Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Genewy

Znajdź nas w social mediach

ONZ

Genewa_siedziba_ONZ
Siedziba ONZ w Genewie
Fot. sxc.hu

Pałac Narodów pierwotnie był siedzibą Ligi Narodów. Dziś zajmuje go Organizacja Narodów Zjednoczonych. W wybudowanym w latach 1929-1936 Pałacu Narodów można zwiedzać m.in. salę posiedzeń plenarnych i przyległy park - sanktuarium ciekawych dzieł sztuki. Do najciekawszych należy gigantyczny globus z brązu - prezent od Stanów Zjednoczonych, a także strzelisty szary obelisk pokryty tytanem. Monument został przekazany w darze przez ZSRR.

Katedra św. Piotra i Audytorium Kalwina

Nad centrum starego miasta góruje ogromna, łącząca różne style architektoniczne katedra św. Piotra. Budowę gotyckiej świątyni rozpoczęto w XI wieku, ale neoklasycystyczna fasada jest dwieście lat młodsza, podobnie jak nieproporcjonalna kopuła. W latach 1536–1564 kazania w katedrze wygłaszał Jan Kalwin. W północnej nawie zachowało się miejsce, gdzie siadywał podczas nabożeństw. Zgodnie z surowymi naukami Kalwina wnętrze świątyni jest ascetyczne, ale wynagradza to przepiękny widok, jaki roztacza się z północnej wieży. Tuż obok kościoła mieści się Audytorium Kalwina. Jest to niewielka kaplica z XV wieku, wzniesiona w stylu surowego gotyku, w miejscu starszej budowli sakralnej. Zbierali się tu protestanci ze Szwajcarii, Francji, Niderlandów, krain niemieckich i z Italii, a nauczali wybitni reformatorzy: Jan Kalwin, Teodor de Bèze i John Knox. Kaplica do dziś jest miejscem kultu - spotykają się tu członkowie kościołów reformowanych Szkocji, Holandii i Włoch.

Ratusz

Przepiękny zabytkowy ratusz jest od pięciu wieków Siedzibą Rządu Republiki i Kantonu Genewy. Najstarszym fragmentem kompleksu jest wieża Baudet, pochodząca z 1455 roku, mieszcząca m. in. salę obrad Rady Państwa, ozdobioną pięknymi boazeriami i freskami z epoki. Pozostałe części budowli pochodzą z XVI i XVII wieku. Z dziedzińca wewnętrznego prowadzi w górę spiralna, brukowana rampa, umożliwiająca dostęp do górnych pięter bez zsiadania z konia lub wysiadania z lektyki. Na parterze mieści się Sala Alabamy, w której podpisano wiele znaczących dla historii świata umów i traktatów. 22 sierpnia 1864 roku została tu podpisana tzw. Konwencja Genewska, która legła u podstaw powołania organizacji Czerwonego Krzyża. 15 listopada 1920 roku w tej sali miało miejsce pierwsze Zgromadzenie Generalne Ligi Narodów. Nazwa sali pochodzi stąd, że po Wojnie Secesyjnej, w 1872 roku, miał w niej miejsce słynny arbitraż między Stanami Zjednoczonymi a Anglią dotyczący konfederackiego okrętu CSS "Alabama".

Arsenał

Pierwotna, drewniana budowla wzniesiona w tym miejscu pełniła funkcję spichlerza miejskiego, gromadzącego strategiczne zapasy zboża. W roku 1634 zastąpiono ją obecnym murowanym budynkiem. W 1720 roku urządzono tu arsenał miejski, którą to funkcję obiekt pełnił do roku 1877. Później znajdowało się tu m. in. muzeum broni i uzbrojenia, a także posterunek policji. Obecnie, od 1972 roku, mieści się tu genewskie Archiwum Państwowe. Ściany parteru pokrywają trzy mozaiki autorstwa A. Cingrii z 1949 roku, przedstawiające kluczowe momenty w historii Genewy. Pamiątką po dawnej funkcji arsenału jest pięć armat, które ustawione są pod arkadami. Pochodzą z baterii broniących miasta w XVII i XVIII wieku.

Muzea

Genewa słynie ze swoich muzeów. Każde z nich jest godne odwiedzenia, ale do najsłynniejszych należy Muzeum Sztuki i Historii. Ogromne i zróżnicowane zbiory tej placówki obejmują około pół miliona eksponatów, w tym obrazy, rzeźby, broń i znaleziska archeologiczne. Warto zwrócić uwagę na cenny obraz „Cudowny połów” Konrada Witza, przedstawiający zdumionych rybaków, którzy zapomniawszy o sieciach, wpatrują się w Chrystusa stąpającego po wodach... Jeziora Genewskiego. Obraz był niegdyś częścią ołtarza w katedrze.


Warto także zapoznać się z bogatymi zbiorami Muzeum Historii Naturalnej.Obowiązkowym punktem na mapie turysty powinno być także Muzeum Zegarmistrzostwa i Emalierstwa oraz Muzeum Patek-Philippe - prawdziwy skarbiec dzieł sztuki precyzyjnej. Zegarki z kolekcji pochodzą nawet z XVI wieku i zostały wyprodukowane w Genewie lub w innych miastach Szwajcarii. Większość z nich pochodzi z manufaktury Patek-Philippe, której założycielem (w 1839 roku) był polski polski zegarmistrz, Norbert Patek. Patek był oficerem w powstaniu listopadowym, po upadku zrywu niepodległościowego musiał uchodzić z kraju. Jego pierwsze zegarki były zdobione portretami słynnych Polaków i motywami patriotycznymi. W 1845 roku, po rozwiązaniu spółki z Czapkiem, Patek rozpoczął współpracę z francuskim wynalazcą A. Philippe’em. Powstała wówczas firma Patek-Philippe, która działa do dziś i produkuje najbardziej renomowane zegarki na świecie.


Historia miasta jest ściśle związana z organizacjami, które obrały Genewa na swoją siedzibę. Muzeum Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca prezentuje poruszającą, multimedialną ekspozycję opowiadającą o dokonaniach organizacji oraz największe okrucieństwa w nowożytnej historii ludzkości. Wojny wciąż się toczą, o czym przypominają filmy, zdjęcia, nagrania i dzieła sztuki. Szczególnie przejmujący jest dział dotyczący okresu II wojny światowej, gdzie wyeksponowano siedem milionów kart ewidencyjnych więźniów obozów.

Jet d’Eau

Zamontowana na jeziorze Genewskim fontanna należy do największych na świecie. To jeden z symboli Genewy, strzela w niebo z niewiarygodną siłą, która tworzy słup wody o wysokości 140 m. W powietrze wzbija się jednocześnie siedem ton wody.

CERN

W pobliżu Meyrin powstało laboratorium badawcze CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych), zajmujące się fizyką cząsteczek. Organizacja została założona w 1954 roku; obecnie w jej skład wchodzi 20 krajów. Akcelerator - Wielki Zderzacz Hadronów - jest największą maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Zjawiska fizyki nuklearnej wyjaśnia multimedialna ekspozycja Microcosm.

Najlepsze okazje

Mikołaj nie może ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!30 ofert od 141 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 137 Sprawdź Perełki do 200 zł! Co za okazje!26 ofert od 120 Sprawdź Wiele świetnych możliwości z KRAKOWA! Gotowi do drogi?30 ofert od 161 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY7 ofert od 234 Sprawdź Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!10 ofert od 219 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 5 ofert od 233 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 208 Sprawdź