- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 12:57
Zwiedzanie Republiki Południowej Afryki (RPA)
Znajdź nas w social mediach
Sawanny
W RPA można zobaczyć na żywo faunę kojarzoną nieodmiennie z Afryką, a przeciętnemu człowiekowi znaną jedynie z filmów przyrodniczych w telewizji lub z ogrodów zoologicznych i botanicznych. Tutaj to wszystko można podziwiać w naturalnym środowisku, co wywiera naprawdę piorunujące wrażenie, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie brak barier odgradzających ludzi od zwierząt. Na sawannach żyją: słonie, bawoły, żyrafy, zebry, strusie, antylopy i gazele, stale obserwowane przez lwy, likaony, hieny i gepardy. Można bezkarnie polować na ich piękne ujęcia w obiektywie aparatu fotograficznego. Warto wybrać się w tym celu do RPA zimą, gdy jest sucho, a zwierzęta zmuszone niedostatkiem wody łatwiej przełamują strach podchodząc do wodopojów.
Góry smocze
Góry Smocze |
Fot. Wikipedia |
Pasmo na terytorium RPA przebiegające równolegle do Oceanu Indyjskiego, na jego terenie znajduje się enklawa Lesotho. Są to piaskowcowo-bazaltowe góry zrębowe, wznoszące się na wysokość maksymalną prawie 3500 m n. p. m. Góry te modyfikują klimat całego kontynentu zatrzymując wilgotne masy powietrza i wiatry znad Oceanu Atlantyckiego. Część pasma objęta jest ochroną Parku Narodowego Drakensberg (zwanego też uKhahlamba), który w 2000 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, poza tym istnieją tu również inne rezerwaty i parki narodowe, m.in. Royal Natal.
Przylądek Igielny, Przylądek Agulhas
Najbardziej na południe wysunięta część Afryki, ustanowiona umowną granicą między Oceanem Atlantyckim a Indyjskim (na brzegu wmurowana jest tablica informacyjna). Przez Ocean Indyjski u wybrzeży RPA przepływa silny prąd Agulhas, który w zderzeniu z wodami Atlantyku powoduje stałe, gwałtowne falowanie.
iSimangaliso Wetland Park
Obszar ochronny o powierzchni prawie 3300 km, od 1999 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Obejmuje unikalnie powiązane sąsiadujące ekosystemy wokół jeziora St. Lucia, wraz z przylegającymi obszarami, ciągnącymi się w kierunku Oceanu Indyjskiego. Podlegają tu ochronie: jezioro, rafy koralowe i plaże nad oceanem, granica między oceanem i jeziorem, podmokły obszar trzcinowych zarośli oraz skamieniałe koralowce, buszweld i sawanna na zachodnim brzegu jeziora.
Lesotho
Enklawa w RPA, dziedziczna monarchia konstytucyjna z dwuizbowym parlamentem. Mieści się na pograniczu Gór Smoczych oraz pasma Maloti, ma powierzchnię ponad 30 tys. km2 i zaludnienie ponad 2 mln osób. Państwo jako niepodległy kraj w ramach ONZ istnienje od 1966 roku, jest podzielone na 10 dystryktów, w całości leży na wysokości ponad 1000 m n. p. m. W Lesotho panuje klimat zwrotnikowy, zmodyfikowany górzystym ukształtowaniem kraju. Mimo lokalizacji można się tu spodziewać śniegu zimą.
Naturalną szatę roślinną stanowi tutaj sawanna, przeplatana w wyższych partiach roślinnością alpejską. Lesotho jest silnie powiązane z RPA, gospodarka kraju opiera się głównie na hodowli kóz angorskich oraz turystyce, przemysł to przede wszystkim włókiennictwo i przetwórstwo spożywcze. Lesotho eksportuje do RPA słodką wodę pitną, a wkrótce dołączy do tego również energię elektryczną, do której produkcji wykorzystywana jest rzeka Oranje.