- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 22:06
Tanie loty do Durbanu
Znajdź nas w social mediach
Wybrzeże Durbanu nocą |
Fot. doc |
Najważniejszy port towarowy Afryki położony w RPA nad Oceanem Indyjskim, liczy ponad 3 mln mieszkańców, jest świetnie skomunikowany z resztą kraju zarówno za pomocą autostrad, jak i kolei. Jest to również miasto docelowe licznych lotów międzynarodowych i wewnątrzkrajowych. Jedno z najciekawszych miejsc turystycznych kraju, gdzie mieszają się wpływy Wschodu i Zachodu zaprawione lokalnym posmakiem Afryki. Światowy ośrodek sportów surfingowych, gdzie na złotych plażach wśród lazurowej wody można oddawać się wypoczynkowi. Jak na wielką metropolię przystało, Durban kipi życiem i możliwościami w dzień i w nocy. Po trudach zwiedzania można oddać się błogiemu plażowaniu, szaleństwu na lokalnym targu lub wizytowaniu pubów oraz restauracji. W centrum miasta znajdują się liczne zabytki architektury kolonialnej - ratusz, poczta, pomniki itp.
Historia
Prowincja KwaZulu-Natal, której sercem jest Durban, stanowi główny ośrodek istniejącej tutaj od wieków kultury lokalnych negroidalnych plemion Zulusów, zaliczanych do grupy etnicznej Bantu. Był to lud tak silny, że przez wiele lat stawiał zdecydowany opór przeważającej militarnie sile wojsk burskich, a następnie brytyjskich, które pokonały ich dopiero w 1879 roku. Następnie na te tereny, podobnie jak na pozostałe części kolonii, zaczęto sprowadzać niewolników o rożnym pochodzeniu. Stąd taka różnorodność kulturalna istniejąca nadal w tym mieście, które pozostaje tyglem kultur, obyczajów, tradycji i nowoczesności. Historia Zulusów jest dość dobrze poznana i opracowana, dokumentuje ona, dzięki przekazom ustnym i rysunkowym samego plemienia oraz notatkom europejskich osadników, nawet wydarzenia sprzed kilkuset lat. Przykładem może być opracowana lista królów zuluskich, która sięga XVII wieku. Zulusi nadal stanowią największa grupę etniczną w tej części RPA. Wzmianki o okolicznym osadnictwie pojawiają się już we wspomnieniach Vasco da Gamy dotyczących jego rejsu dookoła świata, kiedy to opisuje przybicie do brzegu w Boże Narodzenie roku 1497 i nadanie temu obszarowi nazwy Natal, co po portugalsku oznacza "Boże Narodzenie". Nazwa ta został częściowo zachowana do dzisiaj. Nowoczesne miasto Durban datuje się od 1824 roku i nazwane zostało na cześć ówczesnego gubernatora sir Benjamina d'Urbana. Istnieją również dwie alternatywne nazwy metropolii: Zulu i eThekwini, używane głównie przez miejscową ludność oraz w Afryce.
W 2001 roku w Durbanie odbyła się "Światowa Konferencja przeciwko rasizmowi, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i pochodnym formom nietolerancji", którą zakończył spór o kształt i postać końcowych porozumień podpisywanych przez uczestników.
W 2001 roku odbył się tutaj szczyt przywódców państw afrykańskich, podczas którego przemianowano istniejącą wcześniej Organizację Jedności Afrykańskiej, na istniejącą obecnie Unię Afrykańską.
Pogoda
Miasto rozpieszcza gości fantastycznym ciepłym i przyjaznym klimatem z temperaturami sięgającymi latem ok. 22-28 stopni, a zimą 12-22 stopni. Większa ilość opadów przypada w Durbanie na miesiące letnie, podczas gdy zima jest bardziej sucha. Jest to miejsce dość wilgotne, w roku spada tutaj ponad 1000 mm deszczu. Klimat tutaj można określić jako mieszankę klimatu wilgotnego śródziemnomorskiego z subtropikalnym.
Turystyka
Miasto ma opinie bezpieczniejszego od innych dużych metropolii w kraju, ponieważ mieszkańcom opłaca się zająć legalnymi zajęciami związanymi z obsługą znacznego ruchu turystycznego w tej okolicy. Infrastruktura jest dobrze rozwinięta i nawet wytrawny podróżnik nie może narzekać na jakość obsługi czy atrakcji proponowanych przez miasto Durban.