- Szczegóły
- środa, 20 listopad 2024 13:45
Tanie loty do Genewy [GVA]
Znajdź nas w social mediach
Genewa - wjazd do Siedziby ONZ |
Fot. Dreamstime |
Genewa, przepięknie położona nad Jeziorem Genewskim, to trzecie pod względem wielkości miasto Szwajcarii. Jest to również niekwestionowany lider kosmopolityzmu - co trzeci mieszkaniec Genewy nie jest Szwajcarem. Genewa przez cały XX wiek odgrywała bardzo istotną rolę na arenie międzynarodowej. Już w okresie międzywojennym miasto było siedzibą Ligi Narodów, prekursora Organizacji Narodów Zjednoczonych, a obecnie mieszczą się tutaj europejskie władze ONZ i ponad 250 innych międzynarodowych organizacji, m.in. Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Światowej Organizacji Zdrowia.
Historia
Genewa u swoich początków była osadą celtycką. Gród został zdobyty w 58 roku p.n.e. przez Rzymian pod wodzą Juliusza Cezara. Doskonale położona na skraju Jeziora Genewskiego, w miejscu, w którym między Alpami a Jurą zbiegały się szlaki handlowe i pielgrzymkowe, Genewa szybko staje się najważniejszym ośrodkiem w regionie. Już w 379 roku zostaje siedzibą biskupstwa. Później miasto przechodzi z rąk do rąk – kolejno rządzą w nim germańscy Burgundowie, Frankowie, a w 1032 roku Burgundia staje się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego i jest faktycznie rządzona przez miejscowych biskupów. Od czasów wypraw krzyżowych rozwijają się w Genewie usługi bankowe. Miasto staje się głównym ośrodkiem transferu pieniędzy między krajami zachodniej Europy a Rzymem.
Rządy katolickie kończą się definitywnie wraz z reformacją. W 1536 roku miasto staje się republiką protestancką pod przywództwem Kalwina, który uczynił z Genewy ośrodek intelektualny i religijny o znaczeniu europejskim (tzw. "Rzym protestancki"). W XVIII wieku Genewa stała się jednym z bogatszych miast Europy, głównie dzięki rozwojowi banków. Genewscy bankierzy współpracowali z wszystkimi ważniejszymi ośrodkami handlowymi Europy.
Genewa była jednym z najważniejszych ośrodków europejskiego Oświecenia. Tu w 1712 roku urodził się Jean-Jacques Rousseau. W latach 1755-1778 w Ferney-Voltaire pod Genewą mieszkał Wolter, którego rozległa posiadłość gromadziła śmietankę towarzyską miasta.
W 1798 roku rewolucyjna Francja anektuje miasto, które staje się na 16 lat siedzibą francuskiego departamentu Lemanu. Po klęsce Napoleona w 1813 Genewa ponownie staje się niepodległa, a w 2 lata później zostaje przyjęta do Konfederacji Szwajcarskiej. W XIX wieku Genewa staje się miejscem schronienia wielu uciekinierów politycznych (m.in. Lenina). Tu, z inicjatywy Henri Dunanta w 1864 roku, powstaje Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Od roku 1920 Genewa staje się siedzibą Ligi Narodów, a po II wojnie europejską siedzibą ONZ.
Historia była łaskawa dla Genewy. Dzięki neutralności kraju miasto może poszczycić się doskonale zachowanymi zabytkami, których nie zniszczyły wojny. Najcenniejsze z nich skupiają się na Starym Mieście, położonym po lewej stronie Rodanu. To m.in. katedra romańsko-gotycka z XII, XIV wieku, gotyckie kościoły, ratusz z XVI, XVIII wieku, pałace z XVIII wieku, oraz XIX-wieczny uniwersytet.
Dzisiejsza, nowoczesna i kosmopolityczna Genewa jest ważnym węzłem komunikacyjnym (w jej pobliżu znajduje się lotnisko międzynarodowe Cointrin), centrum turystycznym, ośrodkiem sportów zimowych i wodnych, a także chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem. Genewa słynie także ze swoich muzeów, doskonałych restauracji i ciekawych wydarzeń kulturalnych. Jej przepiękna i doceniana od wieków lokalizacja sprawia, że jest to idealna baza wypadowa w szwajcarskie i francuskie Alpy.
Tanie loty do Genewy - zarezerwuj bilet
Genewa warta jest odwiedzenia niezależnie od pory roku. Planując podróż pomyślmy o jak najtańszym środku komunikacji. Lot samolotem zdecydowanie należy do najkrótszych i najprzyjemniejszych. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi promocjami na tanie loty do Genewy.