- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 12:24
Tanie loty do Johannesburga
Znajdź nas w social mediach
Zachód słońca w Johannesburgu |
Fot. sxc.hu |
Trzecie co do wielkości miasto w Afryce, stolica najlepiej rozwiniętej w kraju prowincji Gauteng w Republice Południowej Afryki i największe miasto w tym kraju. Jego zaludnienie, razem z otaczającymi satelitami, szacuje się nawet na 8 mln. Miasto położone jest na wysokości ok. 1750 m n. p. m., zaledwie 50 km od Pretorii, stolicy kraju. Miasto nazywane jest również w skrócie Joburg, Jewburg czyli "miasto Żydów", a także eGoli - "miejsce złota".
Historia
Johannesburg został założony 1 października 1886 roku, jest więc jednym z najmłodszych miast na świecie. Nazwę nadali mu Christian Johannes Joubert i Johann Rissik, dwaj geologowie prowadzący tutaj badania nad złożami złota. Rozwój miasta przypada na przełom XIX i XX wieku. Początkowo spowodowany był przez ogólnoświatową gorączkę złota, która miała tutaj wspaniałą pożywkę w postaci ogromnych żył tego kruszcu przeplatających lokalne skały. Namioty poszukiwaczy przekształciły się po jakimś czasie w metalowe baraki, następnie pojawiły się bloki mieszkalne z cegły, by w końcu miasto mogło osiągnąć poziom ogólnoświatowej metropolii z drapaczami chmur, do których zalicza się najwyższy budynek kontynentu, liczący 50 pięter Carlton Centre.
Gospodarka
W Johannesburgu zlokalizowane są zakłady przemysłowe należące przede wszystkim do branż: chemicznej, wydobywczej, metalurgicznej, włókienniczej, drzewnej, spożywczej, skórzanej, tytoniowej, szklarskiej, a także maszynowej. Jest to jedno z największych eksploatowanych złóż diamentów w RPA i miejsce zlokalizowania licznych szlifierni tych szlachetnych kamieni. Ponadto w samym Johannesburgu oraz jego okolicach znajdują się ogromne pokłady złota - 40% światowego wydobycia pochodzi właśnie stąd, dlatego miasto jest bardzo zamożne. Od końcówki lat 90. w Johannesburgu ma swoją siedzibę Giełda Papierów Wartościowych.
Metropolia jest ważnym węzłem komunikacyjnym, zarówno kolejowym, jak i drogowym, a w jej obrębie znajdują się także dwa lotniska - obsługujące ruch międzynarodowy Jan Smuts International Airport oraz krajowe Rand Airport.
Kultura
Okolice Johannesburga są uważane za kolebkę ludzkości, to właśnie z okolic tego miasta pochodzi ok. 40 % wszystkich znalezionych szczątków prehistorycznych ludzi.
W Johannesburgu mieszczą się dwa uniwersytety, z których na jednym językiem wykładowym jest afrikaans, stanowiący swoistą mieszankę germańskich języków europejskich, głównie niderlandzkiego i niemieckiego, z lokalnymi dialektami afrykańskimi bantu oraz językami tutejszych niewolników - malajskim i portugalskim. Jest to jeden z ponad dziesięciu języków urzędowych w RPA i posługuje się nim ok. 26% populacji kraju.
Johannesburg był gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010r., pierwszych rozegranych na kontynencie afrykańskim. W mieście mecze rozgrywano na dwóch stadionach: Ellis Park Stadium o pojemności 59 tys. widzów oraz na drugim co do wielkości stadionie w Afryce - Soccer City.
Miasto rozsławiło również zlokalizowanie w nim wyborów Miss World w grudniu 2008 roku, kiedy to koronę najpiękniejszej zdobyła dwudziestojednoletnia Rosjanka, Ksenia Sukhinowa.
Dla turysty udającego się do tego miasta ważną wiadomością jest brak w Johannesburgu publicznego transportu miejskiego.