- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 02:23
Tanie loty do Kabulu
Znajdź nas w social mediach
Zachód słońca nad Kabulem |
Fot. jorr81 |
Kabul nie budzi raczej przyjemnych skojarzeń. W końcu to stolica i zarazem największe miasto Afganistanu. Zamieszkały przez 3 miliony mieszkańców Kabul właściwie nieprzerwanie od lat 80 ma poważne kłopoty. Miasto wciąż jest w fazie rekonstrukcji i nie należy do najbezpieczniejszych miejsc na ziemi. Tym bardziej jednak przyciąga specyficzny typ turystów: tych, którym zależy na adrenalinie i możliwości „pochwalenia się” ekstremalnymi wakacjami. Jednak nie tak diabeł straszny, jak go malują. Kabul kiedyś był bardzo cenionym ośrodkiem turystycznym, a teraz chce znowu zyskać sobie taką sławę.
Położony na wschodzie Afganistanu Kabul powstał na wysokości ok. 1800 metrów nad poziomem morza. Tym samym należy do grona najwyżej położonych stolic świata. Miasto leży w dolinie nad rzeką Kabul, otoczone górami – widać, że jego założyciele wiedzieli, że ukształtowanie terenu może być najlepszą obroną przed najeźdźcami. Pogoda jest zazwyczaj słoneczna, chociaż różnice temperatur mogą być dość znaczne. Zimą słupek termometru spada zwykle sporo poniżej zera, natomiast latem temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.
Pierwsi osadnicy w tym regionie pojawili się prawdopodobnie około pięciu tysięcy lat temu. Wzmianki o mieście „Kabura” pochodzą natomiast z czasów panowania króla perskiego Dariusza. Od wieków władcy widzieli w Kabulu wielki potencjał, dlatego był on przedmiotem licznych sporów i wojen. Często zmieniali się jego władcy: byli to wspomniani Persowie, Grecy, Seleucydzi i inni. W 871 roku Kabul trafił w ręce wyznawców islamu. Kolejnym przełomowym momentem w historii miasta było podbicie go przez Babura, króla Państwa Wielkiego Mogoła w 1504 roku. Od 1747 roku Kabul wchodzi w skład imperium Afganistanu, a już 19 lat później jest jego stolicą. W 1839 roku pojawili się tu Brytyjczycy. Ich rządy były bardzo niepopularne wśród tubylców, przez co wciąż wybuchały mniejsze lub większe powstania. Ostatecznie brytyjskie wojska opuściły okolice.
W XX wieku Kabul rozwijał się dynamicznie. Miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, edukacyjnym i turystycznym. Poziom życia mieszkańców wzrastał. Niestety, wraz z 1979 rokiem sielanka się skończyła. Właśnie wtedy do kraju wkroczyły wojska radzieckie. Ich celem było wsparcie komunistów w walce z mudżahedinami. Był to początek wielkich zniszczeń w kraju. Po odejściu Rosjan do walki o władzę stanęli lokalni przywódcy, w wyniku czego w 1992 roku zniszczone zostało aż 90% budynków w Kabulu! Przez pewien okres w mieście nie było nawet wody ani elektryczności. W październiku 2001 miała miejsce inwazja USA na Afganistan. Ostatecznie jednak w 2008 roku władzę nad miastem w uzgodnieniu z USA przejęły siły afgańskie. Aktualnie Kabul jest w fazie rekonstrukcji.
Co można tu robić? Przede wszystkim podziwiać ocalałe zabytki. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, zachowały się nawet fragmenty murów miejskich! Niegdyś przepiękny pałac Darul Aman aktualnie niestety jest w ruinie. W mieście znajdują się efektowne meczety, np. Meczet Abdula Rahmana czy największy w Kabulu Pul-e Khisti. Na pewno warto też obejrzeć odbudowane centrum miasta i wstąpić do... centrów handlowych!
Jak w takim razie wygląda teraz Kabul? Z całą pewnością przede wszystkim egzotycznie. Różnice kulturowe pomiędzy Afganistanem a Europą widoczne są gołym okiem nawet dla niewprawnego obserwatora. Na ulicach napotykamy ludzi tworzących prawdziwą mieszankę etniczną. Pomimo biedy można zachwycić się zatłoczonymi bazarami i budkami z lokalnymi smakołykami. Choć nie brakuje tu żebraków i zrujnowanych domów, to coraz więcej jest nowych mieszkań, a w centrum jeden po drugim wyrastają wieżowce. Pojawiły się już nawet pięciogwiazdkowe hotele!