych, najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Irlandii. Wokół tego kompleksu wyrosło miasto Cashel. Sama nazwa Cashel pochodzi od celtyckiego „caiseal”, co oznacza „kamienny fort”. Najwięcej budowli pochodzi z XII – XIII wieku, chociaż według specjalistów pierwsze zabudowania powstały tu jeszcze w IX wieku. To tutaj znajduje się najstarszy irlandzki kościół, czyli Kaplica Cormaca.
Oprócz tego warto zwiedzić katedrę, okrągłą wieżę i tzw. Salon Kantorów. Historia wiąże Rock of Cashel silnie z legendą św. Patryka, patrona Irlandii. Podobno to właśnie tutaj nauczał on o Trójcy Świętej przy pomocy koniczyny (również symbolu kraju). Także tutaj św. Patryk miał ochrzcić Irlandię.
Croagh Patrick
Croagh Patrick to kolejne ważne miejsce związane z kultem patrona Irlandii, św. Patryka. Ta osiągająca 772 m góra jest najwyższa w okolicy. Św. Patryk spędził tu w 441 roku 40 dni poszcząc, dzięki czemu udało mu się ochronić Irlandię przed wężami. Góra jest dla Irlandczyków święta. Od wieków wędrują na nią pielgrzymki w marcu, lipcu i sierpniu. Na szczycie odprawiana jest msza, a najbardziej wytrwali pielgrzymi poszczą i wędrują boso. W 1905 roku na szczycie góry zbudowano niewielką kapliczkę. W 1928 roku w miejscu pierwszego postoju na drodze pielgrzymów na szczyt postawiono pomnik św. Patryka. Góra jest popularna także wśród turystów z zagranicy. Wejście na szczyt nie jest wyjątkowo wymagające: przeciętnie sprawnemu człowiekowi powinno zająć 2 godziny.
Park Narodowy Killarney
Park Narodowy Killarney to pierwszy tego typu obiekt, jaki powstał w Irlandii. Park założono w 1932 roku i aktualnie zajmuje 11 tysięcy hektarów powierzchni. Słynie z bajkowych krajobrazów. Na pewno warto wybrać się chociaż nad jedno z trzech położonych na jego terenie jezior: Leane, Muckross czy Upper. Co ciekawe, te trzy polodowcowe zbiorniki połączone są długim na 4 km kanałem. Rozbudowana sieć szlaków turystycznych pozwala dostać się prawie do każdego zakątka parku narodowego. Okolice Killarney to nie tylko piękne krajobrazy, ale też unikalna fauna i flora. Chociaż turyści spotykają je raczej rzadko, żyją tu czerwone jelenie. Właśnie na terenie parku znajduje się też jeden z trzech europejskich lasów cisowych. Do tutejszej roślinności wprowadzono też nietypowe gatunki, takie jak chruścina jagodna, drzewa poziomkowe czy rododendrony. Sporą atrakcją jest też malownicze pasmo górskie Macgillicuddy's Reeks, zwłaszcza najwyższy szczyt - Carrantuohill.
Bantry House
Bantry House to imponująca rezydencja otoczona pięknymi ogrodami. W XVII wieku Bantry nazywało się jeszcze rezydencją Queen Ann i wcale nie przypominało wyglądem dzisiejszego budynku. Należało do rodziny szlacheckiej White. W 1820 roku Richard White, pierwszy hrabia Bantry rozpoczął rozbudowę rezydencji, którą kontynuowali jego potomkowie. Bantry House wypełnione jest arcydziełami sztuki i antykami, a także pięknymi meblami. Od 1946 roku dom jest otwarty dla turystów. Aktualnie zamieszkuje w nim Egerton Shelswell-White wraz z małżonką. Wcale nie mniejszą atrakcją jest otaczający rezydencję ogród, słynący przede wszystkim z azalii i rododendronów.